3. Мъри спря Надал на четвъртфиналите в Мелбърн

Мъри спря Надал на четвъртфиналите в Мелбърн

Губейки с 0-2 сета, испанецът се отказа заради контузия

Анди Мъри победи Рафаел Надал в чакания от целия тенис свят четвъртфинал на „Аустрелиън Оупън”. Британецът взе първите два сета, а в третия испанецът се отказа заради болка в коляното – 6-3, 7-6(2), 3-0.

Двубоят бе от изключителна висота. Двамата тенисисти предложиха зрелищни разигравания на зрителите, но в най-важните точки британецът винаги успяваше да направи един удар повече от своя съперник.

Освен това Мъри бе изключително стабилен при всяка от 12-те възможности за пробив, които Надал имаше. Той спаси 10 от тях предимно със страхотни сервиси и забележителната си игра на мрежата в тези моменти. Пет от 13-те аса на Мъри бяха именно при точки за пробив.

В първата част всеки видя още от първите минути, че двубоят ще е страхотен. Вече бившият шампион в Мелбърн направи пробив за 2-1 гейма, но тогава Мъри избухна. Той върна пробива и след това направи нов, който му донесе началото на успеха - 6-3.

Във втория сет мачът навлезе по-рано от очакваното в кулминацията си. Виждаше се, че ако Мъри поведе с 2-0, двубоят може би отива към своя край, та дори и срещу Надал.

Рафа обаче не се даваше. Той поведе с 4-2, но световният номер 4 отново се върна в сета и стигна до 6-6. В тайбрека британецът бе изключителен и го спечели с 6-2 точки.

В третия сет Мъри си взе подаването, а при 15:15 в следващия гейм, Надал спря да играе и взе медицински тайм аут. В него той обясни на доктора, че се е появила болка в коляното му в последния сет, която става все по-силна с течение на играта. Така, само гейм по-късно, след като Мъри спаси още две възможности за пробив, Надал се отказа.

Единият финалист в Мелбърн вече е почти ясен. Той ще бъде определен измежду Мъри и Марин Чилич, който днес спечели трети пореден петсетов мач, побеждавайки Анди Родик.