3. България запази шансове за европейското след победа над Австрия (видео)

България запази шансове за европейското след победа над Австрия (видео)

Младежите ни до 21 години надделяха с 2:0 над австрийците в мач от квалификациите за Евро 2013

България надделя с 2:0 като гост на Австрия в мач от евроквалификационна група 10. Младежката ни формация под ръководството на Михаил Мадански направи хубав мач и спечели, показвайки повече острота, както и желание за победата. Головете за престижния успех отбелязаха Момчил Цветанов още в 1-та минута и Росен Колев - 7 минути по-късно.

Двубоят в Австрия започна с летящ старт играчите на Михаил Мадански. Тонев нахлу по лявото крило и центрира перфектно към Цветанов, който с шпагат вкара за 1:0 още преди да е изтекла минута от началото на мача. Секунди по-късно пред Борислав Балджийски се откри възможност за втори гол, но той стреля в аут.

Все пак в 8-та минута гостите изпълниха ъглов удар и топката бе подадена късо към Момчил Цветанов, който центрира хубаво в наказателното поле на домакините, където Росен Колев се извиси и вкара за 2:0. В 16-та минута капитанът Александър Цветков много добре пресече подаване към противников играч и след като изтича около 20 метра подаде добре към Цветанов, който обаче се сблъска с бранителя и вратаря на домакините и не можа да играе с топката.

В 23-та минута дойде първата много опасна ситуация пред вратата на Стефано Кунчев. Вайман бе добре изведен ниско по земята и от рамките на наказателното поле стреля силно, но нашият страж успя да избие в ъглов удар. Добрата игра на родните младежи продължи и те демонстрираха бързина в действията си, като по всичко личеше, че имаме много силна контраатака. Точно след една такава 10 минути преди края на полувремето Балджийски получи топката и стреля от границата на пеналта, но след рикошет кълбото прелетя в корнер.

Освен ответните атаки впечатление правеха и многобройните удари на Александър Тонев – за съжаление всичките неуспешни. В 42-та минута Тайгл бе близо до сигурно попадение след центриране на Алар, но направилият страхотен мач днес Кунчев съумя да избие трудно.

През второто полувреме домакините излязоха много по-нахъсани и решени да вземат нещо от сблъсъка си с младите „лъвове”. В началните минути те успяха да спечелят само няколко корнера и нищо повече. Главният рефер – украинецът Йевен Арановский сякаш също бе решен да помогне на домакините, тъй като очевидно не даде няколко нарушения и картони срещу наши играчи. Напротив – още в 41-та минута Георги Костадинов получи жълт картон за несъществуващ фаул отзад.

Все пак грешките на украинеца не бяха в ключови ситуации и се разминахме само с няколко картона. В 54-та минута Кунчев бе изблъскан без топка от Холцхаусер, но това не впечатли особено Арановский. Иначе в 67-та минута на мача домакините отново бяха близо до попадение. В една от малкото добри многоходови атаки на Австрия, топката стигна до Шьопф, който с хубав удар от 17-18 метра по диагонал затрудни Кунчев. Все пак стражът успя да улови топката след като първоначално я изпусна.

Две минути по-късно Балджийски бе близо до това да направи резултата класически.  Той получи топка през центъра и след като овладя и успокои се обърна, стреляйки към горния ляв ъгъл на стража на домакините. Все пак вратарят Зибенхандл се намеси и изби. До края на двубоя българите позволиха на домакините да владеят повече топката, но бяха съвсем стабилни и не допуснаха австрийците до вратата си. Така младежите ни завоюваха престижната победа с 2:0 и са все по-близо до класиране на елитната надпревара.

Със спечелените три точки вече сме на второ място в групата си зад Холандия. Шотландия гостува на "лалетата" на 14 ноември. Шотландците са трети с 5 точки, докато холандците са лидери с актив от 9 т. Ние домакинстваме на Австрия на 15 ноември на градския стадион в Ловеч.

ИЗВЪНРЕДНО: МС даде Герена на Столична община

Загуба с 1:9 за юношите на ЦСКА