2. - Англия
  3. Ван Перси се превърна в спасител за Арсенал - 1:1 с Евертън

Ван Перси се превърна в спасител за Арсенал - 1:1 с Евертън

Робин Ван Перси извади затъналия Арсенал в предпоследната минута от добавеното време при гостуването на „Гудисън Парк”. Тим Кейхил записа стотното си попадение във Висшата лига при равенството 1:1 с прекия си съперник за място даващо право на участие в евротурнирите.

Футболистите на Евертън, посъбрали кураж от убедителните си резултати в двете поредни срещи с Ливърпул, не загубиха секунда в чакане и започнаха срещата с явен домакински натиск. Първите 20 минути принадлежаха на „карамелите”, но за тяхно съжаление, въпреки преобладаващото в тяхна полза владение на топката домакините не успяха да материализират предимството си.

Отбраната на Арсенал, въпреки характерната си напоследък колебливост успя да отчужди звездите на Евертън Маруан Фелайни и Микел Артета, които не успяха да сътворят нищо креативно пред вратата на Мануел Алмуния за продължителността на първото полувреме.

Същото важеше и за Арсенал, които изравниха играта по средата на първата част, но Робин Ван Перси, Самир Насри и Адебайор допуснаха прекалено много грешки във взаимодействията си. Денилсон, който е един от най-редовните за своя отбор с 30 мача от началото на сезона, също не успя да доведе продължителинте разигравания на Арсенал до позитивен резултат.

Втората част започна по-динамично и първият, който се оказа на удобна възможност бе Денилсон. При скоростна контраатака на „артилеристите” в 50-ата минута Ван Перси спусна топката към Адебайор, а той на свой ред пропусна за озовалия се на границата на наказателното поле Денилсон. Последвалия удар премина далеч над вратата на Тим Хауърд.

В 53-ата Тим Кейхил напомни за себе си след опасен пробив и ниско плласиран изстрел до дясната греда на Алмуния. Само осем минути след това именно Ктой проби равенството и откри за домакините. В необичайна за него ситуация Кейхил надскочи Гаел Клиши и изпрати с глава центрираната от Лейтън Бейнс топка към левия далечен ъгъл в мрежата зад испанския страж на Арсенал.

След попадението играчите на лондончани останаха стъписани и в последвалите 20 минути не намериха никакъв отговор за офанзивата на Евертън. Кейхил и компания на свой ред не спряха натиска върху несигурната отбрана на „артилеристите”. Най-опасният на терена, нисичкият Кейхил отново запрати предупреждение към Арсенал в 80-ата минута с опасен 20-метров удар, преминал спокойно през цялата отбрана в червено-бяло.

По-късно той напусна терена под аплодисментите на публиката. И имаше защо – Кейхил наниза попадение номер 100 в кариерата си във Висшата лига.

Навлизайки в триминутното продължение „карамелите” вече предвкусваха победата, когато Робин Ван Перси попари всички привърженици на Еврертън с гол в втората минута от добавеното време. В брилянтна комбинация с Диаби, който запрати топката от средата на терена зад гърба на отбраната, Ван Перси реализира с диагонален изстрел покрай Тим Хауърд единственото чисто положение, което Арсенал създаде за целия двубой.

Резултатът остана непроменен в оставащите минута-две и отборите си поделиха по една точка. Така Арсенал запази преднината си от пет точки пред днешния си съперник и остана на 5-о място в подреждането. Евертън е шести с 37 точки след 23-я кръг в Англия.