3. Испания се промъкна през иглени уши до финала за Купата на конфедерациите (ВИДЕО)

"Ла Фурия" победи Италия със 7:6 след дузпи и в неделя ще спори за трофея с домакина Бразилия

Световният и европейски шампион Испания победи Италия със 7:6 след изпълнение на дузпи и ще играе на финала за Купата на конфедрациите в неделя срещу Бразилия. Повторението на финала от Евро 2012 завърши без голове след 120 минути, а Леонардо Бонучи изпусна седмата дузпа за Италия и това се оказа фатално за Скуадрата, защото Хесус Навас бе точен и прати испанците напред.

В редовните 90 минути Италия игра значително по-добре, но не успя да отбележи и Касияс спаси удар на Маджо и Де Роси. Джакерини и Шави удариха греди в двете продължения по 15 минути. Късметът бе на страната на Испания при дузпите и „Ла Фурия” ще се бори за единствения голям трофей, който никога не е печелила.

В неделя Испания ще играе на финала с Бразилия, а ще Италия спори с Уругвай в малкия финал

През целия мач Италия напълно неутрализира стила на световния и европейски шампион. „Ла Фурия” обаче не приличаше на себе си, защото скоростта в действията на испанците просто липсваше.

Чезаре Прандели пусна 7 играчи на Ювентус в титулярния състав и реши да заложи на познатата за тях схема с трима защитници, която използва Антонио Конте в тактиката на италианския шампион. Балотели се прибра в Италия заради травма, а Ел Шаарави не е напълно готов, което накара Прандели да пусне Алберто Джилардино на върха на атаката.

От другата страна Висенте Дел Боске заложи на шестима футболисти от Барселона, а Икер Касияс мръдна от пейката и сложи капитанската лента като титуляр. Солдадо остана резерва, а Фернандо Торес водеше напaдението.

Първата част премина в тактическо надлъгване, а Италия определено го спечели. Най-активни за Скуадра адзура бяха Маджо по десния и Джакерини по левия фланг.

Още в самото начало Педро пусна прострелно центриране, но нямаше кой да засече, а после пак той завърши атаката с нисък удар по диагонала, преминал на около 2 метра вляво от целта.

Италия веднага отговори с бърза атака, Джилардино заложи за Джакерини, но фалцовият удар на нисичкия халф не се получи.

Италия приемаше играта в своята половина без притеснения, а Маджо отклони неточно след корнер на Пирло пред другата врата. Отново Маджо беше изведен с прехвърлящ пас зад гърба на Жорди АЛба, но опитният Касияс излезе напред и изби удара му с глава.

Италия пропусна златен шанс да поведе в 19-ата минута. Пирло центрира отлично на границата на вратарското поле, но Де Роси прекалено леко отклони и не намери вратата на Испания.

В следващата атака Джакерини технично преодоля Арбелоа на фланга, обърна на другото крило за Кандрева, той веднага с глава върна в наказателното, но там Маркизио с плонж засече неточно, а Касияс само изгледа кълбото.

Давид Силва не успя да се обърне навреме и да овладее перфектен пас на Шави в наказателното поле.

Икер Касияс спаси най-добрата голова възможност през първото полувреме. Джакерини центрира меко на задната греда, Маджо пак се измъкна зад Алба, плонжира и стреля ниско с глава, но капитанът на Испания изби и лови топката, за да предотврати сигурен гол.

Минута по-късно Фернандо Торес чудесно пое, обърна се на 180 градуса, излъга Бардзали в наказателното поле, но ударът му профуча до дясната греда.

Почивката дойде без голове след мощен изстрел на Де Роси право в ръцете на Касияс, който правилно предпочете просто да боксира с две ръце.

На почивката Монтоливо замени Бардзали, а Де Роси застана в сърцето на отбраната.

Италия продължи да не позволява на испанците да разгърнат техния стил на игра. Дел Боске реши да смени тактиката и върна своите малко назад с идеята да остави Скуадрата да атакува и „Ла Фурия” да дебне на контра.

Торес изведе Иниеста, но от малък ъгъл плеймейкърът на Барса прати от външната страна на мрежата.

И след почивката феновете по трибуните не спряха да освиркват световния и европейски шампион, както се случваше през целия турнир  досега.

Хесус Навас замени Давид Силва и Киелини имаше огромни проблеми с линейната скорост на новото попълнение на Манчестър Сити на фланга. Навас веднага се прояви и накара Буфон да спасява в долния десен ъгъл.

Андрес Иниеста отново беше играчът, който наистина блестеше за „Ла Роха”, докато съперникът разчиташе изцяло на колектива.

Телевизионните камери уловиха любимата на Жерар Пике – Шакира в трибуните и феновете я посрещнаха с овации. Секунди по-късно точно Пике спря решително удар на Маркизио след добра акция.

Италия контролираше събитията до края на мача и изгледаше по-настоятелният отбор в търсене на победен гол.

Въпреки това Джилардино не успя да стреля от добра позиция, а Жерар Пике неочаквано се озова на върха на атаката 5 минути преди края на редовните 90, но прати в облаците с всичка сила от 10-ина метра.

Мата и Рамос също не успяха да поразят целта в добавеното време и Хауърд Уеб наду свирката за край на редовните 90 минути, което вкара мача в продължения.

Италия пак нямаше късмет в началото на първите допълнителни 15 минути. Резервата Джовинко се размина с ниско центриране, а на задната греда Джакерини засече, но волето му тресна лявата греда за щастие на Касияс.

Последва колосално недоразумение между Маджо и Киелини, които дружно подариха топката на Пике, но в последния момент друг играч в бяло се хвърли на пътя на топката и изби в корнер.

Иниеста имаше нов момент на проблясък в 99-ата минута. Той изигра същински танц между трима бранители, а после копна над тях за Жорди Алба, но левият бек от воле стреля малко над вратата на Буфон.

Вторите 15 минути почнаха с пропуск на Мата, който с вътрешен фалц не беше точен след добра атака на скорост.

В 115-ата минута дойде ред и Испания да удари греда. Шави стреля от 20-ина метра към горния десен ъгъл, Буфон неубедително изби с една ръка, но имаше късмет и топката се удари в дясната греда. При добавката Мата не можа да намери целта.

Буфон се реваншира в следващата испанска атака, когато Хесус Навас нахлу отдясно и стреля от малък ъгъл по диагонала, но стражът на Ювентус с пръсти изби в корнер.

При рулетката на дузпите съдбата обърна гръб на Леонардо Бонучи. И двата отбора изпълниха по 6 безпогрешни наказателни удара, но тогава Бонучи би над вратата и Хесус Навас изпрати Испания във финала.

Иначе дузпите бяха за пример. Кандрева даде тон и копна в стил Паненка в средата на вратата. Шави прати Буфон в близкия ъгъл. Акуилани и Иниеста стреляха в долните ъгли и се разписаха, въпреки че Касияс и Буфон познаха ъглите. Де Роси прати в паяжината, а Пике умело стреля в обратния на вратаря ъгъл за 3:3. Джовинко хладнокръвно пусна по земя в долния ляв ъгъл, а Рамос не се затрудни и вкара с висок удар. Пирло повтори едно към едно удара на Мравката, а Мата не трепна и изравни отново за 5:5.

Монтоливо прати трета поредна италианска дузпа в долния ляв ъгъл, а Бускетес беше точен в десния. Тогава дойде удара на Бонучи в облаците и Навас намери долния ляв ъгъл за победното 7:6.