3. Хърватска надигра Исландия в реванша и заслужено се класира за Мондиала (ВИДЕО)

Хърватска надигра Исландия в реванша и заслужено се класира за Мондиала (ВИДЕО)

Хърватите играха с човек по-малко повече от едно полувреме, но спечелиха втория мач срещу исландците с 2:0

Отборът на Хърватска спечели с 2:0 срещу Исландия в реванша между двата тима от баражите за място на Световното първенство в Бразилия. Играният в Рейкявик в петък първи мач между двата тима завърши без голове, но след днешния успех с 2:0 хърватите се класираха за световния шампионат през следващата година.

Головете за Хърватска в проведения днес на стадион „Максимир” в Загреб двубой отбелязаха Марио Манджукич (27’) и Дарио Сърна (47’). Хърватите играха с човек по-малко от 38-ата минута, след като тогава директен червен картон получи автора на първия гол Марио Манджукич.

Хърватска започна по-добре още от самото начало на срещата, а едно от първите опасности в мача дойде в 18-ата минута, когато Лука Модрич центрира опасно в наказателното поле на гостите, но играч на Исландия блокира и кълбото излезе в корнер. Малко след това домакините имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на Скуласон в наказателното поле, но реферът остави играта да продължи.

В средата на първата част Дарио Сърна изпълни много хубаво пряк свободен удар, но вратарят Ханес Халдорсон внимаваше и боксира в корнер. Последва удар с глава на Марио Манджукич, но кълбото премина над вратата.

Резултатът бе открит в 27-ата минута – Иван Ракитич центрира кълбото в наказателното поле, Иван Перишич пробва да засече, но не го направи по най-добрия начин, а топката отиде у Марио Манджукич, който от няколко метра я прати неспасяемо в мрежата на Исландия.

Последва неточен изстрел с глава на Ивица Олич, а след това вратарят на Исландия се справи след удар на Лука Модрич. Домакините останаха с човек по-малко в 38-ата минута, когато голмайсторът Марио Манджукич получи директен червен картон, който му бе показан за влизане в краката на Йохан Гудмундсон. В края на първото полувреме удар на Ведран Чорлука бе спасен от Ханес Халдорсон, а Гилфи Сигурдсон пробва да изравни за Исландия, но не успя да намери очертанията на вратата.

Второто полувреме стартира отлично за отбора на Хърватска, който достигна до второ попадение още в 47-ата минута – Дарио Сърна получи кълбото и пробва нещо средно между удар и центриране, вратарят Ханес Халдорсон не реагира по най-добрия начин и топката влетя в десния ъгъл на вратата му за 2:0.

В 59-ата минута Матео Ковачич преодоля като на шега няколко футболисти на противника и нанесе удар към вратата на Исландия, но стражът на гостите изби с крак в корнер. При последвалото центриране от ъгловия удар Ивица Олич можеше да отбележи страхотен гол, след като пробва задна ножица, но кълбото срещна напречната греда, след което и краката на вратаря Ханес Халдорсон, който в крайна сметка улови.

В 64-ата минута се стигна до ново положение за Хърватска – Иван Перишич бе изведен от Лука Модрич сам срещу вратаря, но стреля право в него. Даниел Пранжич също направи сериозен пропуск за домакините в 76-ата минута, като ударът му с левия крак бе спасен от Ханес Халдорсон.

Десет минути по-късно Гилфи Сигурдсон стреля неточно за Исландия, а малко след това отново той се отчете с нов удар към вратата на Стипе Плетикоса, но и този път кълбото не попадна в целта. В добавеното време Анте Ребич можеше да отбележи трети гол за Хърватска, но вратарят на Исландия спаси.

По този начин Хърватска спечелиха с 2:0 реванша с Исландия и ще играе на Световното първенство догодина.

Състави:

Хърватска: Плетикоса, Шимунич, Сърна, Чорлука, Модрич (Ловрен 90'), Пранжич, Ракитич, Перишич, Ковачич (Ребич 75'), Олич (Йелавич 81'), Манджукич;

Исландия: Халдорсон, Р. Сигурдсон, Севарсон, Бярнасон, Скуласон, Арнасон, Гунарсон (Халфредсон 73'), Г. Сигурдсон, Гудьонсен (Гисласон 65'), Финбогасон, Гудмундсон.