3. Американците повториха подвига, не се дадоха и на Словения – 2:2 (видео)

Американците повториха подвига, не се дадоха и на Словения – 2:2 (видео)

Словенците изпуснаха победата, след като водеха с два гола

Словения и САЩ завършиха атрактивно с равенство двубоя си от Група „С” на Световното първенство по футбол. В своеобразно преиграване на сценария от двубоя с Англия САЩ бързо се озова в ролята на догонващ, но геройски успя да върне пасива от два гола и да запази шансовете си за класиране на осминафиналите. Изпуснатата победа върна Словения в изходна позиция. Трите точки щяха да изведат „скиорите” далеч напред в подреждането на групата и да им осигури почти сигурно класиране напред.

В мач, голямата част, от който бе доминирана от американците, словенският отбор на два пъти успя да се възползва от пропуски в защитата на САЩ и изкова преднина от два гола през първата част с красив далечен удар на Бирса и попадение на Любиянкич. Янките показаха, че не възнамеряват да се дават без борба и още в първите минути след паузата звездата на тима Лендън Донова върна един гол, след като бе оставен сам в наказателното поле на Словения. Синът на селекционера Боб Брадли, Майкъл изравни резултата в 82-ата минута.

Безидейността преодоляваше в първите минути на мача. Отборите се отбраняваха добре, слагайки ранен край на повечето атаки в двата края на терена. Съперниците се успиваха един-друг с продължителни разигравания в средата на терена, докато не се стигна до 13-ата минута, в която халфът на словенците Валтер Бирса не вдигна на крака всички фенове на скиорите с изключителен гол от далечно разстояние.

Бирса бе оставен да се придвижи спокойно в близост до наказателното поле на американците. Полузащитникът заложи топката на левия си крак на 30 метра от вратата, откъдето със страхотен снаряд матира застиналия на гол линията си Тим Хауърд. Стражът определено не очакваше подобен изстрел и можеше единствено да изгледа влитащата в левия му ъгъл топка.

Кратко след комичния групов танц на словенците, с който те отпразнуваха втория си гол на Мондиал 2010, американците преминаха в офанзива и притиснаха съперника в собствената му половина. Лендън Донован създаде напрежение в наказателното поле на Ханданович с остро центриране от левия фланг. Вратарят на символичните домакини боксира сигурно и далеч от опасност. На другия край на терена Миливое Новакович намери пролука в американската защита, но се размина на милиметри с центриране на Бирса. Ситуацията бе неутрализирана напълно, след като съдийската бригада отсъди засада на нападателя.

В 36-ата минута САЩ достигна до ново опасно положение пред вратата на словенците. Скоростен пробив на Джоузи Алтидор бе спрян с нарушение на десния ъгъл на пеналта от защитата в бели екипи. С изпълнението на фаула се нагърби Хосе Торес, който изненада Ханданович с директен ъгъл, въпреки малкия ъгъл. Вратарят обаче бе на добра позиция и успя да отрази.
В последните минути от първата част натискът на американците се засили неимоверно. При поредната атака през средата на терена Клинт Демпси успя да пусне остър напречен пас през вратарското поле към Донован. Топката обаче бе изчистена практически от крака на крилото след отлична намеса на Мишо Бречко.

Словенците, които се бяха прибрали в половината си през последните 10 минути, се възползваха от всички шансове да застрашат вратата на САЩ. „Скиорите” издебнаха най-удобния момент и в 42-ата минута нападателят Златан Любиянкич хвана в крачка заспалата защита на янките. Таранът вкара втори гол във вратата на Хауърд, разписвайки се след добро извеждащо подаване от Новакович на ръба на засадата. Любиянкич пое топката зад гърба на защитата и я пусна технично покрай вратаря за 2:0.

САЩ започна ударно след почивката. Три минути след подновяването на играта Лендън Донован върна един гол след груба колективна грешка в защитата на Словения. Полузащитникът бе оставен абсолютно сам по дясното крило, където Цезар не успя да пресече пас на Черундоло. Оттам той продължи да напредва необезпокоявано към вратата на Ханданович. Вече приближил се до вратарското поле Донован стреля безкомпромисно право в лицето на стража, който не успя да реагира подобаващо и пропусна топката за 1:2. Секунди след това няколко играчи в синьо не успя да нанесат завършващ удар при центриране отляво.

След известно затишие пред двете врати американците бяха тези, които отново останаха на прага на гола. Лендън Донован предпочете да изпълни директно пряк свободен удар от добра позиция пред пеналта на словенците. Топката бе пресечена от защитник, но все пак попадна в краката на Джоузи Алтидор. Таранът се завъртя и шутира през мелето от футболисти пред рамката право в ръцете на Ханданович.

В 80-ата минута пространство се отвори пред Майкъл Брадли, който шутира извън пределите на пеналта. Ударът не бе добре насочен и Ханданович улови с лекота. Секунди по-късно синът на селекционера на САЩ отбеляза изравнителния гол за 2:2. Алтидор свали високоцентрирана топка пред наказателното поле. Кълбото не бе пресечено от бранител на Словения, Брадли застигна топката и я изпрати в мрежата. Малко по-късно Еду също успя да прониже вратата на словенците, но попадението бе отменено заради засада на нападателя. С това се изчерпаха и интересните ситуации в заключителните моменти на срещата. Отборите се разотидоха с по точка за каузите си в групата и ще разчитат на добри резултати в последните си срещи.

Словения – САЩ 2:2