3. "Артилеристите" с първа победа в Шампионската лига след 2:1 срещу Олимпиакос (видео)

Олимпик Марсилия прегази Борусия Дортмунд с 3:0

Отборът на Арсенал постигна първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига. „Артилеристите” надвиха с 2:1 гостуващия на „Емирейтс” Олимпиакос и по този начин се добраха до важни три точки в борбата си за продължаване след груповата фаза на турнира. Домакините можеха и да не постигнат успех в днешния мач, причина за което бе силното представяне на гръцкия тим, който пропиля доста възможности. В крайна сметка обаче Арсенал се добра до победата, а и трите гола в мача паднаха през първото полувреме на двубоя.

Началото бе силно за „артилеристите”, които откриха само след 8 минути игра на „Емирейтс”. Автор на първия гол за Арсенал бе младокът Алекс Окслейд-Чембърлейн, който бе получил шанс за изява от Арсен Венгер. Младият играч получи пас от Алекс Сонг, овладя на гърди и с чудесен удар преодоля Франко Костанцо, откривайки за 1:0. Олимпиакос се опита бързо да отвърне на удара, но бе наказан с второ попадение в 20-ата минута. Този път за домакините се разписа новото попълнение Андре Сантош – бразилецът получи топката след не добро изчистване от страна на играч на противника, преодоля бранител на гърците и нанесе своя удар, за да стане резултатът 2:0. До почивката на мача Олимпиакос се активизира и създаде куп положения, но достигна само до един гол. Той дойде в 27-ата минута, когато Дейвид Фустер засече брилянтно с глава центриране отдясно на Шчезни. Така авансът на Арсенал бе намален, а резултатът вече бе 2:1.

В началото на втората част Окслейд-Чембърлейн пропусна да се разпише от чиста позиция, а най-чистото положение пред второто полувреме гостите пропиляха в 64-ата минута, когато Василис Торосидис отправи силен удар, който се отби в напречната греда на вратата на Шчезни. До края Арсенал можеше да излезе с два гола напред, но пропуски направиха Андрей Аршавин и Микел Артета.

Така „артилеристите” спечелиха първа победа в Шампионската лига през този сезон и са на второто място в група „F” с 4 точки. Олимпиакос е последен с 0.

В другия мач от групата Олимпик Марсилия разнищи немския шампион Борусия Дортмунд с 3:0 на „Велодром”.
Френският тим се възползва от ситуациите, които създаде, докато немците имаха доста шансове за отбелязване на гол, но всички те бяха пропилени и по този начин Марсилия се добра до убедителния успех.

Интересното от първата част бе това, че всички опасности пред Роман Вайденфелер бяха създадени от Андре Аю. Още в 8-ата минута полузащитникът пробва да отбележи, но ударът му от около десет метра премина извън рамките на вратата. В 20-ата минута обаче стражът на гостите нямаше шанс и ударът на Аю с левия крак попадна в мрежата на немците. Борусия също имаше своите шансове през първата част, но Гьотце, Хумелс и Кагава се отличиха с пропуски и на почивката резултатът бе 1:0 в полза на френският тим.

През второто полувреме шампионът на Германия създаде повече опасности пред противниковата врата, но Марсилия бе тимът, който отбеляза две попадения. В 62-ата минута Реми се възползва от грешка в отбраната на гостите и с бомбен изстрел удвои аванса на тима си. Всичко за Борусия в този мач приключи в 69-ата минута, когато Андре Аю реализира отсъдената в полза на домакините дузпа. Борусия имаше своите шансове до края на двубоя, но и късметът не бе на страната на немския тим в днешния двубой и така мачът приключи с класическа победа в полза на Марсилия.

След успеха френският тим оглавява временното класиране с 6 точки. Борусия е на третото място с 1.

Мареска: Стачка на футболистите изглежда като добра идея