3. Челси спечели Лига Европа след късна драма срещу Бенфика (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси спечели Лига Европа след късна драма срещу Бенфика (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Сините" триумфираха след гол в продължението на Иванович - 2:1

Отборът на Челси за първи път в историята си спечели тунира Лига Европа, след като тази вечер във финала се наложи с 2:1 над тима на Бенфика.

Срещата се игра на стадион "Амстердам Арена" пред 50 хиляди зрители, а по този начин "сините" се превърнаха в първият тим, който печели в две последователни години Шампионска Лига и Лига Европа.

Англичаните излязоха първи напред в резултата в 60-ата минута след хубав гол на Торес, но Кардосо изравни в 68-ата от дузпа. Трофеят за Челси пък донесе Бранислав Иванович в даденото от съдията продължение.

Така Челси стана 43-ят носител на трофея, по-известен в миналото като Купа на УЕФА, а "орлите" не успяха да вземат първите си златни медали от тази надпревара. Рафаел Бенитес пък стана едва вторият след Джовани Трапатони, който е печелил отличието с два различни тима - Валенсия и Челси.

През първата част португалците бяха по-активният тим, докато лондончани бяха прибрани в половината си, чакайки възможностите си на контраатака. Като цяло обаче първите 45 минути не бяха особено интересни, като чистите положения се брояха на пръстите на едната ръка.

В самото начало Кардосо засече с глава центриране на Алмейда, но топката излезе в аут. В 11-ата минута отново парагваецът бе намерен на добра позиция, ала изстрелът му не бе добър.

В следващата атака Гайтан излезе на стрелкова позиция, но също не съумя да порази целта.

Натискът на Бенфика продължаваше, а Челси отвърна с безобиден изстрел от дистанция на Оскар. Последваха шутове на Гайтан и Кардосо, които отново не доведоха до нищо по-сериозно.

В 37-ата минута пък дойде и най-голямата опасност за Артур Мораеш, който трябваше да спасява опасен удар от дистанция на Лампард.

До края на полувремето гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част отново стартира с устрем за португалците и неточен удар на Гайтан от средно разстояние.

В 52-ата минута Оскар Кардосо успя да вкара топката в мрежата на Чех след центриране, но се оказа, че е бил в положение на засада и голът бе отменен. 7 по-късно Гайтан проби по левия фланг и центрира в наказателното поле, където Алмейда засече с глава, ала стражът на англичаните спаси.

Чех се изправи и хвърли топката силно към центъра, тя стигна до Торес, който с тяло излъга Алмейда, преодоля Луизао, и останал очи в очи с Мораеш го заобиколи и с десния крак порази опразнената врата за 1:0.

Радостта на "сините" от този гол обаче не трая дълго, тъй като в 68-ата минута Аспиликуета игра с ръка в наказателното си поле и Бьорн Куйперс отсъди дузпа, която бе реализирана хладнокръвно от Кардосо за 1:1.

В 74-ата минута лондончани поискаха дузпа за фаул на Луизао срещу Торес, но такава не бе отсъдена. В 81-ата минута Кардосо шутира много опасно от дистанция, но Чех изби в корнер. След него топката бе отклонена на далечната греда отново за Кардосо, който обаче не успя да засече в мрежата.

Стигна се до 88-ата минута, когато Лампард овладя пред наказателното поле на Бенфика и шутира мощно към горния ляв ъгъл на Мораеш, но топката срещна сглобката на вратата му.

В даденото от рефера продължение обаче, нищо не можеше да помогне на португалците, след като Иванович засече с глава центриране от корнер и направи безпомощен отново стража на "орлите" за крайното 2:1, носейки първа титла от Лига Европа в историята за Челси.