2. Други спортове
  3. Веско Топалов спечели супертурнира в Линарес

Веско Топалов спечели супертурнира в Линарес

За първи път българинът триумфира на „Шахматния Уимбълдън”.

Претендентът на световната титла по шахмат Веселин Топалов спечели супертурнира в испанския град Линарес, след като в последния кръг надигра Борис Гелфанд от Израел. Съперникът на българина се предаде на 62-ия ход след близо 5 часа игра.

Така Топалов събра 6.5 точки от 10 възможни и изпревари с половин точка другия претендент за титлата – руснака Александър Грищук.

За първи  път нашият гросмайстор печели еднолично „Шахматния Уимбълдън”, както е известен турнирът в испанската провинция Андалусия. Той се провежда традиционно от 1978 г. насам. През 2005 г. в последния кръг на състезанието Топалов надигра Гари Каспаров и завърши с равни точки с руснака, но съперникът му бе обявен за победител по допълнителни показатели. Веднага след загубата от българина Каспаров обяви, че се отказва от шахмата.

Това беше последното участие в състезание на Топалов преди Мача за световната титла с Вишванатан Ананд, който ще се играе от 21 април до 12 май в София.

Крайно класиране: Топалов – 6.5, Грищук – 6, Аронян – 5.5, Гелфанд, Гашимов и Валехо по 4. Победата на българския гросмайстор е фундаментална новина за българския спорт. Турнирът в Линарес е аквивалент на тенис турнира "Уимбълдън".

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София

Добро представяне на българските бадминтонисти

Четири гимнастички от ансамбъла спират със спорта

Новината обяви президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева

Стефани Стоева спечели титлата на международния турнир по бадминтон в София

На финала Стефани Стоева постигна успех над третата поставена Гергана Павлова

Налбантова е 4-а поставена на Световното първенство по бадминтон до 19 г.

Шампионатът ще се проведе от 7 до 13 октомври в Нанчан (Китай)

Изненада! Отмениха световния рекорд на Цанко Цанков

Преплува ли в крайна сметка Цанко 120 км по Дунав?

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова