3. Турция приземи България след 0:2 (+ВИДЕО)

Турция приземи България след 0:2 (+ВИДЕО)

Любо Пенев записа първо поражение начело на "трикольорите"

България загуби от Турция с 0:2 в контролна среща, играна в Залцбург, Австрия. Йомер и звездата Йълмъз вкараха по едно попадение за комшиите във всяко едно от полувремената, а след почивката Шахин от Реал Мадрид тресна гредата над Стоян Колев. Играта на „трикольорите” от двубоя срещу Холандия преди три дни не се повтори. За това със сигурност допринесоха петте промени в състава, които направи селекционерът Любослав Пенев. Най-осезаема тя бе в защита, където вместо Иван Иванов и братята Миневи, днес действаха Вальо Илиев, Иван Бандаловски и Петър Занев. Христо Златински замени върналия се за квалификациите на младежите Георги Миланов в халфовата линия, а в предни позиции Гъргоров започна вместо останалия резерва Валери Божинов.

Любо Пенев даде възможност на футболисти, които не играха срещу Холандия. Стефан Велев направи неофициален дебют, Илиян Мицански отново се появи през второто полувреме, както и Сашо Тонев и Иван Стоянов. Борис Галчев и вратарят Пламен Илиев се появиха по-късно в мача.

Този път положенията за нашите се брояха на пръстите на едната ръка. Най-чистото бе в края на първата част, когато Гъргоров изведе Златински в наказателното поле. Футболистът на Локо (Пд), към когото интерес проявява Левски, центрира остро, но с цената на контузия Койбашъ попречи на Ивелин Попов и Станислав Манолев да изравнят резултата.

Най-добър за "трикольорите" отново бе Станислав Манолев, който игра на обичайната си позиция отдясно и през него минаха почти всички по-качествени атаки на нашите.

В разочарование пък се превърна Николай Бодуров, който на няколко пъти сбърка през второто полувреме и Любо Пенев остана недоволен.

За селекционера това е първа загуба от три мача. В края на февруари извъртяхме 1:1 с Унгария, после бихме Холандия с 2:1, а днес паднахме с 0:2 от Турция.

Турция ни превъзхождаше драстично във владеенето на топката през първото полувреме. Нашите приеха играта в своята половина и действаха с контраатаки, но за разлика от мача с Холандия личеше нервност у момчетата на Любо Пенев и те често допускаха грешки при изнасянето на топката. Манолев беше най-активен в своята любима позиция отдясно, докато Попов оставаше изолиран отляво. На върха на атаката беше Гъргоров, но топки до него трудно достигаха.

В защита „трикольорите” бяха добре подредени. Това беше най-силният ни компонент преди почивката с леки изключения. Бандаловски беше подложен на напрежение в своята дясна зона, където атакуваха бекът Койбашъ и Арда Туран. Футболистът на ЦСКА беше малко уязвим, след като на няколко пъти беше преодоляван, което беше предпоставка за опасности. Централната двойка бранители Вальо Илиев и Николай Бодуров увиснаха на няколко пъти, но в болшинството случаи се справиха, защото нямаше непокрити противникови състезатели. Занев също помагаше, прибирайки се отляво. В 22-ата минута обаче защитникът на Стяуа Илиев не успя да покрие Йомер Топрак, който засече центриране от ъглов удар и откри резултата отблизо.

Десетина минути преди почивката българите изнесоха играта в по-предни позиции. Манолев най-често и Попов започнаха да щурмуват турската врата. В 35-ата минута футболистът на ПСВ открадна една топка и напредна сам, но сбърка при паса към свободните Гъргоров и Попов. Две минути по-късно Попов и Манолев разцъкаха на дойно, но нападателят на Газиантеп си пое дълго топката и вратарят улови, иначе Попето излизаше сам срещу него. В 40-ата минута нашите, които играха в червено-зелено-червено, създадоха най-чистото си положение за първата част. Гъргоров изведе хитро Златински в наказателното поле отляво. Последва прострелно подаване за Попов и Манолев, които се хвърлиха на шпагат да засичат във вратата от непосредствена близост. Но Койбашъ се намеси решително, избивайки в ъглов удар и контузвайки се, което наложи принудителна смяна в турския състав.

В 45-ата минута Турция можеше да удвои своя аванс. Серкан центрира отляво, Занев изпусна противник, който стреля, но за щастие на българите над вратата. Така приключи първата част.

Второто полувреме нашите започнаха по-агресивно. В игра влезе Илиян Мицански, който вкара победния гол срещу Холандия, а напусна Златински. Започнахме да пресираме турците. В 49-ата минута Дяков пробва далечен шут, но не уцели добре топката и тя прехвърча високо над вратата. В 57-ата минута пък Гаджев центрира от свободен удар към далечната греда, Вальо Илиев прехвърли топката за Манолев, който обаче бе затруднен от съперник и стреля с глава над вратата.

Николай Бодуров обаче започна да действа несигурно в защита. Бранителят върна много рисковано няколко топки към Стоян Колев, който бе принуден да ги чисти току пред атакуващите го турци.

В 66-ата минута турците удариха греда. Силен удар на Шахин срещна рамката над Стоян Колев, който подложи ръка за всеки случай.

Заключителните минути бяха за Турция. В 81-ата минута Вальо Илиев изпусна звездата на комшиите Йълмаз, който тръгна застрашително към нашата врата през центъра на защитата, но Бандаловски спря голмайстора на Суперлигата със самоотвержен шпагат. В 85-ата минута Бодуров направи поредна грешка в защита. Той реши да спира самоуверено едно връщане към него и Йълмаз открадна кълбото, оставайки сам срещу резервата Пламен Илиев, но стреля слабо и вратарят улови. В 90-ата минута Турция вкара втори гол. Йълмаз бе изведен сам срещу вратаря през центъра на отбраната ни и прокара топката между краката на Пламен Илиев за крайното 2:0.

Така вторият лагер на Любо Пенев приключи с победа и загуба. Утре следобед нашите се прибират.

Официално: Веселин Великов напусна Хебър