Дело на Емил Костадинов срещу ЦСКА не е било заведено в Арбитражния съд по футбола, обяви днес председателят му Веселин Рашков. Информацията беше тиражирана от някои медии, но преди време самият Костадинов обясни, че засега няма намерение да съди родния си клуб за неполучени суми по договора му като служител. Рашков допълни, че не се води статистика кои клубове имат най-много представители в делата, но смята, че най-много играчи се явили от Ботев, Волов, Родопа, Марек и ЦСКА.
Дело номер 1 на Арбитражния съд пък било делото с Николай Манчев и Тодор Тимонов, които преминаха от Ботев в ЦСКА. Рашков обаче заяви, че всички срокове били спазени, а това, че било отменено решение на комисия на БФС, не било прецедент. Съдът имал тези права и това е нормална практика.
Хубаво е, че тръгваме по пътя на Европа. Дано Арбитражният футболен съд ще решава бързо казусите и те няма да се точат с години, каквато е практиката в гражданските съдилища. Но според мен, има нужда и от малко логистична работа по въпроса - на доста клубове и играчи трябва да им се обясни какво представлява Арбитражния съд, за какво е създаден и какви са функциите му, каза Валентин Михов.
В началото таксите бяха малко завишени и напрактика непосилни за доста футболисти от по-скромни клубове. Получаваше се така, че Арбитражният съд беше достъпен за играчи, които са по-заможни, което не е нормално. Но след разговори с БФС и ПФЛ, този проблем ще бъде решен. Този съд има същите прерогативи като съда в Лозана и поне вече няма да се ходи в Швейцария за спорове. Там само таксата е 5000 евро, каза пък секретарят на Асоциацията на българските футболисти Георги Бойчев. Адвокат Ясна Ставрева, която е представлявала футболисти в 20 случая пред този съд през лятото, също похвали организацията на работата. "Доволна съм от качеството на работата на хората в съда. Определено мога да потвърдя, че там работят професионалисти и безпристрастни юристи".