3. Англия подпечата визите за ЮАР след 5:1 срещу Хърватия

Англия подпечата визите за ЮАР след 5:1 срещу Хърватия

Националният отбор на Англия разнищи основния си конкурент в Група 6 Хърватия с 5:1 и се класира за световното първенство в ЮАР

„Трите лъва” разбиха наперения отбор на Хърватия с 5:1 в мач от Група 6 на световните квалификации за Мондиал 2010. Англия се нуждаеше от една победа за да затвърди мястото си на световния форум, но дори и наставникът на домакините Фабио Капело не бе очаквал такъв изразителен успех. За осмата поредна победа се отличиха по два пъти лидерите на отбора Франк Лампард и Стивън Джерард, а страхотната вечер бе подпечатана от суперзвездата на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни. Голът на честта за гостите отбеляза освиркваният през целия мач нападател Едуардо.

Домакините дадоха старт на първото полувреме и в началните минути на двубоя отборите показаха равностойна игра. Футболистите на Славен Билич разчитаха главно на контраатаки, позволявайки на английските национали да се настанят в тяхната половина.

Още в четвъртата минута Стивън Джерард претендираше за дузпа, след като при негов пробив топката като че ли удари ръката на Ивица Крижанац, но испанският рефер Алберто Ундиано Майенко не посочи към бялата точка. Това обаче се случи само три минути по-късно, когато Йосип Симунич повали крилото на Тотнъм Аарън Ленън в наказателното си поле. Бързият халф успя да се промъкне по дясното крило пред Симунич и хърватинът в отчаян опит събори английския национал. Зад топката застана Франки Лампард, който хладнокръвно заби кълбото в долния ляв ъгъл на Ведран Руние.
В следващите минути играта позамря, но въпреки всичко играчите на Фабио Капело не спряха да търсят още попадения. Стивън Джерард удвои преднината на Англия в 18-ата минута след удар с глава и точно пласирано центриране на Аарън Ленън. Полузащитникът на Тотнъм отново бе оставен непокрит по дясното крило и с експлозивната си бързина бързо осигури добра възможност за центриране, от която по най-удачния начин се възползва капитанът на Ливърпул.

След този момент тимът на гостите демонстрира цялостна липса на концентрация, а за съвземането на гостите определено не спомогнаха и препълнените трибуни на „Уембли”. Основна цел на феновете тази вечер бе нападателят на гостите Едуардо. Всяко докосване до топката на натурализирания бразилец бе посрещано със силни освирквания и до известна степен това оказа сериозно влияния върху играта на футболиста.

Едуардо обаче поизплаши феновете събрали се на митичния стадион, след като 56-ата минута можеше да спечели дузпа за своя тим. Джонсън налегна нападателя във въздушна битка при далечната греда, при което бразилецът се стовари на тревата. За разлика от двубоя срещу Селтик в този случай Еду имаше пълното основание да претендира за наказателен удар, след нескопосаната намеса на Джонсън. Всички надежди в състава на гостите за добър резултат обаче се изпариха три минути по-късно. Франк Лампард направи преднината класическа и повече от всичко непреодолима, след удар с глава при центриране на Глен Джонсън.
Стиви Джи отбеляза трети гол с глава и общо четвърти за Англия в срещата в 66-ата минута. Безспирният Уейн Рууни се възползва от свободно пространство и запрати топката високо в пеналта на Хърватска, където тя бе посрещната от талисмана на Ливърпул за 4:0.

Едуардо направи всичко възможно за да вкисне празника на „Уембли” и в 73-ата минута опитите му дадоха резултат. Отново слаба проява на Джонсън позволява центриране към нападателя. Той успя да достигне до топката и да отправи удар. Изстрелът първоначално бе спасен от стража Робърт Грийн, но при добавката Едуардо успя да се отчете с попадение – 4:1.

Ужасна грешка на вратаря на домакините обаче отново взриви трибуните на стадиона. Уейн Рууни заслужено се нареди сред голмайсторите, след като получи истински подарък от Ведран Руние и се разписа на празна врата.

В 80-ата минута на терена се появи и Дейвид Бекъм, който записа 114-я си мач за „трите лъва”. До края на срещата резултата остана непроменен, а Англия си гарантира място на Световното първенство в ЮАР през 2010 г. след повече от изразителна победа над основния си конкурент в Група 6.