3. "Хлапетата" напуснаха разплакани Острова на Афродита (видео+снимки)

"Хлапетата" напуснаха разплакани Острова на Афродита (видео+снимки)

АПОЕЛ (Никозия) стана първият кипърски тим, класирал се за 1/4-финалите на ШЛ, след като отстрани Лион с дузпи

Кипърският АПОЕЛ (Никозия) осъществи истински подвиг, отстранявайки след изпълнения на дузпи френския Олимпик Лион в 1/8-финалите на Шампионската лига.

Воденият от Иван Йованович тим се превърна в първия клуб от Острова на Афродита, класирал се за ¼-финалите на най-комерсиалния клубен футболен турнир, след като загуби визитата си във Франция с 0:1, а сега спечели минимално домакинството си, за да триумфира в крайна сметка с 4:3 при изпълненията на дузпи, макар малко преди тях да остана и с човек по-малко.

Началото на срещата се разви точно по плана на домакините, тъй като те съумяха да вкарат гол още преди да са изтекли първите 10 минути. Попадението за тима от Острова на Афродита реализира един от шестима бразилци в тима – Густаво Мандука, който се разписа в деветата минута.

Тогава Кхараламбидис се пребори за една спорна топка и падайки успя да изведе връхлитащия на скорост нападател, а той отблизо не остави шансове на Юго Лорис – 1:0.

Кариоката обаче отпразнува попадението, хвърляйки във въздуха своята фланелка, а това му донесе жълт картон, който впоследствие се превърна в червен.

След попадението гостите от Франция се опитаха да отговорят и заиграха значително по-добре. До края на полувремето „хлапетата” имаха няколко добри възможности за гол, но те бяха пропуснати от инертния в този мач Джими Бриан и бразилеца Едерсон.

След паузата домакините изравниха играта, но бе видно, че всеки от тимовете мисли предимно за стабилността в отбрана. Това доведе до по-затворени втори 45 минути, макар и в тях двата тима да имаха по една добра голова възможност.

Така или иначе обаче се стигна до продължения, в които „хлапетата” бяха по-дейни, но така и не съумяха да се доберат до скъпоценното попадение.

Пет минути преди края на второто продължение голмайсторът на домакините в този мач Мандука бе изгонен, но това промени единствено численото равенство на стадион „Neo GSP”.

При дузпите обаче гръцкият страж на домакините Дионисис Кхиотис бе над всички.

Първият удар от бялата точка бе дело Ким Шелстрьом, който не сгреши и даде преднина на Лион, тя бе неутрализирана от Аилтон.

След това шут на Лисандро срещна страничната греда, но се удари в гърба на стража Кхиотис и спря в мрежата на АПОЕЛ.

Последва далеч по-категорично изпълнение на Нуно Мораиш и точен шут на резервата Бафа Гомис. Друг, появил се на смяна футболист – Александру, също бе точен и така резултатът стана 3:3.

После дойде ред на голмайстора на Лион в първия мач – Алекс Лаказет, чийто удар в десния ъгъл бе спасен от вратаря на домакините.

Последва точен удар на македонеца Тричковски и ново спасяване на Кхиотис, който неутрализира и изстрела на Мишел Бастош, пращайки по този начин своя тим във фазата на ¼-финалите на Шампионска лига.