3. Давиденко излезе победител от петсетова драма с Вердаско

Давиденко излезе победител от петсетова драма с Вердаско

Руснакът чака Федерер на четвъртфинал

Руският тенисист Николай Давиденко продължава похода си на кортовете в Мелбърн. Поставеният под номер 6 в основната схема на „Аустрелиън Оупън” постигна драматична победа в пет сета с 6-2, 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-3 над полуфиналиста от миналата година Фернандо Вердаско за почти 4 часа игра. Давиденко пропусна да реши всичко още в третия сет и допусна изравняване в резултата, но в крайна сметка спечели мача и вече чака Федерер. Вердаско пък направи невъобразимите 20 двойни грешки, а дори имаше геймове, в които руснакът проби съперника си след четири неуспешни опита за вкарване на началния удар.

Първият сет тръгна шеметно за руснака, който стигна до два безответни пробива и за 43 минути успя да затвори сета с 6-2. Втората част тръгна равностойно, двамата си размениха по един пробив и докараха резултата до 5-5. Тогава Давиденко успя за втори път да пробие сервиса на своя съперник и след това да спечели подаването си за 7-5.

Третият сет също вървеше равностойно. След като си размениха по един пробив, двамата тенисисти докараха резултата до 4-4. Тогава Давиденко обаче допусна да бъде пробит, а Вердаско се възползва отлично от преднината си и без проблем взе следващото си подаване, с което затвори сета с 6-4 и намали общия резултат в мача.

Четвъртият сет продължи близо един час, а Давиденко и Вердаско отново бяха напълно равностойни и радваха зрителите на „Род Лейвър Арина”. Както стана в предишните два сета, двамата отново си размениха по един пробив и докараха сета до тайбрек. Там Вердаско, който има навика да се срива в тайбреците, в които игра, показа по-здрави нерви и успя да се поздрави с успех, спечелвайки на 5, като по този начин изравни и резултата в мача.

Така в петия и решителен сет двамата отново играеха напълно равностойно и вземаха подаванията си до 3-2 в полза на Давиденко и сервис на Вердаско. Тогава при 40-15 испанецът пропусна да спечели подаването си и допусна да бъде пробит от руснака, който без проблем взе следващия си сервис гейм и дръпна с 5-2. Вердаско взе за секунди подаването си за 3-5, но в следващия гейм руснакът не допусна грешка и затвори сета с 6-3, с което спечели мача и изхвърли полуфиналиста Вердаско от кортовете в Мелбърн.

Така на четвъртфинала Давиденко очаква победителя от мача между световния номер 1 и финалист от миналата година Роджър Федерер, който ще мери сили с представителя на домакините Лейтън Хюит.