3. Русия взе закономерна победа, следваща спирка за България - "Уембли" (видео)

Русия взе закономерна победа, следваща спирка за България - "Уембли" (видео)

Грешка на Ники Михайлов реши мача между Русия и България

Русия победи България с минималното 1:0 в последен контролен двубой преди старта на европейските квалификации за континенталния шампионат през 2012 г. Домакините на стадион „Петровский” държаха инициативата в хода на целия двубой, след като откриха резултата в седмата минута, благодарение на фрапантна грешка на Николай Михайлов. Родните национали бяха по-активни през втората част на срещата, като резервите Димитър Рангелов и Мартин Камбуров пропуснаха да се разпишат от удобни позиции пред Акинфеев. Дебют за националния тим, който е без победа за 2010 г., направи нападателят на Кайзерслаутерн Илиян Мицански.

Въпреки грешката, която доведе до гола, Михайлов изигра изключително силен мач, като през второто полувреме опази вратата си в крайно инфарктни ситуации.

Домакините започнаха силно в първите минути на мача и бързите им действия в лявата половина на терена бързо доведоха до неприятности за българската отбрана. Аршавин и Погребняк действаха в добър синхрон и създадоха първата опасност пред наказателното поле на нашите.

Руснаците не се бавиха дълго и успяха да открият резултата още в 7-ата минута. Вина за попадението пое вратарят Николай Михайлов, който изпусна наглед безопасно центриране на Аршавин. Въпреки че не бе застрашен от руски футболисти и успя да надскочи всички пред вратарското си поле Михайлов изпусна високата топка, която попадна в краката на Роман Широков. Опорният полузащитник стреля незабавно с левия крак, пращайки топката в мрежата за 1:0.
Националите успяваха да задържат топката за продължителни отрязъци от време, но така и не успяха да се възползват от това свое предимство. Русия постепенно отстъпи инициативата и ограничи атаките си. Мартин Петров пък успя да създаде известни притеснения на Акинфеев в 30-ата и 34-ата минути с остри центрирания от лявото крило. Първо Божинов остана под паса на Петров, като и Ивелин Попов не успя да засече дългата топка, но въпреки това нанесе единственият точен удар за нашия тим в рамките на първото полувреме.

Втората част предложи далеч повече интересни моменти и пред двете врати. Нашите стартираха силно и с влезлите на почивката Рангелов и Камбуров създадоха две изключително опасни ситуации пред вратата на Акинфеев. Първо Камбуров не успя да засече с глава центриране на Станислав Манолев, докато Рангелов получи отличен извеждащ пас от Мартин Петров, но стреля право в хвърлилия се в краката му Акинфеев.

Руснаците също имаха своите възможности. Първо Иван Иванов допусна фрапантна грешка в опит да върне с глава към Михайлов. Пасът бе пресечен от Семшов, но вратарят бързо затвори ъгъла и успя да отклони удара на руския играч. Алан Дзагоев едва не удвои преднината на Русия, след като трима наши бранители му позволиха да нахлуе на скорост в наказателното поле. Там обаче той бе спрян навременно от Манолев, който изби топката от краката му.

Роман Павлюченко също затрудни максимално Николай Михайлов със силен удар извън наказателното поле. Стражът обаче отново демонстрира добър рефлекс и със сетни сили отклони топката извън рамката на вратата си. Впоследствие на терена влезе и Илиян Мицански, който дебютира за националния тим, но в минутите прекарани на терена не успя да затрудни отбраната на Русия. Той замени Мартин Петров, като при отсъствието на крилото бързо се усети липсата на креативност в предни позиции.
В последните минути на срещата темпото спадна значително. В крайна сметка Русия удържа преднината си след трите минути добавено време. Следващите срещи за двата национални тима са в квалификациите за Европейското първенство през 2012 г. България гостува на „Уембли” срещу Англия, докато Русия стартира с протоколен двубой срещу Андора.

Русия – България 1:0
1:0 Широков 7’

За Русия: 1. Акинфеев, 2. Анюков (15. Колодин – 46’), 3. В. Березуцкий, 4. Игнашевич, 5. Жирков (16. Билялетдинов – 46’), 6. Семшов, 7. Широков, 11. Торбинский (17. Дзагоев – 69’), 8. Зирянов, 9. Погребняк (18. Павлюченко – 46’), 10. Аршавин (19. Сийчов – 80’);
Резерви: 12. Габулов, 14. А. Березуцкий, 15. Колодин, 16. Билялетдинов, 17. Дзагоев, 18. Павлюченко, 19. Сийчов;
Старши треньор: Дик Адвокаат;

За България: 13. Михайлов, 14. Манолев, 3. Ил. Стоянов, 15. Иванов, 16. Миланов, 8. Янков (18. Димитров – 85’), 19. Ст. Петров – к (2. Сираков – 89’), 6. Ангелов (7. Генчев – 61’), 17. М. Петров (21. Мицански – 75’), 23. Попов (9. Камбуров – 55’), 10. Божинов (11. Рангелов – 46’);
Резерви: 1. Вл. Стоянов, 2. Сираков, 7. Генчев, 9. Камбуров, 11. Рангелов, 18. Димитров, 21. Мицански;

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо