3. Инфарктна победа спаси Федерер на старта на „Уимбълдън”

Инфарктна победа спаси Федерер на старта на „Уимбълдън”

След невероятни премеждия и кризисни ситуации поставеният под номер 1 в схемата надигра с 5-7, 4-6, 6-4, 7-6(1), 6-0 колумбиеца Алеандро Фая

Носителят на 16 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер докара почти до инфаркт всички свои фенове. Още в първия си мач на "Уимбълдън" швейцарецът почти загуби двубоя си срещу 60-ия в световната ранглиста колумбиец Алеандро Фая.

След невероятни премеждия и кризисни ситуации поставеният под номер 1 в схемата надигра с 5-7, 4-6, 6-4, 7-6(1), 6-0 своя съперник. В този мач имащият шест трофея от "Ол Инглънд Клъб" тенисист премина през изключителни спадове на играта, докато Фая, който бе абониран за съперник на Федерер в последните три турнира (освен "Уимбълдън" той игра срещу него и на "Ролан Гарос" и Хале), направи вероятно мачът на живота си.

Въпреки изобилието си от шансове за шеметната победа на един от рицарите на тревната настилка, колумбиецът не можа да намери начин да превъзмогне психическата тежест и да приключи мача, който беше, както се казва, на ракетата му. В първия сет никой не обръщаше внимание на представянето на Фая, докато той не спечели със 7-5.

Във втория англичаните на централния корт чакаха аристократично Федерер да „запали мотора”. Това обаче така и не се случваше. Швейцарецът играеше слабо и неразбираемо, а левичарят срещу него знаеше как да печели точки. Така, изненадващо за всички, в един момент 60-ият в световната ранглиста водеше с 2-0 сета.

В третата част напрежението достигна наглед кулминацията си, макар че имаше още какво да се случва. При 4-4 и сервис на Федерер Фая имаше три скрити мачбола, след като резултатът стана 0:40. Световният номер 2 обаче успя някакси да спаси четири брейкпойнта преди да вземе подаването си. В следващия гейм, с малко късмет и показани нерви от страна на колумбиеца, Федерер все пак спечели с 6-4.

В този момент голяма част от феновете си мислеха, че обратът е започнал. Това обаче отново се оказа илюзия. Още в първия гейм Фая проби и задържа аванса си до 5-3, когато сервираше за мача. Както често се случва обаче, изправилият се срещу „великана” спортист не можа да се справи и с тази тежест в последните минути. Ръката на Фая се схвана и при 30:40 той допусна грешка, която върна швейцареца в мача. В достигнатия тайбрек Роджър Федерер бе безкомпромисен – 7:1 точки.

В последния сет последната битка бе при 2-0 за Федерер, когато след няколко равенства той направи втори пробив. Останалото бе само за статистиката. Федерер вече има съперник заяви втория кръг. Това е сърбинът Илия Божолац, който надигра с 7-6(3), 3-6, 6-3, 7-6(7) олимпийския шампион от Атина 2004 Никола Маю.

Руне спаси мачбол и обърна Нишикори за място на 1/2-финалите в Токио (ВИДЕО)

Датчанинът показа сериозен характер

Григор Димитров ще бъде 9-и поставен на "Мастърс" турнира в Шанхай

Българинът вече е добре след травмата си

Пегула продължава уверено напред в Пекин след обрат

Третата ракета в света се справи с Вероника Кудерметова

Кириос отново "захапа" Синер, не вярва в невинността му

През март италианецът на два пъти даде положителна проба за забранения клостебол

Гришо гони Торино, включи и Виена в календара си

Българинът се стреми да натрупа точки, за да намери място във финалния турнир на ATP