3. Анди Мъри изхвърли Федерер в мач, който ще се помни дълго

Анди Мъри изхвърли Федерер в мач, който ще се помни дълго

Анди Мъри победи Роджър Федерер с 4-6 7-6 7-5 в последния мач от "червената" група на "Мастърс" турнира в Шанхай, като по този начин го изхвърли от борбата за трофея.

Тенисът, който демонстрираха двамата бе на изключително ниво, а днешната битка ще се помни дълго от феновете. Мъри и Федерер вложиха всичките си умения и оставиха без дъх зрителите в зала "Жи жонг" и тези пред телевизионните екрани.

Федерер започна срещата готов на всичко да запише победа и да се класира за полуфиналите. Той бе по-добър в първия сет и успя да пробие на два пъти сервиса на британеца, което му позволи да излезе напред в резултата.

Противно на някои очаквания, че Мъри няма да е много мотивиран, предвид на това, че се е класирал вече за полуфиналите, шотландецът започна да играе все по-добре. Той осъществи ранен пробив в подаването на швейцареца, а последствие направи и втори, за да поведе с 5:2 при свой сервис.

Доскорошният номер едно не искаше да развява бялото знаме и да очаква решителния трети сет. Той моментално върна един пробив, като спаси сетбол на Мъри, а след това успя и да се добере до още един, довеждайки резултата до 5:5.

Логично се стигна до тайбрек, в който Мъри показа по-здрави нерви и успя да го спечели със 7:3 точки.

Третият сет започна по най-добрия възможен начин за 4-ия в света. Той проби първото подаване на Федерер и поведе с 3:0 гейма. Швейцарецът вече бе поискал медицинска помощ, а играта му не предвещаваше, че ще има сили за нещо повече от тази среща. В този момент той започна да играе страхотно, като в доста случаи напомни за времената, когато нямаше конкуренция.

Федерер пробив на два пъти и обърна резултата до 4:3 гейма в своя полза. В следващото си подаване обаче той не бе убедителен и Мъри успя да се върне в мача. Британецът взе следващото си подаване, а когато водеше с 5:4 настъпи истинската драма.

Сервис геймът на Федерер се превърна в може би най-драматичния за годината и продължи почти 20 минути. В него Мъри имаше уникалните 7 мачбола, които бяха отразени от Федерер. Роденият в Обервил тенисист прояви железна психика и въпреки болките в гърба и огромният натиск на Мъри успя да вземе подаването си.

Това докара до делириум публиката в Шанхай, която в по-голямата си част бе на страната на Федерер. Дори и тя обаче не можа да го спаси в следващото му подаване. Мъри се добра до 15:40, което означаваше осма възможност за победа. Тя дойде след непредизвикана грешка на Федерер, която сложи край на надеждите му да задържи трофея от Шанхай, който спечели по безапелационен начин през миналата година

Въпреки загубата, Федерер спечели много нови фенове, а Мъри показа, че не е далеч денят, в който ще има реален шанс да седне на трона в световния тенис.