3. Лион и Барселона не се победиха на "Стад Жерлан" - 1:1

Лион и Барселона не се победиха на "Стад Жерлан" - 1:1

Лион и Барселона завършиха 1:1 в първи 1/8-финал между двата тима в Шампионската лига. Двубоят се игра на „Стад Жерлан” в Лион, а главен съдия бе Волфганг Щарк. Жуниньо Пернамбукано даде преднина на френския шампион през първата част, а Тиери Анри възстанови равенството през втората.

Олимпик (Лион) и Барселона завършиха 1:1 в първи осминафинал между двата тима в Шампионската лига. Двубоят се игра на „Стад Жерлан” в Лион, а главен съдия бе Волфганг Щарк. Жуниньо Пернамбукано даде преднина на френския шампион през първата част, а Тиери Анри възстанови равенството през втората.

Двата тима си разделиха по едно полувреме. Лион диктуваше събитията през първата част, докато Барселона взе инициативата през втората.

Срещата започна отлично за домакините. В 7-ата минута Лион получи правото да изпълни пряк свободен удар. На пръв поглед положението не бе никак опасно за вратаря на „каталунците” Виктор Валдес. Зад топката обаче застана капитанът на тима Жуниньо Пернабукано, който с невероятен изстрел направи безпомощен испанския страж, оказал се за пореден път смешен. В следващата атака Карим Бензема се озова на чиста позиция, но не намери целта, а в 13-ата минута шут на Жан Макун също бе близо до целта.

Мачът продължи с атаки към двете врати и първото добро положение за Барса се откри пред Самуел Ето’о, но той нямаше късмет и уцели гредата зад Уго Лорис. В средата на първата част Лион бяха близо до втори гол. Бензема получи топката извън наказателното поле, нанесе хубав удар, но този път гредата на Валдес спаси „каталунците”. Последва нов пропуск на домакините, този път дело на Макун. Интересно бе, че треньорът на испанския отбор Хосеп Гуардиола бе заложил на капитана Карлес Пуйол като ляв защитник, в отсъствието на контузения Ерик Абидал. В 40-ата минута Серхио Бускетс  с глава се опита да затрудни Лорис, но бе неточен. Така първите след 45 минути игра Лион имаше крехка преднина пред лидера в испанския шампионат.

Втората част започна равностойно. Пробивите на Лионел Меси бяха спирани по много добър начин от Жан-Ален Бумсонг, а Жуниньо тормозеше Бускетс и Яя Туре. В 57-ата минута страхотен шанс за изравняване се откри пред Дани Алвеш. Бразилецът стреля от пряк свободен удар, топката рикошира в стената, но Лорис бе на своето място. Натискът на започваше да става все по-силен и по-силен. Удар на Жерард Пике с глава бе спасен със сетни усилия от Лорис, но от последвалия ъглов удар в 67-ата минута резултатът бе изравнен. Центриране, добро продължение на топката с глава от страна на Рафаел Маркес и Тиери Анри бе на точното място – 1:1. До края на мача възпитаниците на Клод Пюел не успяха да създадат нито една добра възможност пред Валдес, а за Барса Анри стреля над гредата. Така двата тима завършиха при равен резултат, като Барселона е абсолютен фаворит преди мача на „Камп Ноу”.

Лион – Барселона 1:0
1:0 Жуниньо 7’

Лион: Лорис, Гросо, Менса, Крис, Бумсонг; Едерсон (65’ Делгадо), Жуниньо (79’ Калстрьом), Тулалан; Бензема, Макун, Кейта (88’ Пянич);

Барселона: Валдес; Дани Алвеш, Пике, Маркес, Пуйол; Шави Ернандес, Туре, Бускетс (77’ Кейта); Ето’о, Меси, Анри;

Жълти картони: Крис, Гросо, Туалан (Лион); Пуйол, Алвеш, Бускетс (Барселона);

Съдия: Волфганг Щарк;

Стадион: „Стад Жерлан” - 40 000;