3. Зенит изтръгна победата от Бенфика в твърд мач на твърд терен (видео)

Зенит изтръгна победата от Бенфика в твърд мач на твърд терен (видео)

Зрителите на стадион "Петровский" в Санкт Петербург станаха свидетели на изключителен спектакъл, изпълнен с 5 гола, куп грешки и красиви ситуации

Отборът на руския Зенит, който за пръв път участва във фазата на директните елиминации на Шампионската лига, победи с 3:2 гостуващия тим на Бенфика. В среща от 1/8-финалите на ШЛ играчите на Лучано Спалети показаха изключителен характер и при температура от около -15 градуса в Санкт Петербург успяха да стигнат до успеха. Португалците поведоха в 20-та минута с гол на Макси Перейра, но Широков и Семак вкараха, за да се стигне до 2:1 около 20 минути преди края. Три минути преди изтичането на редовните 90 минути Бенфика и съперникът си размениха по едно бързо попадение, за да оформят крайното 3:2.

Двубоят започна с добро темпо, като футболистите на двата тима правеха всичко възможно да се стоплят по-бързо, за да могат да покажат качествата си.  Още в 3-та минута Бенфика стигна до корнер покрай вратата на Зенит, но от него не излезе нищо опасно. Въпреки тежките условия за игра футболът все пак присъстваше на стадиона в Санкт Петербург.

В 9-та минута Макси Перейра проби добре по дясното крило и опита да направи двойно подаване с Родриго, което би го извело зад защитата на домакините, но бранителите в синьо внимаваха. Разиграванията ниско по земята изглеждаха трудни заради тежкия терен, но Бенфика сякаш по-бързо се приспособи.

В 20-та минута усилията на португалците бяха възнаградени пред стъписаните фенове на Зенит. Оскар Кардосо изпълни нелошо пряк свободен удар и след като стражът на руснаците Жевнов не успя да улови топката, към нея притича Макси Перейра, добавяйки за 1:0.

Само седем минути по-късно Зенит вкара за 1:1. Роман Широков изравни с удар от рамките на наказателното поле в далечния ъгъл след чудесно подаване на Хубокан. В 31-та минута Жевнов допусна нова грешка при центриране на Гайтан, изпускайки топката, но тя не бе накзана от гостуващия тим. До края на полувремето нови попадения нямаше, но 22-та състезатели на тежкия терен намекнаха за способностите си.

Второто полувреме бе истински спектакъл на стадион "Петровский". Зрителите се насладиха на още три попадения, красиви отигравания и голям брой грешки. Около 20 минути преди края замръзналите души на всички присъстващи на мача, бяха стоплени.

В 71-та минута триото Кержаков - Бистров - Семак осъществи изключително красива атака, довела до повеждане в резултата с 2:1. Кержаков успя да пробие по десния фланг на руската атака и красиво с пета намери Бистров в наказателното поле, който от своя страна пусна към Семак. Сергей Семак бе на чудесна позиция и с невероятен поглед върху играта красиво отклони топката с пета във вратата на гостите.

В 77-та минута пред Кержаков се откри добра възможност да покачи на 3:1, но той прояви, проявявайки лек егоизъм, пропиля ситуацията. В последните минути Бенфика и Зенит показаха, че дори и в такива условия могат да практикуват футбол на световно ниво.

В 87-та минута стражът на тима на Лучано Спалети Жевнов отново прояви сериозна слабост и след страхотна грешка допусна изравняване за 2:2. След разбъркване в наказателното поле на състава от Санкт Петербург топката стигна до Гайтан, който стреля в близост до Жевнов. Вратарят обаче демонстрира изключително слаба изява и вместо да улови топката, тя рикошира в него и се върна към Кардосо, който не пропусна.

Когато двубоят изглеждаше приключил сърцатата игра на руския тим доведе до победата. Секунди след изравняването за 2:2 Роман Широков вкара втория си гол в мача и подари победата на себе си и своите съотборници. Широков се възползва по най-добрия начин след много лоша индивидуална грешка на Макси в собственото му наказателно поле. Така след куп грешки, пропуски, красиви ситуации, на замръзнал терен, Зенит изтръгна победата с 3:2 над класния Бенфика.

Португалският тим домакинства на Зенит на 6 март във втори мач от 1/8-финалния сблъсък.