3. Драма на „Кроук Парк” – 2:2! Световният шампион Италия взе точка в Дъблин и подпечата визите си за Мондиал 2010

Ирландия на Трапатони ще играе бараж

Отборите на Ирландия и Италия завършиха наравно 2:2 в световната квалификация по между им от група 8, която се игра на стадион „Кроук Парк” в Дъблин. Световните шампиони се добраха до равенството с гол в края и на практика подпечатаха визите си за Световното първенство в ЮАР догодина. Момчетата на Джовани Трапатони пък ще трябва да преодолеят още един тест, ако искат да участват на Мондиала догодина – те ще играят бараж с някои от поставените отбори, завършили втори в своята група.

Домакините от Ирландия започнаха по-силно срещата и успяха да поведат в резултата още в 8-ата минута. Домакините изпълниха заучено положение при пряк свободен удар, топката стигна до Уилън, който с мощен шут от дъгата не остави никакви шансове на Буфон – 1:0.

След това гостите от Италия взеха инициативата в свои ръце, но успяха да стигнат до първия си точен удар едва в 25-ата минута, когато страхотен удар от воле на Гросо попадна право в ръцете на Шей Гивън. Минута по-късно обаче „Скуадра адзура” стигна до равенството. Каморанези засече с глава центриране на Пирло от ъглов удар и насочи топката в краката на Гивън, който не реагира добре и тя се озова в неговата мрежа.

До края на полувремето Италия владееше повече топката, но не успя да стигне до нищо повече от два неточни удара – на Легроталие с глава и на Пирло от фаул.

През втората част двата отбора играха сравнително равностойно. Още в 47-ата минута гол на гостите бе отменен, след като удар с глава на Киелини намери тялото на Якуинта, който бе в засада, преди топката да се озове в мрежата на домакините. Малко по-късно пък удар с глава на Джон О’Шей бе спасен без проблем от Буфон. Едва в 71-ата минута гостите погледнаха отново към вратата на Гивън, но тогава мощен удар на Дзамброта по диагонала бе спасен без проблем от стража на домакините.

Така, когато по всичко личеше, че срещата върви към равенство, в 87-ата минута Ирландия излезе напред в резултата. Непокритият Сейнт Леджър засече с глава центриране на Хънт от фаул на далечната греда и отблизо прати топката в мрежата на Буфон и взриви трибуните на „Кроук Парк”. Радостта на домакините обаче трая едва 2 минути, тъй като в 89-ата минута резервата в състава на Италия Алберто Джилардино изравни за 2:2. Страхотна контраатака на гостите премина през Бокети, който изведе Якуинта. Нападателят на Юве пък видя непокрития Джилардино и му подаде топката в наказателното поле, а Джила стреля технично и преодоля Гивън за крайното 2:2.

Така с това равенство световните шампиони от Италия осигуриха визите си за ЮАР. „Скуадра Адзура” вече има 21 точки в актива си и остава непоклатим на върха в група 8, 4 пред втория Ирландия, кръг преди края. Момчетата на Трапатони пък имат цели 6 точки аванс пред България, което значи, че ще играят бараж срещу поставен отбор.

Постекоглу: Стилът ни няма да се промени