3. Гърция отчая беззъба Румъния и празнува третото си класиране за световно (ВИДЕО)

Европейският шампион от 2004 година удържа 1:1 в Букурещ и спечели балканското дерби в плейофите за Бразилия

Гърция ще играе за трети път на световни финали, след като удържа преднината си от първия мач срещу Румъния в балканското дерби от плейофите за класиране на Мондиал 2014. На „Арена Национал” в Букурещ европейският шампион от 2004 година изкова бойко реми 1:1 и след успеха с 3:1 у дома в първата среща спечели плейофа с общ резултат 4:2.

Отборът на Виктор Пицурка разчиташе на добрата си форма у дома. Румънците имаха 5 победи от последните си 7 двубоя у дома и 3 чисти мрежи в последните 5.

Началото на мача беше очаквано – Румъния контролираше играта, а Гърция се бранеше компактно с по 10 души зад топката и чакаше шанс на контра.

Холебас бе близо да изведе гърците напред още при първата им опасна атака, но Татарушану успя да избие в далечния ъгъл. После Карагунис не се смути, че от публиката му светят с лазер в очите и от пряк свободен удар достави добро центриране, а Самарас засече с глава малко покрай целта.

Все пак „елините” използваха разколебаването на домакините в тези минути и поведоха. Карагунис с отличен пас изведе Константинос Митроглу и нападателят имаше прекалено много време да се прицели в долния ъгъл за 1:0 след 23 минути игра.

Латовлевичи замени контузения Разван Рат и почти веднага можеше да вкара, но ударът му мина над вратата.

На почивката всичко изглеждаше решено, но гърците сами върнаха интригата 10 минути след почивката.

Хобан подаде към границата на наказателното поле, там Максим пропусна топката, но Холебас и Торосидис се опитаха от две различни посоки да изчистят топката и с невероятна парабола с общи усилия си вкараха автогол с прехвърлящ удар. Автоголът бе записан на името на Торосидис.

Два гола трябваха на Румъния да вкара мача в продължения, но отборът на Пицурка показа немощ в атака и не успя да вкара нито един до края.

Карнезис спаси нисък удар на Хобан, но в последните минути Гърция просто избираше да си подава в центъра и след 2-3 подавания да чисти силно напред без никакви рискове.

Тази тактика се оказа успешна и еврошампионът от 2004 година ще играе на едва третия си Мондиал след САЩ ’94 и ЮАР ‘2010.