3. Червено-черен Окука да ти мине път

Червено-черен Окука да ти мине път

Или как Локото блъска Левски вече 3 години поред

Днес от 16 часа предстои едно от най-интересните дербита в българския футбол в последните няколко години - Локомотив (Сф) - Левски. Допреди пет-шест години нито един фен на сините не броеше тима от Надежда за жив и очакваше лесна победа с резултат. В последно време обаче всичко се обърна надолу с главата и голяма част от синята общественост у нас има сериозни притеснения именно от този съперник. Сега Локомотив бие Левски когато и където го хване и това е повод за огромни притеснения за привържениците на шампионите.

Ситуацията в дербито между двата столични отбора се промени през сезон 2006/2007. Два кръга преди края на шампионата разликата между двата тима е две точки, като сините са лидер в класирането. От ръководството на Локо се бяха наточили за победа, която да затвърди титлата на червено-черните - нещо, което не се е случвало от 1978 година. Във въпросния мач Локомотив загуби с 3:5 като домакин и впоследствие Левски стана шампион, а Локомотив бе изпреварен и от ЦСКА.

Следващият сезон отново нe бе най-добрият за червено-черните и след една домакинска загуба от Литекс шефовете на Локомотив решиха да махнат треньора Стефан Грозданов. На негово място дойде Драгомир Окука. Сърбинът се слави с непосилните за някои футболисти натоварвания в тренировките. Въпреки недоволството на голяма част от играчите пет кръга по-късно Локомотив победи Левски с 1:0 като гост. Нещо, което не се бе случвало от доста време. Успехът затвърди позициите на Окука в клуба. Още в началото на следващото първенство сърбинът и възпитаниците му постигнаха нова победа над сините - 1:0. Голa отбеляза преминалият по-късно в английския Барнзли Даниел Богданович.

Най-големият успех на Окука срещу Левски досега дойде на 11 ноември миналата година. Мачът се игра на Герена. Още в 17-ата минута публиката на домакините бе смълчана от Мартин Камбуров - 0:1. Осемнайсет минути по-късно отново Камбуров направи резултата 2:0 и вече по-голямата част сини фенове предусещаха, че мачът отива към загуба. Те обаче не подозираха какво предстои. В 53-ата минута Камбуров се възползва от грешка на Юсеф Рабех и за трети път прати топката в мрежата на Георги Петков, с което оформи своя хеттрик. Постижение, с което малко футболисти могат да се похвалят. Да не кажа само един-двама.
Този сезон двата тима вече изиграха един мач на Герена, завършил с познатия резултат - победа за Локо. Червено-черните спечелиха с 2:1, а головете отбелязаха Караджинов и отново Мартин Камбуров. За домакините се разписа Йовов.
Тази тенденция, която наблюдаваме в последните години, показва, че Драгомир Окука и неговият Локомотив се превърнаха в "червено-черната" котка по пътя на Левски. На Герена изтръпват и всеки път, като си помиcлят за машината за голове Мартин Камбуров.

Днес дербито ще бъде повече от интересно. Левски изостава на три точки от Локомотив в борбата за зоната, даваща право на участие в евротурнирите. Остава само да видим дали момчетата на Окука ще успеят за пореден път да се разправят със сините и да затвърдят впечатленията, че в последните години са най-неудобният съперник на Левски в родното първенство и дали ще подпечатат евровизите си.

Феновете на Локо Пловдив искат Крушарски и ръководството вън

Левски получи 1000 билета за гостуването на Славия

Цената на пропуските е 20 лева

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо