3. Впечатляващ финал на "Уембли" доведе до загуба на Англия в дебюта на Стюърт Пиърс (видео)

"Лалетата" стигнаха трудно до успех с 3:2 като гост на "Трите лъва"

Отборът на Холандия надделя с 3:2 като гост над Англия в мач-спектакъл, изигран на стадион "Уембли" на Острова. Гостите вкараха два бързи гола чрез Робен и Хунтелаар, но в последните минути англичаните изравниха с попадения на Кейхил и Йънг. В последните секунди на сблъсъка Робен произнесе последната си дума, оформяйки победата с 3:2.

Срещата на "Уембли", белязана от дебюта на новия селекционер Стюърт Пиърс започна много равностойно и футболистите на двата отбора не прибързваха с офанзивните действия. Постепенно с течение на играта никой не успя да установи трайно предимство в централната зона и свободните пространства бяха трудно откриваеми и за двата състава.

Още в 1-та минута центриране на Лейтън Бейнс отляво мина на сантиметри от сглобката на холандската врата, но реална опасност сякаш нямаше тъй като там бе и стражът на "лалетата" Мартин Стекеленбург.

В 13-та минута вратарят на домакините Джо Харт спаси добре силен изстрел извън пеналта на Уесли Снайдер, а в 26-та минута с хубав, но неуспешен изстрел се отчете и Адам Джонсън. Няколко минути по-късно изненадващо бе заменен титулярът Стивън Джерард, който обаче само преди няколко дни игра повече от 120 минути във финала за "Карлинг Къп", който Ливърпул спечели срещу Кардиф.

След сравнително безплоден половин час Ариен Робен сложи край на головата суша, дотегнала на зрителите. Робен овладя топката в центъра и след впечатляваща самостоятелна акция през средата препарира Джо Харт за 1:0 с удар от границата на наказателното поле.

След като поведе холандският тим демонстрира завидно самочувствие и играта на състезаващия се в Премиършип Дирк Каут го доказа скорострелно. Секунди след откриването на резултата Хунтелаар намери на дясното крило Каут, който с чудесно центиране върна към Клаас Ян, който вкара с глава за 2:0. При гола Хунтелаар бе ударен силно с глава от Смолинг и двамата прекараха доста време на тревата, докато получаваха медицинска помощ. По-корав се оказа Хунтелаар, тъй като Смолинг напусна на носилката.

Когато всички си мислеха, че крайният победител вече е ясен, нещата станаха интересни. Финалните минути на днешната среща компенсираха по най-добрия начин липсата на интересни положения през първата част. В 85-та минута Гари Кейхил намали на 2:1, като според мнозина това щеше да бъде почетното попадение на "Трите лъва".

В първата минута на продължението на мача Ашли Йънг изравни, за да изригне публиката на легендарния стадион. При резултат 2:2 всички щяха да са доволни - Англия се добра до равен след пасив от два гола, а Холандия показа чудесна игра и на моменти напълно обезвреди домакините.

Това обаче не бе краят. В една от последните атаки на "лалетата" Ариен Робен отново показа гения си, оформяйки крайното 3:2 със страхотен, елегантен, красив и какъв ли още не гол от средна дистанция. Робен получи топката на около 17-18 метра от вратата на Джо Харт и с фалцов удар с левия крак я прати неспасяемо в далечния ъгъл, за да прати надеждите за равен на Англия по дяволите.