3. 22-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

22-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов изкачи неговия Манчестър Юнайтед на върха в английската Висша лига. Берба донесе победата на „червените дяволи” при гостуването на Болтън в 22-ия кръг на шампионата.

Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов изкачи неговия Манчестър Юнайтед на върха в английската Висша лига. Берба донесе победата на „червените дяволи” при гостуването на Болтън в 22-ия кръг на шампионата. Българинът засече центриране на Тевес с глава в последните минути на редовното време, като не остави никакъв шанс на Яскилайнен. Вторият Ливърпул се издъни в „мърсисайдското дерби” срещу Евертън, завършвайки 1:1, а Челси се добра до инфарктна победа на „Стамфорд Бридж” срещу новака Стоук Сити. Поредният си добър мач за Астън Вила направи Стилиян Петров при гостуването на Съндърланд и победата с 2:1, а Арсенал срази Хъл Сити като гост с 3:1.

Болтън - Манчестър Юнайтед  0:1
Отборът на Манчестър Юнайтед постигна изключително ценна победа с минималното 1:0 при гостуването си на Болтън в среща от 22-ия кръг на английската Висша лига. В герой за гостите се превърна капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов, който реализира единственото попадение в срещата. Поредна победа за „червените дяволи” и вече 11-и мач без допуснат гол за Едвин ван дер Саар.
Гостите от Манчестър Юнайтед започнаха по-активно срещата, но не успяха да създадат чисто голово положение. Първото такова се откри пред футболист номер 1 на ФИФА за 2008 година Кристиано Роналдо чак в 35-та минута. След продължителна атака на „червените дяволи”, Дарън Флетчър центрира отдясно и качи топката на главата на Роналдо, но ударът на португалеца бе спасен с вещина от вратаря на Болтън Юси Яскелайнен. Оттук до края на полувремето имаше само 1 отбор на терена – този на Манчестър Юнайтед. Гостите започнаха да редят атака след атака, като при една от тях в 41-та минута Бербатов бе съборен на границата на наказателното поле и Юнайтед получи правото да изпълни пряк свободен удар. Зад топката застана Роналдо, който стреля много опасно, но отново Яскелайнен бе на своето място и по този начин запази мрежата си суха през първото полувреме.
През втората част Юнайтед продължи да атакува, а Болтън почти не излизаше от половината си. В 60-ата минута отново Роналдо стреля от фаул, но отново Яскелайнен се намеси отлично. Мениджърът на гостите Сър Алекс Фъргюсън пусна в игра ветераните Гигс и Скоулс, и атаките на Юнайтед станаха още по-опасни. Първо Флетчър се размина с топката на метър от голлинията, а малко след това Тевес пропусна отлична възможност, останал непокрит в наказателното поле. В 80-ата минута Роналдо пробва за трети път да отбележи от пряк свободен удар, но отново Яскелайнен бе на висота. 3-0 за вратаря на домакините срещу футболист номер 1 на ФИФА за 2008 година.
По всичко изглеждаше, че мачът ще завърши наравно, но не така мислеше Димитър Бербатов. В последната минута на срещата българинът засече с хубав плонж центриране на Тевес отдясно и с глава прати топката зад вратаря на домакините за крайното 0:1.
Така с този успех Манчестър Юнайтед се изкачи на първото място за пръв път през сезона и вече има актив от 47 точки, 1 пред лидера Ливърпул, който играе в понеделник с тима на Евертън. Болтън пък продължи с лошата си серия и остана на 12-о място с актив от 23 точки.

0:1 Бербатов 90’

Болтън: Яскелайнен, Стейнсон, Кейхил, О’Брайън, Самуел, Дейвис, Башам, Муамба, Гарднър (Пюгрение), Тейлър, Макукула (Обадей)
Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар, Невил, Видич, Еванс, О’Шей, Флетчър (Гигс), Карик, Андерсон (Скоулс), Роналдо, Тевес, БЕРБАТОВ
Картони: Макукула, О’Шей
Рефер: Андре Маринър
Посещаемост: 26,021

Ливърпул - Евертън 1:1
Отборът на Евертън успя да сгорчи живота на градския съперник Ливърпул и техния мениджър Рафа Бенитес, като взе точка на "Анфилд" след равенство 1:1. В герой за "карамелите" отново се превърна Тим Кейхил, който възстанови равенството с гол в края. Ливърпул пък не успя да се върне на първото място, като остави там тима на Манчестър Юнайтед.
Срещата започна с натиск на Ливърпул, но отбраната на гостите успя да се справи с повечето атаки. В 25-ата минута звездата на домакините Фернандо Торес проби на скорост в наказателното поле и останал очи в очи с вратаря на гостите, стреля покрай страничната греда. Ливърпул продължи да атакува, но без успех. Роби Кийн и Дирк Каут почти не се забелязваха, а Алонсо и Джерард направиха поредния си силен мач.
През втората част на "Анфилд" стана далеч по-интересно. В 68-та минута капитанът на Ливърпул Стивън Джерард отново се превърна в герой за своя тим. Стиви Джи пое топката малко зад дъгата и с един от фирмените си удари остави Тим Хауърд безпомощен - 1:0. Оттук нататък Ливърпул започна да задържа топката и почти не атакуваше. Рафа Бенитес дори си позволи да извади Торес от игра и бе наказан. Само 3 минути преди края на срещата Евертън получи правото да изпълни пряк свободен удар близо до аутлинията. Артета центрира опасно, а Кейхил засече топката с глава от 2 метра и сломи амбициите на "червените" за първото място - 1:1 в дербито на Мърсисайд.
След това равенство Ливърпул остана втори с 47 точки, колкото има и лидера Манчестър Юнайтед. Евертън пък остана 6-и с 36 точки в актива си.

1:0 Джерард 68'
1:1 Кейхил 87'

Ливърпул: Рейна, Карагър, Шкъртел, Хупия, Аурелио, Алонсо, Джерард, Каут, Риера (Бабел), Торес (Лейва), Кийн (Бенаюн)
Евертън:Хауърд, Хибърт, Лескът, Якиелга, Бейнс, Осман, Артета, Невил, Пиенар, Кейхил, Аничебе

Челси - Стоук Сити 2:1
Драматична победа постиган тимът на Челси над Стоук Сити с 2:1 в среща от 22-ия кръг на английската Висша лига. На стадион „Стамфорд Бридж” в Лондон домакините губеха с 0:1 до 88-ата минута, но с два късни гола постигнаха трите точки. В герой за „сините” за пореден път се превърна Франк Лампард, който взриви публиката в даденото от съдията продължения.
През първата част „сините” превъзхождаха своя съперник и пропуски направиха Анелка, Калу и Лампард. Нулевото равенство бе логичния краен резултат след 45 минути игра.

През втората част двубоят се разви изключително драматично. Гостите от Стоук първи поведоха в резултата. В 60-ата минута новото попълнение Джеймс Бийти пое добре една топка, подаде към Рори Делап, който без проблеми се справи с Ашли Коул и Алекс, и с прецизен удар направи безпомощен Петър Чех. Последва мигновена реакция на Луиш Фелипе Сколари, който вкара в игра Ди Санто и Жулиано Белети. Последваха атака след атака към вратата на Томас Сьоренсен, но до 88-ата минута гол в неговата врата не падаше. Ди Санто с глава прехвърли топката към Белети и той върна надеждата на феновете на Челси. В даденото от съдията продължение, в мач номер 400 за „сините”, Франк Лампард със страхотен удар от границата на наказателното поле направи 2:1. Победата на Челси изгледа мениджърът на Тотнъм Хари Реднап.
След тази победа Челси заема 3-о място в класирането, на две точки от лидера Манчестър Юнайтед и една от втория Ливърпул.
 Челси – Стоук Сити 2:1
(0:1) Делап 60’
(1:1) Белети 88’
(2:1) Лампард 90’

Челси: Чех; Босингва (78’ Белети), Карвальо, Тери, А.Коул; Лампард, Оби Микел (82’ Сточ), Балак, Малуда (60’ Ди Санто), Калу; Анелка.
Стоук: Сьоренсен; Уилкинсън; Шоукрос, Аб. Файе, Хигинботъм (34’ Грифин); Делап, Уилан, Ам. Файе, Етерингтън (83' Китсън); Бийти, Кресуел.
Стадион: „Стамфорд Бридж”, 41 788 зрители
Съдия: Питър Уолтън
Картони: Аб. Файе, Китсън, Уилан

Съндърланд - Астън Вила 1:2
Отборът на Астън Вила победи драматично Съндърланд в мач от 22-ия кръг на Висшата лига. Срещата между двата тима започна изключително равностойно, като имаше опастности и пред двете врати. В 11-ата минута след брилянтно изпълнен пряк свободен удар „черните котки” откриха за 1:0. Точен бе Колинс, за да зарадва всички фенове на „Стейдиъм ъф Лайт”. След попадението Вила започнаха по-активно да нападат, като опасни удари на Йънг и Милнър не попаднаха в целта. Така първото полувреме завърши при резултат 1:0 в полза на Съндърланд.
Втората част започна вихрено за Вила, като те търсеха бързо изравнително попадение, за да могат да възстановят равенството. В 60-ата минута Джеймс Милнър изравни. След центриране на Йънг Милнър засече топката, вкарвайки я във вратата на Съндърланд. В 72-ата минута Ашли Йънг бе изгонен от игра, тъй като получи червен картон. Той извърши нарушение срещу Уайтхед, за да получи тежкото наказание да напусне терена. В 79-ата минута обаче Астън Вила поведе, след като Агбонлахор бе повален в наказателно поле, а Гарет Бари вкара отсъдената дузпа. При този резултат завърши и срещата, като по този начин играчите на Мартин О’Нийл са трета позиция в класирането, докато Съндърланд са на 14-то място.

(1-0) Колинс 11’
(1-1)    Милнър 60’
(1-2)     Бари 79’

Съндърланд: Фулъп, Шимбонда, Носуорти, Фърдинанд, Колинс, Едуърдс, Тайнио, Уайтхед, Диуф, Сисе, Джоус
Астън Вила: Фридел, Рио-Кокър, Дейвис, Куелар, Люк Йънг, Милнър, Сидуел, Петров, Бари, Ашли Йънг, Агбонлахор
Главен съдия: Майк Дийн

Хъл Сити - Арсенал 1:3
Отборът на Арсенал постигна победа с 3:1 при гостуването си на Хъл Сити в среща от 22-ия кръг на английската Висша лига. Срещата вървеше наравно до последните 10 минути, когато младите футболисти на Арсенал разнищиха домакините за крайното 1:3.
Още в самото начало се видя, че „артилеристите” ще са тези, които ще диктуват събитията на терена. В 29-та минута Адебайор оползотвори труда на своите съотборници и с хубав удар с глава след центриране на Ван Перси, даде аванс на своя тим. Малко преди това холандецът бе нацелил напречната греда след изпълнение на пряк свободен удар.
През втората част домакините опитаха да се върнат в мача и стигнаха до изравнителен гол в 65-ата минута, когато Кузен се възползва от неразбирателство в защитата на гостите и бутна топката покрай вратаря Алмуния – 1:1.
По всичко изглеждаше, че мачът ще завърши наравно, но младите момчета на Венгер се втурнаха на финален щурм и само за 5 минути вкараха 2 гола. Първо Самир Насри прати топката в горния десен ъгъл на вратаря Майхил след техничен удар, а 5 минути по-късно златната резерва Никлас Бендтнер вкара от близо, за да узакони победата за своя тим.
Така с този успех Арсенал остана 5-и, но вече има 38 точки в своя актив, докато Хъл е 8-и с 27.

Тотнъм - Портсмут 1:1
Отборите на Тотнъм и Портсмут завършиха наравно 1:1 в срещата по между им от 22-ия кръг на английската Висша лига. "Шпорите" бяха по-добрият тим на терена, но многото пропуски костваха победата на момчетата на Хари Реднап.
От самото начало Тотнъм започна по-активно срещата и можеше да стигне до гол, но удари на Дефоу и Модрич преминаха в страни от целта. През по-голямата част от първото полувреме Помпи се отбраняваше, но в 40-та минута именно пред гостите се откри най-чистата възможност. Дейв Нюджънт излезе очи в очи с вратаря, но ударът му бе твърде лек и Гомеш спаси.
Срещата се отвори далеч повече през втората част, а Тотнъм продължи да бъде по-активния тим на терена, но изненадващо първият гол падна именно в тяхната врата. Този път Нюджънт се реваншира за пропуска си през първата част. В 59-ата минута бившият нападател на Престън стреля силно от границата на наказателното поле и прати топката в долния десен ъгъл на вратаря на домакините. „Шпорите” реагираха като ужилени и само 10 минути по-късно бившият стрелец на Помпи Джърмейн Дефоу възстанови равенството с хубав удар от границата на наказателното поле. До края на срещата Тотнъм бе отборът, който диктуваше събитията, но за съжаление на Хари Реднап не успяха да вземат победата. Най-големият пропуск в мача направи появилият се като резерва Дарън Бент, който стреля с глава от 2 метра, но не успя да улучи вратата. Така резултатът остана непроменен, а „шпорите” само могат да съжаляват за изпуснатата победа.
Така с това равенство Тотнъм се изкачи на 16-о място с актив от 21 точки, докато Портсмут е 12-и с 24.

0:1 Нюджънт 59’
1:1 Дефоу 70’

Тотнъм: Гомеш, Чорлука, Кинг (Доусън), Уудгейт, Бейл (Бентли), Ленън, Зокора, О’Хара, Модрич, Павлюченко (Бент), Дефоу
Портсмут: Джеймс, Джонсън, Кембъл, Дистен, Беладж, Нюджънт (Утака), Дейвис, Кабул (Уилсън), Кранчар (Хрейдарсон), Траоре, Крауч
Картони: Дейвис, Кабул.
Посещаемост 36,011
Рефер: Стийв Бенет

Уест Бромич - Мидълзбро 3:0
 Новакът в английската Висша лига Уест Бромич Албиън постигна класическа победа с 3:0 над Мидълзбро в среща от 22-ия кръг на Висшата лига. Мачът се игра на стадион „Дъ Хоутърнс” пред 25 557 зрители.
Още в 4-ата минута Брънт стреля от границата на наказателното поле и направи безпомощен Търнбул за 1:0. В 54-ата минута Корън проби по фланга, премина двама защитници и направи 2:0. 8 минути по-късно Дигар получи втори жълт картон и гостите от Боро останаха с 10 човека на терена. В 67-ата Корън получи дълъг пас и прехвърли вратаря на Мидълзбро за 3:0.

Манчестър Сити - Уигън 1:0
Манчестър Сити постигна изключително трудна победа над коравия Уигън с 1:0. Това стана в среща от 22-ия кръг на английската Висша лига. Домакините бяха по-добри на терена, но въпреки това се добраха много трудно до успеха. Проблемите за Марк Хюз започнаха от изгонването на капитана на тима Ричърд Дън в 54-ата минута.
Домакините започнаха много активно първото полувреме, но въпреки това те не стигаха до гола. Марк Хюз реши да заложи на Стъридж и Робиньо в нападението на тима. Единственото попадение за Сити реализира Пабло Сабалета в 53-ата минута. Той се възползва от центриране на Стъридж и с удар от 20 ярда прати топката в мрежата на Къркланд.
В 54-ата минута капитанът на "гражданите" Ричърд Дън получи червен картон, а жертвата в промяната на схемата на Сити бе асистента за първото попадение на тима Даниел Стъридж, който се наложи да бъде заменен от Хавиер Гаридо в 62-ата минута.
До края на срещата двата тима не успяха да си отбележат попадения и срещата завърши 1:0 в полза на домакините. След този мач Сити заема 11-ото място в класирането с актив от 25 точки, докато Уигън е на 7-ма позиция с 31 точки.

[1:0] Сабалета 53`

Манчестър Сити: Харт, Сабалета, Онуоха, Дън, Ричърдс, Бридж, Райт-Филипс, Компани, Елано, Робиньо, Стъридж
Уигън: Къркланд, Мелхиот, Брамбъл, Шарнър, Фигероа, Валенсия, Паласиос, Кетърмоул, Тейлър, Хески, Заки
Стадион: "Сити ъф Манчестър"
Рефер: Л. Месън

Уест Хем - Фулъм 3:1
Отборът на Уест Хем продължи силната си серия у дома и записа нова победа. „Чуковете” удариха с 3:1 тима на Фулъм в среща от 22-ия кръг на английската Висша лига. Звездата на домакините Крейг Белами остана извън групата за мача, заради трансферната сага около него.
Още в самото начало Уест Хем започна да реди атака след атака и логично стигна до откриването на резултата. В 7-та минута Давид Ди Микеле се възползва от неразбирателство между защитника на Фулъм Джо Пентстил и вратаря Шварцер. Италианецът се промъкна между двамата и с техничен удар прати топката в опразнената мрежа. В 22-та минута Фулъм възстанови равенството, а в герой за тима се превърна бившият играч на Уест Хем Пол Кончески. Левият бранител вкара един от най-красивите голове за сезона с хубав удар с левия крак от близо 30 метра.
През втората част Уест Хем вдигна оборотите и заслужено стигна до успеха. В 59-та минута Кончески се превърна в антигерой, като събори Карлтън Коул на земята и съдията отсъди дузпа в полза на домакините. Марк Нобъл бе точен от бялата точка и отново върна преднината на своя отбор. В 76-ата минута Коул увенча добрата си игра с гол и покачи на 3:1. Нападателят бе изведен брилянтно от Ди Микеле и с техничен удар преодоля Шварцер, с което оформи и крайния резултат.
Така с този успех Уест Хем се изкачи на 8-о място с актив от 29 точки, докато Фулъм вече е 10-и с 26.

1:0 Ди Микеле 7’
1:1 Кончески 22’
2:1 Нобъл 60’
3:1 Коул 76’

Уест Хем: Грийн, Нийл, Колинс, Ъпсън, Илунга, Бехрами, Паркър, Нобъл (Фубер), Колинсън (Мълинс), Коул, Ди Микеле (Дайър)
Фулъм: Шварцер, Пентстил, Хюз, Хангеланд, Кончески, Демпси, Мърфи, Етуху (Андерсен), Дейвис (Гера), Джонсън, Замора (Невланд)

Блекбърн – Нюкасъл 3:0
Отборът на Блекбърн Роувърс победи Нюкасъл с класическото 3:0 в мач от 22-ия кръг на Висшата лига.
Воденият от Сам Алърдайс тим на Блекбърн започна много силно срещата, като още от самото начало. Бени МакКарти и Робътс имаха чудесни възможности да открият резултата, но не сполучиха. Първата част завърши наравно, като видимо Роувърс бяха по-силния отбор през първото полувреме.
Втората част отново започна с активна игра на Блекбърн. В 61-ата минута Бени МакКарти откри резултата от дузпа, за да изведе домакините напред в резултата. Само пет минути по-късно синьо-белите отново ликуваха, след като засече центриране на Педерсен. В 83-ата минута трагедията на Нюкасъл стана пълна, тъй като Ники Бът бе изгонен за фаул срещу Дън. Блекбърн се възползваха максимално от този факт, като Робъртс вкрата второто си попадение. Той отново засече топката след центриране на Педерсен и оформи класическата победа за Роувърс, за радост на Големия Сам. След тази среща Блекбърн се намира на 16-то място, докато Нюкасъл са 13-ти.

(1-0)    МакКарти 61’
(2-0)    Робъртс 66’
(3-0)    Робъртс 86’

Блекбърн: Робинсън, Ойер, Самба, Нелсен, Уорнок, Емертън, Андрюс, Тугай, Педерсен, Робъртс, МакКарти
Нюкасъл: Гивън, Едгар, Басонг, Колочини, Енрике, Дъф, Гътри, Бът, Н’Зогбия, Коръл, Оуен

Класиране в английската Висша лига:

1.   Манчестър Юнайтед 21 14 5 2 34 : 10 47т.
Халф на Реал: №1 сме, но влизаме в мачовете твърде спокойния

Халфът на Реал Мадрид Федерико Валверде обясни какво липсва на "белите" през настоящия сезон

Александър Павлович се присъедини към лагера на Германия

Халфът Александър Павлович от Байерн Мюнхен се присъедини към лагера на германския национален отбор по футбол преди мача от Лигата на нациите срещу Нидерландия

Ливърпул иска играч на Борусия Д

Ливърпул проявява сериозен интерес към Джейми Гитънс и дори изпраща скаути за мачовете на Борусия Дортмунд и младежкия национален отбор на Англия

Кан: Нюбел е предимство за титулярен вратар на Германия

Легендарният вратар Оливер Кан не вижда фаворит в надпреварата за титулярната позиция в германския национален отбор по футбол между Александър Нюбел и Оливер Бауман

Милан иска двама датчани

Милан проявява сериозен интерес към халфовете на датския национален отбор Мортен Френдруп и Андреас Олсен

Влахович напуска Ювентус?

Бъдещето на Душан Влахович в Ювентус остава под въпрос

Треньорът на Англия коментира екпериментите си

Вижте какво каза Лий Карсли

Треньорът на Испания се кефи на победата над Дания

Доволни сме от победата и начина, по който приложихме на терена стратегията ни за мача

Северна Ирланди и Беларус врътнаха 0:0 в нашата група