Ла Масиа създава гении. Футболни гении с диплома за „тики-така", което е испанско съществително, означаващо атрактивен стил на игра, наблягащ на късите подавания. Това е причината Барселона да е европейски шампион. Един поглед в трапезарията на къщата, обзаведена в стил от XVIII век, казва всичко, което ти е нужно да знаеш. Стените са пълни със снимки, показващи нахалните усмивки на момчетата, които са завършили тук, за да се превърнат след това в звезди: Лионел Меси, Сеск Фабрегас и Жерард Пике са част от тези момчета. И това е само началото. Повече от 500 момчета прекарват тийнейджърските си години в Ла Масиа, докато социалният център в сянката на „Ноу Камп" не се трансформира в академия за брилянтни млади футболисти през 1979 година.
Екип от 70 човека се грижи за максимум 75 момчета на възраст между 11 и 18 години. В този екип се включват треньорите, докторите, готвачите, диетолозите, физиотерапевтите и психолозите. Част от момчетата спят в четири големи спални. От академията не искат да привличат внимание и за това си има причина. Барселона иска да създаде добре оформени индивидуалности, които да имат какво да оставят след себе си, ако не успеят във футбола. Преди всичко те искат да създадат изключителни играчи, от които да дойде и „тики-така" -кратко, рязко подаване с бързи движения. И това работи. Йохан Кройф, който беше треньор на Барселона между 1988 и 1996 година, изгради своя „Дрийм тийм" около играчи, излезли от Ла Масиа - Пеп Гуардиола, Луис Мия, Гийермо Амор, Серхи Бархуан и Иван де ла Пеня. Днес Гуардиола, който е наставник на Барселона, разполага с може би двамата най-добри подавачи в света - Шави и Иниеста. Техният футбол е бърз, успешен, хипнотизиращ.
„Играч, който е минал през Ла Масиа, притежава нещо различно от останалите", обяснява Гуардиола, който е може би най-великото творение на тази школа и е спечелил 16 трофея като футболист и шест като треньор, всичките само за един сезон. „Това е нещо, което идва от самото състезание за фланелката на Барселона още от детството. Това е може би най-евтината дълготрайна инвестиция, която клубът може да направи. Само вижте Пуйол, Шави, Иниеста и Меси и колко малко те са стрували на клуба. Аз пристигнах тук на 13 години, което ми помогна да порасна. Пазя чудесни спомени. Спомням си първия ден, когато моите родители ме оставиха в академията и как там ми дадоха наистина хубава храна", връща се в детството си наставникът на каталунците.
Представители на Арсенал, Челси, Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Уигън, Бирмингам, Щутгарт и Бордо са сред тези, които посещават академията през последните години, за да видят как се работи. От огромно значение за момчетата и техните семейства е, че това не им струва нищо. „На играчите са дадени стипендии", обяснява директорът Карлес Фолгуера. „Клубът плаща за всичко - храна, учители, ученически материали и освен това им плаща малки заплати, за да могат да си купуват различни неща". Това струва на клуба 5,5 млн. евро годишно. Но това е като зрънце, когато се огледаш в крайния продукт.
Голяма част от обучението в академията се извършва извън сградата. Всяка сутрин момчетата се карат в нормални училища като част от плана те да останат здраво стъпили да земята, преди да започнат интензивните тренировки следобед.
„Двете най-важни качества за момчетата са приятелството и човечността", смята директорът на академията. „Тези момчета може и да са избрани да бъдат част от Барселона, но човечността е това, което им печели уважението. Не искаме те да обикалят и да се хвалят колко пари печелят. Ако хората около теб са скромни, не е трудно и ти да си такъв. Вземете Иниеста например. Той често остава незабелязан", добавя Фолгуера. За него, който е от малък град в Централна Испания, да остави семейството си и да се премести в Ла Масиа на 12 години е било наистина стресиращо.
„Сякаш светът свършваше за мен. Това беше цял един нов живот и да свикна беше много трудно. Да съм разделен от семейството си в толкова ранна възраст беше наистина рязка промяна. Баща ми и дядо ми ме оставиха в академията, а аз се опитах да хапна нещо, но не можах. В академията обаче се грижеха много добре за нас. Имаше два телефона и можеше да изберем на кого да се обадим. Не можех да заспя, преди да разговарям с родителите си", спомня си Иниеста. Да помогнеш на момчетата да се адаптират и да се развиват е голяма част от дейността на Ла Масиа. Когато Меси пристигна през 2000 година на 13 години и с хормонални проблеми в растежа, специалистите веднага започнаха да работят с него. Малко след това той вкара пет гола в дебюта си за юношите, а останалото е история.
„Като дете те учат да не играеш за победа, а да развиваш способностите си като футболист", разкрива Меси, който тогава дели една стая с баскетболист. Това е, защото Барселона е повече от футболен отбор и Ла Масиа обучава още играчи за волейболния, баскетболния отбор и тима по хокей на трева. Близките приятелства са факт. Футболистът на Евертън Микел Артета е спал в едно двуетажно легло с вратаря на Ливърпул Пепе Рейна, докато Иниеста завършва заедно с Виктор Валдес. Това приятелство е повече от нормално, след като футболистите прекарват по 11 месеца в година заедно.
„Стояхме с часове в залата. Играхме футбол, използвайки вратите като цел, но това беше забранено. Когато директорът чуеше шумовете, всички се криехме по стаите", спомня си Иниеста. Ето защо Ла Масиа е толкова специална и Арсенал ще трябва да направи двата най-добри мача за сезона, за да може да се надява на нещо срещу отбора, владеещ „тики-така” докосването.