3. 30 години от най-големия разгром във Вечното дерби

30 години от най-големия разгром във Вечното дерби

На днешния ден Левски разбива ЦСКА със 7:1

Днес се навършват 30 години от най-голямата победа на Левски над ЦСКА. На 23 септември 1994-а на Националния стадион "Васил Левски" "сините" разбиват вечния съперник – 7:1 и поставят рекорд, задминавайки митичното 7:2 от 17 ноември 1968 г.

Двубоят е в шестия кръг. В първенството тимът от „Герена“ мачка наред, докато "червените" са колебливи и сменят треньор след треньор. В предишния кръг Левски пребил Ботев Пд с 6:1. 10 дни преди сблъсъка пък ЦСКА шокира Ювентус с 3:2 в УЕФА, въпреки че заради нередовна картотека на Петър Михтарски по-късно да е присъдена служебна победа на Старата госпожа. Тогава начело на армейците е Божил Колев, а в дербито ги извежда Цецо Йончев.

Още в 12-ата минута Николай Тодоров подхваща атака през центъра, прави двойно с Боримиров и топката е пратена към Кременлиев на десния фланг. Той от въздуха я праща пред вратарското наказателно поле, където Илиан Илиев е абсолютно непокрит и плеймейкърът атрактивно праща топката в десния ъгъл – 0:1. В 20-ата обаче Сашо Марков подценява подаване на Викторио Павлов, бившият играч на сините Петър Михтарски овладява в пеналта и пронизва Пламен Николов – 1:1. 5 минути по-късно Мъри Стоилов пуска добър пас към капитана Наско Сираков, който е фаулиран в пеналта от Росен Кирилов и съдията Димо Момиров отсъжда дузпа, която голмайсторът на Левски превръща в гол – 1:2. В края на полувремето тимът на Георги Василев-Гочето решава всичко. Сираков получава от фаул в наказателното поле, финтира бранител и поднася топката на Боримиров – 1:3. А в заключителния епизод Боримиров почти от аутлинията центрира към Сираков, който след удивителен отскок вкарва неспасяемо с глава в горния десен ъгъл.

През втората част Левски продължава да натиска, а в 64-ата минута Сираков с пета извежда Боримиров, който за пети път опъва армейската мрежа. В 79-ата минута Янков се врязва в наказателното поле, а защитникът на ЦСКА Войнов играе с ръка и сините получават нова дузпа, която също е реализирана от Сираков. В 90-ата капитанът получава пас от Боримиров близо до голлинията – първите му два удара са избивани от защитници, но третият спира в мрежата – 1:7! Така Наско влиза в Клуб „4“ – преди него по толкова гола в едно вечно дерби са вкарвали за сините Димитър Йорданов-Кукуша и Никола Котков, както и Христо Стоичков от червените.

"Моряците" могат да съжаляват, че не разгромиха Спартак Вн, написа той

Илиан Илиев: Бяхме почти перфектни! Стана истински празник за Варна! (ВИДЕО)

Треньорът на Черно море бе много доволен от успеха в дербито срещу Спартак

Кириякос за призивите на феновете на Спартак (Варна): Всеки има право на мнение! (ВИДЕО)

"Дузпата ни извади от равновесие", коментира той след загубата в "морското" дерби