Италия на точка от Евро 2024 (ВИДЕО)

Шест гола в Рим, резерва събуди кошмарите на "Скуадра адзура"

Италия е само на точка от класиране а Евро 2024 след убедителен успех с 5:2 над Северна Македония. В Рим действащият шампион на Стария континент надви драматично големия си кошмар от баражите за Мондиал 2022. Месеци по-рано двата тима направиха 1:1 в Скопие в дебюта на новия селекционер Лучано Спалети. В понеделник "адзурите" гостуват на Украйна на неутрален терен, а равенство ще ги прати на финалите в Германия.

През първата част имаше само един отбора на терена и това бе този на Лучано Спалети. Положенията пред вратата на Столе Димитревски се редуваха едно след друго. Резултатът откри Матео Дермиан още в 18-ата минута. Бранителят на Интер бе намерен непокрит на втора греда и от непосредствена близост се разписа.

Последваха силни минути за "адзурите", но гол така и не падаше. Пет минути преди почивката домакините достигнаха до дузпа, след като бранител в "червено" игра с ръка. Зад топката застана Жоржиньо, чийто кошмар от срещите с Швейцария се повтори и изпълнението му бе парирано от стража на Райо Валекано.

Минута по-късно Федерико Киеза все пак успокои трибуните на "Олимпико" с удар извън наказателното поле, влетял в мрежата на съперника. А до почивката Италия вече водеше комфортно с 3:0 след нов гол на звездата на Ювентус, оставен да нахлуе в наказателното поле на Северна Македония, като при изстрела имаше и рикошет.

Това, което се случи след почивката във Вечния град нямаше обяснение. На почивката селекционерът на гостите Благоя Милевски направи тройна смяна, а сред появилите се бе и Яни Атанасов. Именно халфът на Краковия върна надеждите на гостите с гол в 52-ата минута. Халфът се оказа непокрит в наказателното поле на "Скудрата" и с глава прониза Джанлуиджи Донарума.

Последваха няколко положения пред вратата на Северна Македония, но гол така и не падаше. За да дойде 74-ата минута и второто попадение на Атанасов. Резервата получи топката извън наказателното поле, а последвалият му шут срещна тялото на Франческо Ачерби, с което заблуди Донарума. Последваха напрегнати минути на "Олимппико", в които изплуваха кошмара от Палермо отпреди година и половина, когато Италия изпусна влака за Мондиал 2022 след загуба с 0:1 именно от този съперник. Точка на спора все пак сложи Джакомо Распадори. Играчът на Наполи прониза Димитревски с удар по диагонала. До края и резервата Стефан Ел Шарави имаше възможност да се разпише, след като продължителна атака премина през Ди Марко и Барела, а играчът на Рома стреля от границата на наказателното.