3. Бомба на Снайдер прати Холандия на осминафинал (видео)

Бомба на Снайдер прати Холандия на осминафинал (видео)

„Лалетата” надвиха Япония с минималното 1:0 в Дърбан и прескочиха група „Е”

Отборът на Холандия почти сигурно подпечата участието си на осминафиналите на Световното първенство в ЮАР, след като постигна минимална победа с 1:0 над Япония в мач от група „Е”, който се игра на стадиона в Дърбан. В герой за „лалетата” се превърна Уесли Снайдер - той вкара единственото попадение с мощен шут от дъгата, който буквално обърна китките на японския вратар. „Самураите” имаха своите шансове да се върнат в мача през втората част, а в последната минута резервата Оказаки пропусна златен шанс, с което остави трите точки за Холандия. С тях момчетата на Берт Ван Марвайк събраха 6 точки в актива си и вече са почти сигурен участник в следващата фаза, като само тежка загуба от Камерун с над 3 гола в последния мач и успех на "лъвовете" с 3 или повече гола днес над Дания може да изхвърли "лалетата" от играта.

Срещата започна в мудно темпо, което се запази до края на полувремето. Двата отбора рядко рискуваха и разчитаха предимно на удари от далеч. Първият такъв дойде в 9-ата минута, когато Уесли Снайдер пробва да се разпише с мощен удар от фаул, който обаче премина на около метър над вратата. Япония отговори с хубава атака, която бе завършена от Окубо, но неговият шут с десния крак премина покрай левия страничен стълб.

С течение на времето „лалетата” взеха предимство в мача и играеха повече с топката, но не стигаха до опасни положения пред вратата на Япония. „Самураите” от своя страна се защитаваха добре и успяха да запазят нулевото равенство за първите 45 минути.

Втората част започна с масиран натиск на Холандия, който доведе до гол в 53-ата минута, след като преди това Ван Перси изпусна две положения. Именно той овладя една топка в наказателното поле, върна я към Снайдер, който с мощен удар от границата огъна китките на японския вратар, който изби коженото кълбо в собствената си мрежа – 1:0.

Япония отговори подобаващо и в следващите десетина минути „самураите” бяха пълни господари на терена, а удари на Окубо и Абе бяха спасени без проблем от Стекеленбург. Окубо пробва своя късмет още два пъти, но не успя да уцели очертанията на холандската врата.

Натискът на Япония така и не доведе до чисто голово положение. За сметка на това резервата на „лалетата” Ибрахим Афелай можеше да вкара втори гол и да убие интригата в заключителните минути, след като на два пъти излезе сам срещу вратаря, но Кавашима се намеси решително и в двата случая. В последната минута на редовното време резервата Оказаки пропусна златен шанс за „самураите” – той стреля от воле от чиста позиция от няколко метра, но прати топката над вратата и така резултатът остана непроменен.

Така „лалетата” вече са почти сигурен участник на осминафиналите пълен актив от 6 точки от двата мача. Япония за момента е на второ място с 3 точки, а отборите на Камерун и Дания, които нямат точка, играят един срещу друг тази вечер.

Холандия – Япония 1:0

1:0 Снайдер 53’

Холандия: Стекеленбург, Ван дер Вил, Хейтинга, Матайсен, Ван Бронкхорст, Ван Бомел, Де Йонг, Снайдер (Афелай 83’), Каут, Ван дер Ваарт (Елиа 72’), Ван Перси (Хунтелаар 87’)
Селекционер: Берт Ван Марвайк

Япония: Кавашима, Комано, Танака, Нагатомо, Наказава, Абе, Ендо, Мацуи (Накамура 64’), Хасебе (Оказаки 76’), Хонда, Окубо (Тамада 76’)
Селекционер: Такеши Окада

Жълти картони: Ван дер Вил (Холандия)
Съдия: Хектор Балдаси от Аржентина