Без много да дълбаем, сме длъжни да признаем, че успешната според Боби Михайлов реформа на българския футбол си има Център на управление. Или ако трябва да бъдем поточни - Център за пренасочване. От едно такова пренасочване тези дни БФС сключи договор за спонсорство. Нямаше да бие на очи, ако същата компания преди това не бе станала спонсор и на Левски, и на Лудогорец. Друг е въпросът, че собственик (макар и не 100-процентов) на компанията е собственик (отново макар и не 100-процентов) и на ПФК Левски. А съвсем друг е въпросът, че фенове на сините се питат как така за клуба от 'Герена" няма достатъчно финансиране, а има пари за спонсориране на други институции и дружества в областта на футбола и спорта.
Реформата през лятото на миналата година стартира не без любезното съдействие на същия Център. Тогава в Първа лига бяха поканени клубове с уайлд кард, като странното съвпадение бе, че всички спуснати бяха от градове, където кметовете са от една и съща партия. Лошо няма, важното е да се развива тази игра, защото, ако всичко е наред, след няколко години никой няма да повдига въпрос за това как точно по неспортен път са попаднали в сформираната набързо Първа лига.
Реформата явно включва освен съществени финансови и строителни интервенции от страна на общините и пряка помощ от, общо взето, едни и същи фирми. Преди години един политик въведе термина "обръчи от фирми"...
Известна компания за кафе набързо грейна на шортите на Левски и Лудогорец, а наскоро се насочи, или може би бе насочена и към Верея. Клубът от Стара Загора се издържа от "Трейс", който пък е конкурент на един от спонсорите на Левски "Щрабаг", а знаем в строителния сектор как се пускат поръчки, как се провеждат търгове, как се спират поръчки и как после се възстановяват без много шум. Но това са теми от една друга материя.
Някак си обаче не бе помислено горе-долу нещата да бъдат разпределени поравно за различните региони на България. Тоест да има хляб и зрелище за всички, а не само за някои...
В Стара Загора, където има два представителя в елита, отчитаме, че е леко странно как на фона на укрепващата стабилност на новия Верея при стария и традиционен Берое се забелязва леко притеснение откъм финансиране, което също е резултат на въпросния Център за пренасочване. Само да припомним, че наскоро се дискутираше евентуално придобиване на клуба от сериозна компания за производство на птиче месо, която в един момент се появи и като спонсор на Левски.
Едно време на подобна тенденция и преплитания им казваха "навързани като свински черва". Но обстоятелствата явно са такива, че в един момент се налага да се провеждат общински сесии за допълнително финансиране, както се случи наскоро с Нефтохимик, или да се спускат нови заповеди от страна на Центъра за пренасочване. По всяка вероятност, с оглед и на предстоящите извънредни парламентарни избори, първенството в Първа лига ще завърши без отказали се клубове като потвърждение на успешната реформа във футбола. Друг е въпросът кой как си управлява парите. Но като гледаме тревожната ниска посещаемост на мачовете, както и проточилите се ремонти в база и инфраструктура, ни се струва, че в БФС ще трябва да направят сериозен анализ на случващото се по терените и извън тях. Необходимо е отрано да се предвиди, че Северозападна България може да остане без представител в Първа лига, в Югозападна е само един, а разни други такива проблеми могат да забавят успешната реформа.
Желю Станков, "Тема спорт"