3. Арсенал изпусна да разгрoми Рома на "Емирейтс" - 1:0

Арсенал изпусна да разгрoми Рома на "Емирейтс" - 1:0

Младите "артилеристи" не успяха да оползотворят една дузина голови възможности и простиха на Тоти и компания огромна загуба

Футболистите на Арсен Венгер надделяха над Рома с минималното 1:0 в първи осминафинал от Шампионската лига. В напрегнатия и оспорван мач на в Лондон гола за победата отбеляза Робин Ван Перси.

Гоститер, макар и с Тоти, не показаха добра игра и се придържаха главно към отбранителните аспекти на играта си, което бе показателно и за малкото положения, които успяха да създадат пред Мануел Алмуния. Двубоят между двата тима излъчи единственият победител в тазвечершната серия от осминафинални срещи в Шампионската лига, но Арсенал пропусна да елиминира италианците още в първия мач.

Още от първите минути Арсенал тръгна да търси попадението и постоянно тормозеше отбраната на гостите, които на моменти издъхваха пред напоритостта на младеите момчета на Арсен Венгер.

Първоначалните моменти преминаха при известно спокойствие като и двата тима действаха с повишено внимание. Защитните формации не допускаха силните крила, на които разчитаха както Венгер, така и Спалети, да осъществяват натиск по фланговете, поради което основната част от борбата се водеше в центъра на терена.

Въпреки това "артилеристите" създадоха няколко много опасни положения. Пъвро Насри не можа да намери с глава топката от много чиста позиция, а след това Бендтнер няколко пъти не можа да овладее добре топката на много добри позиции в наказателното поле.

Въпреки пропуските, Арсенал обаче бе първият от двата състава, който заяви намерението да запази непокътната серията си от 22 мача на „Емирейтс” без загуба в европейските турнири. Това стана в 37-ата минута, когато в полза на „артилеристите” бе отсъдена дузпа, спечелена и реализирана от Робин Ван Перси.

Холандецът получи топката от Никлас Бендтнер на границата на наказателното поле, промушвайки се между закъснелите Тадей и Мексес. Последният стана жертва на един от често използваните от Тиери Анри прийоми. Ван Перси се пласира по удачен начин пред Филип Мексес, при което след единоборството между двамата, нападетелят падна и реферът отсъди наказателен удар в полза на домакините. С нисък удар в долния десен ъгъл на вратата Перси не среши 1:0.

Бившият нападател на Арсенал, Жулио Баптища на няколко пъти със съдействието на Тадей по десния фланг се опита да притеснява отбраната на домакините, но Гаел Клиши съумя да неутрализира набезите им. Три минути преди последния сигнал на Клаус Бо Ларсен бе принуден да покаже жълт картон на Даниеле Де Роси, което автоматично го извади от сметките на Лучано Спалети за реванша в Рим.

При този резултат завърши и първата част. Непосредствено след подновяването на играта Арсенал неимоверно покачи оборотите. Насри и Ебуе всяха смут в отбраната на Рома и в рамките на 4 минути футболистите на Арсен Венгер можеше само да съжаляват за огромните си пропуски. Между 52-ата и 56-ата минути невъобразими шансове не реализираха направиха Ван Перси и Бендтнер, които се бяха озовали на чисти позиции в противниковото наказателно поле, но и двамата стреляха неточно. Непосредствено след тях опасен изстрел отправи и Диаби от границата на наказателното поле, но Дони успя да улови.

В 60-ата минута Рома успя да успокои играта, което в последвалите моменти бе спомогнато от по-дефанзивно ориентираните смени от страна на Венгер. Френският наставник реши да не рискува със здравето на Диаби и той бе заменен от Александър Сонг, докато Никлас Бендтнер напусна за сметка на Карлос Вела, който трябваше да гради играта зад Робин Ван Перси.

Левият бранител на гостите Йон Арне Рийзе опита късмета си с диагонален удар от границата на наказателното поле на Алмуния, като опитът му не се оказа далеч от истината. За късмет на испанския вратар топката премина на сантиметри от лявата греда на вратата му.

В последвалите 20 минути Арсенал изцяло отстъпи инициативата в ръцете на Рома. Домакините, с изключение на Ван Персир се бяха прибрали в своята половина и започнаха да разчитат на балонни изчиствания. Рома от своя страна започна да налага систематичен натиск, който в лицето на Тоти, Де Роси и Перота не постигна особен успех пред масираната отбрана на Арсенал.

В 82-ата минута двамата наставници оползотвориха и последните си смени – Вучинич влезе на мястото на Жулио Баптища, който се бе позагубил през втората част, докато Ебуе отстъпи мястото си на Аарън Рамзи, който записа петото си участие за Арсенал през този сезон.

Напрежението на приближаващия край принуди и двата състава да ускорят темпото си. Това обаче не се оказа решаващо за крайния изход на срещата, тъй като бързите и продължителни разигравания не доведоха до опасни положения и пред двете врати.

При това положение Франческо Тоти едва ли успя да заличи неприятните спомени от последното си посещение в Лондон, когато по време гостуването на „Хайбъри” той бе изгонен още в 21-ата минута на срещата с Арсенал.

„Артилеристите” несъмнено ще подходят пределно предпазливо в ответния си двубой в Рим, тъй като минималната преднина от един гол едва ли би значела много под бурните овации на „Олимпико”.

Арсенал – Рома 1:0

1:0 Робин Ван Перси 37’

За Арсенал: Алмуния, Саня, Галас, Туре, Клиши, Ебуе (Рамзи – 72’), Денилсон, Диаби (Сонг -62’), Насри, Бендтнер (Вела – 67’), Ван Перси;