3. Феноменален Кристиано Роналдо класира Португалия за Мондиал 2014 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Феноменален Кристиано Роналдо класира Португалия за Мондиал 2014 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Португалците надвиха Швеция и в реванша, а Кристиано Роналдо реализира хеттрик при победата на своя тим с 3:2 в мача на "Френдс Арена"

Португалия се класира за Световното първенство през следващата година, след като се наложи с 3:2 в реванша срещу Швеция от баражите за място на шампионата в Бразилия. Португалците спечелиха първия мач в Лисабон с минималното 1:0, а след днешния успех на „Френдс Арена” играчите на Пауло Бенто отстраняват шведите с общ резултат 4:2.

Страхотен мач изигра Кристиано Роналдо, който бе автор и на трите попадения за Португалия. Освен това, футболистът на Реал Мадрид пропусна още няколко добри възможности за отбелязване на гол пред Андреас Исаксон. Двете попадения за Швеция пък отбеляза Златан Ибрахимович.

В началните минути нямаше чисти голови положения пред двете врати, а една от първите по-интересни ситуации дойде в 15-ата минута, когато Жоао Моутиньо центрира, а Бруно Алвеш засече отлично с глава, но вратарят Андреас Исаксон спаси. Малко след това Мартин Олсон пробва удар за домакините, но не успя да насочи кълбото в очертанията на вратата. Последваха неточни изстрели на Нани и Кристиано Роналдо.

Малко след като изтече половин час игра от началото на двубоя Роналдо пробва изстрел, но кълбото не попадна в рамките на вратата. В 35-ата минута отново той стреля опасно, но Андреас Исаксон спаси. Минута по-късно Роналдо бе много близко до гол, но прати кълбото над напречната греда.

В следващите минути Жоао Моутиньо стреля неточно, а Уго Алмейда също не успя да прати кълбото в целта след удар с глава. В 42-ата минута шведите имаха шанс да открият, след като Ким Шелстрьом стреля отдалеч, но Руи Патрисио спаси. До почивката още един пропуск за Португалия направи Кристиано Роналдо, а в самия край на първото полувреме Златан Ибрахимович стреля неточно за Швеция. Така след 45 минути игра резултатът на „Френдс Арена” бе 0:0.

Втората част бе доста вълнуваща. Удар на Себастиан Ларсон в 49-ата минута бе спасен от Руи Патрисио, а минута след това португалците откриха резултата. Жоао Моутиньо намери с великолепен пас Кристиано Роналдо, който напредна с кълбото и с удар с левия крак го прати в мрежата на домакините за 1:0. В 56-ата минута Роналдо направи нов пропуск, а 10 по-късно и Уго Алмейда не успя да се разпише за гостите, след като нанесе удар с глава.

Равенството бе възстановено в 68-ата минута – Ким Шелстрьом центрира от корнер, а Златан Ибрахимович засече с глава и прати кълбото неспасяемо в мрежата на гостите за 1:1. Минута след това домакините имаха претенции за дузпа, след като Ким Шелстрьом се строполи на земята в наказателното поле след съприкосновение с Жоао Перейра, но реферът Хауърд Уеб не посочи бялата точка и показа жълт картон на халфа на Швеция за симулация.

В 72-ата минута шведите поведоха с 2:1. Златан Ибрахимович изпълни много силно пряк свободен удар от границата на наказателното поле, а топката влетя неспасяемо в долния десен ъгъл на Руи Патрисио.

5 минути след това обаче Кристиано Роналдо реализира втория си гол в мача – португалецът получи страхотен пас от Уго Алмейда и с удар с левия крак прати топката зад Андреас Исаксон за 2:2.

В 79-ата минута Роналдо оформи своя хеттрик, след като бе намерен от Жоао Моутиньо, преодоля Исаксон и прати кълбото в мрежата за 3:2. 2 минути по-късно Роналдо бе близко до четвърти гол, но кълбото премина покрай вратата.

До края на двубоя Кристиано Роналдо имаше още две възможности да отбележи попадение, но и в двата случая кълбото не попадна в целта. Португалия обаче все пак успя да спечели с 3:2 и така ще играе на Мондиал 2014, докато Швеция пропуска световното в Бразилия.

Състави:

Швеция: Андреас Исаксон, Микаел Люстиг, Пер Нилсон, Мартин Олсон, Микаел Антонсон, Расмус Елм (Андерс Свенсон 46), Себастиан Ларсон (Александър Герндт 90), Кил Шелстрьом, Александър Каканиклич (Джими Дюрмаз 82), Златан Ибрахимович, Йохан Елмандер;

Португалия: Руи Патрисио, Бруно Алвеш, Пепе, Фабио Коентрао (Виторино Антунес 52), Жоао Перейра, Мигел Велосо, Кристиано Роналдо, Жоао Моутиньо, Раул Мейрелеш (Уилям Карвальо 73), Нани, Уго Алмейда (Рикардо Коща 82).