3. Борусия Дортмунд започна ударно втория полусезон в Бундеслигата (видео)

Борусия Дортмунд започна ударно втория полусезон в Бундеслигата (видео)

Гроскройц герой на "БайАрена"

Борусия Дортмунд направи сериозна заявка за титлата в Германия, след като се разправи за шест минути с третия в класирането Байер. Тимът на Юрген Клоп спечели двубоя с 3:1 насред Леверкузен в първи мач от втория дял на шампионата в Бундеслигата. Кевин Гроскройц се възползва максимално от грешките в отбрана на „аспирините” в началото на втората част и беше с основна заслуга за успеха на убедителния лидер в класирането.

През първата част Борусия доминираше, като още в началото Бендер удари левия страничен стълб на вратата на „аспирините”. Леверкузен се опита да стори нещо преди почивката, но веднага след подновяването на играта гостите попариха своя съперник с три безответни попадения – два от които на Гроскройц и негова асистенция при гола на Гьотце. Интересното бе, че Леверкузен получи два гола след изпълнения на тъч. В края на двубоя Байер вдигна оборотите и успя да стигне до почетно попадение, дело на Кийслинг.

Още в 3-ата минута на двубоя на „БайАрена” Свен Бендер удари страничната греда след удар с глава. Домакините отговориха на отправеното предизвикателство и в 12-ата минута Кийслинг бе изведен сам срещу вратаря, но Левандовски се върна навреме и успя да попречи на нападателя да стреля във вратата.

Следващата по-интересна ситуация дойде в 23-ата минута, когато Левандовски се измъкна зад отбраната на Байер, но вратарят Адлер се намеси решително, предотвратявайки гол във вратата си.

Байер се активизира преди почивката. В 40-ата минута Сидни Сам проби отляво и центрира прецизно в наказателното поле, където Кийслинг игра с глава, но ударът му мина над вратата.

При 0:0 дойде почивката.

Второто полувреме започна експлозивно. Борусия повали своя съперник в рамките на 6 минути. В 49-ата минута Даниел Шааб сбърка фатално в наказателното поле след изпълнение на тъч, като дори игра с ръка. Топката обаче попадна у Кевин Гроскройц, който необезпокояван откри резултата.

Само четири минути по-късно отново Гроскройц бе в центъра на събитията. Този път той се възползва от грешка на Мануел Фридрих и с удар покрай Адлер удвои аванса на Борусия.

В 55-ата минута падна и третият гол за гостите. Марио Гьотце направи резултата класически, след като леко по диагонала в наказателното поле преодоля стража на Леверкузен с премерен шут, а асистенцията бе на Гроскройц.

Юп Хайнкес се опита да промени статуквото с включването на Барнета и Видал. До края на двубоя Леверкузен овладя инициативата и закономерно стигна до почетно попадение. В 80-ата минута хитро центриране на Ренато Аугусто завари неподготвена отбраната на гостите и Щефан Кийслинг засече кълбото в мрежата на гостите.

„Аспирините” се хвърлиха на финален щурм, но не успяха да променят цифровото изражение на таблото на своя стадион.

Така Борусия сложи край на успешната серия на Леверкузен, който бе без загуба от края на октомври насам, и увеличи преднината си на върха в класирането на 13 точки пред Майнц 05 и „аспирините”.