3. Федерер се събуди от летаргията и взе реванш от Гулбис

Федерер се събуди от летаргията и взе реванш от Гулбис

Швейцарецът обърна труден мач и чака Мъри на полуфиналите в Мадрид

Роджър Федерер показа ясни знаци, че излиза от летаргията, в която е изпаднал след спечелването на Откритото първенство на Австралия. След няколкото месеца без повече от три поредни победи, най-накрая най-титулуваният тенисист в историята на играта се събуди.

Федерер взе реванш от Ернест Гулбис за загубата в Рим и го победи в прекрасен мач от четвъртфиналите на „Мастърс” турнира в Мадрид – 3-6, 6-1, 6-4. На всичкото отгоре и статистиката го защити повече от очевидно в края на мача след нанизаните 34 уинъра, 26 грешки и 70 процента вкаран първи сервис.

Срещата, която имаше допълнителен заряд заради свирепия мач, който швейцарецът загуби преди три седмици от Гулбис, започна както често се случва вече често за Федерер – с ранен пробив от противника.

Така световният номер 1 и победител от последното издание на „Ролан Гарос” започна да играе след 0-3. Гулбис пък нямаше проблеми да показва почти максимума от възможностите си и стигна до 6-3 с изключителна стабилност в подаването си, макар че реализира едва четвъртия си сетбол.

Вторият сет започна кошмарно за носителя на титлата в Мадрид от миналата година. Федерер загуби глупаво с две поредни грешки спечелен гейм и трябваше да връща пробив от самото начало. Това обаче подейства положително на швейцареца, който бе решен да не губи два мача поред. С невероятна серия от шест поредни гейма Фед Експрес обърна развоя на нещата.

В решаващата част всичко започна отново оптимистично за Федерер още от първия гейм, но той пропусна шансовете си и след това трябваше да се бори с всички сили, за да не се озове отново с пробив в подаването си. Това не стана. С перфектен сервис Роджър Федерер имаше изключителна лекота в геймовете си след проблемния втори гейм.

Гулбис продължаваше да бъде агресивен, но се виждаше, че с все по-рядко влизащия първи сервис, всяка минута става по-трудна и по-трудна за него. Така в един момент латвиецът изглежда изнемогна на прекрасните ретури на Федерер, който осъществи пробив.

До края на мача световният номер 1 издържа на напрежението и бе непоклатим в желанието си за победа, приключвайки със съвършен уинър мача.

На полуфиналите Федерер ще срещне победителя от двубоя между намиращите се в идеална форма Анди Мъри и Давид Ферер.

Срещата бе наблюдавана от куп знаменитости, но най-интересна бе една от централните ложи, където удобно се бяха настанили треньорът на Реал М Мануел Пелегрини, легендата на тима Раул и Икер Касияс заедно със своето гадже спортна репортерка.