3. Гърция написа история – 2:1 срещу Нигерия (видео)

Гърция написа история – 2:1 срещу Нигерия (видео)

Ото Рехагел изведе "елините" до първа победа на световни футболни финали

Отборът на Гърция записа първа победа на Световно първенство след четири поредни загуби. Това се случи във втория мач на „елините” от груповата фаза на Мондиал 2010 в ЮАР. Момчетата на селекционера Ото Рехагел победиха с 2:1 Нигерия във втория мач от група „B”. По-рано през деня големият фаворит Арржентина се наложи с 4:1 над Република Корея. Този мач между националните отбори на Гърция и Нигерия бе втори на Световно първенство. Преди това двата тима играха на Мондиал 1994 в САЩ, а африканците спечелиха с голове на Амокачи и Финиди Джордж. В последния мач от група „B” Гърция играе с Аржентина, а Нигерия ще се изправи срещу Република Корея.

Първото полувреме започна мудно. Националите на Гърция и Нигерия играеха предпазливо и като ли се опознаваха. Битката между двата отбора бе по-скоро тактическа и съсредоточена в центъра на терена. Първо опасно положение в мача дойде в 13-ата минута. Кацуранис видя, че вратарят на Нигерия е напуснал рамката на вратата си и се опита да го прехвърли, но Ениеама се върна на време и улови топката. 3 минути по-късно нигерийците поведоха с 1:0 след много куриозно положение. Уче изпълни пряк свободен удар от 36м в наказателното поле на Гърция, защитниците на „елините” не играха с топката, което заблуди вратаря Цорвас, а топката се оплете в мрежата.

След този епизод играта на терена отново се успокои. Нигерийците се върнаха по-назад, за да изчакват удобни ситуации за контраатаки, с които да решат окончателно мача. Гърците се опитаха да натиснат, за да отвърнат на удара, но действията им бяха доста разпилени. Все пак в 30-ата минута след корнер Киригиакос стреля с глава, но високо над напречната греда. Повратният момент настъпи в 34-ата минута. Тогава Сани Кайта от Нигерия направи много глупава постъпка, който първо изблъска, а след това се опита и да изрита Торосидис. Това не остана незабелязано от главния съдия Оскар Руис, който извади директен червен картон на халфа.

Селекционерът на Гърция Ото Рехагел реагира веднага като вкара в игра нападателят на Селтик Йоргос Самарас. Той имаше отличен шанс да възстанови равенството, но ударът му след корнер в 41-ата минута бе избит от голлинията от защитник на Нигерия. Гърците заиграха още по-добре и стигнаха до равенството малко преди последния съдийски сигнал за 1-ото полувреме. В 44-ата минута Кацуранис овладя топката в наказателното поле и върна към Салпингидис, който стреля мигновено. Топката рикошира в крака на Харуна, излъга вратаря на Нигерия и се спря в мрежата.

Второто полувреме предостави много емоции и интересни моменти за футболните запалянковци. Още в началните минути на втората част двата отбора си размениха по едно положение. В 47-ата минута : капитанът на гърците Карагунис стреля с глава след центриране отдясно, но ударът му премина високо в аут. В следващата атака Уче проби отляво и центрира, топката летеше опасно към вратата на Цорвас, но вратарят се намеси с вещина и изби в корнер.

„Елините” бяха по-настоятелни в началните минути и в 56-ата минута Киригиакос имаше шасн да се разпише след удар с глава, но вратарят на Нигерия спаси. Малко след това се наложи и на двамата вратари да показват уменията си. Първо сдлед грешка в защитата на Нигерия Гекас остана очи в очи с Ениеама, но вратарят на „супер орлите” спаси неговия удар.

В следващата атаката африканците направиха двоен пропуск. Якубу излезе в стрелкова позиция, но ударът му бе отразен от Цорвас, а при добавката резервата Обаси не уцели опразнената врата. След този епизод гърците наложиха своята воля и създадоха още няколко добри положения за гол. В 68-ата минута Самарас стреля с глава от границата на вратарското поле, но Ениеама показа котешки рефлекс и изби неговия удар. Логичното се случи в 71-ата минута и Гърция поведе с 2:1. Вина за гола на „елините” обаче имаше и вратаря на Нигерия. Циолис стреля извън наказателното поле, Ениеама не се намеси подобаващо и топката попадна в Торосидис, който записа името си сред голмайсторите в мача.

Малко след това Якубу имаше шанс да върне равенството в мача, но топката профуча на сантиметри от страничната греда на Цорвас. Гърците отговориха с хубав изстрел на Карагунис, но вратарят на Нигерия се намеси и изби. До края на мача гърците контролираха случващото се на терена и дори се опитаха да стигнат и до трети гол, но ударите им от средно и далечно разстояние не намериха очертанията на вратата на Нигерия. За играч на мача бе определен вратарят на "супер орлите" Винсънт Ениеама.

Гърция – Нигерия 2:1