3. Меси изравни рекорда на Раул и класира Барса за осминафиналите (ВИДЕО)

Меси изравни рекорда на Раул и класира Барса за осминафиналите (ВИДЕО)

ПСЖ също се класира напред от Група F, Луис Суарес се завърна в турнира след години отсъствие, а Шави пак се изравни с Касияс

Лионел Меси изравни рекорда на Раул за най-много голове в Шампионска лига, като вкара и двете попадения за успеха на Барселона с 2:0 над Аякс в Амстердам в среща от Група F. Каталунците се класираха още тази вечер за осминафиналите заедно с ПСЖ, който надви у дома кипърския АПОЕЛ, но вечерта принадлежеше на Меси, който вече има 71 попадения в турнира и е наравно с легендата на Реал Мадрид – Раул.

Куриозно или не, че това беше първи двубой за Луис Суарес в Шампионска лига от времето му в Аякс, защото Ливърпул така и не успя да стигне до най-комерсиалния турнир с уругваеца в редиците си.

Аякс игра много по-силно през първата част и натискаше, но вместо това Барселона бе отборът, който се разписа преди почивката.

Холандците започнаха с преса още в началните минути, но червената лампа за тях светна, когато Шави пусна пас зад защитата и Неймар вкара след пас на Алба, но попадението правилно бе отменено за засада и на двамата.

Ласе Шьоне овладя добър прехвърлящ пас, но не се реши да стреля и подаде на Клаасен, който чукна за Сигторсон, а нескопосано първо докосване на снажния исландец ликвидира опасността.

Две минути по-късно Ел Гази размина трима от „блаугранас” и подаде н Клаасе, неговото центриране бе лошо изчистено и ударът на Андерсен профуча до близката греда.

Барса опита да отвърне с бърза контра, но две прецизни намеси на Велтман попречиха на Меси да комбинира с Неймар. Веднага играта се пренесе пред другата врата с бърз финт на Андерсен срещу Дани Алвеш и този път Бартра решително спря нападението.

„Синовете на боговете” натикаха каталунците в тяхната половина. Клаасен проби през центъра, пусна за Шьоне, който му върна и само страхотната реакция на вратаря Тер Щеген спаси гостите.

Барса хвана домакините на контра и Жорди Алба получи сам срещу вратаря, а Силесен отлично протегна крак, за да спаси на близката греда.

Отборът на Луис Енрике поведе в 36-ата минута след грешка на вратаря Силесен. Аякс си помисли, че се справил с центриране от фланга, но топката бе прехвърлена пак в наказателното поле, Бартра надигра вратаря във въздушен двубой и му взе топката, а после центрира, нисичкия Меси стреля с глава и на голлинията Рикардо ван Райн не успя да изчисти – 1:0 за Барса.

Това беше един от малкото голове на Меси с глава и негов общо 70-ти в Шампионска лига, което го изравни с Кристиано Роналдо и го доближи само на един гол от абсолютния рекордьор в турнира – Раул.

Преди почивката Велтман успя да спре със шпагат рейд на Неймар, който се разходи сред холандската отбрана.

Каталунците опитваха повече да задържат топката след почивката и да контролират двубоя, за разлика от първата част.

След час игра Луис Суарес бе изведен сам срещу стража Силесен, който обаче успя да спаси.

Късметът обърна гръб на Аякс в 68-ата минута и гредата спаси Барса при удар с глава на резервата Милик след центриране на Сереро.

Лионел Меси пусна топката между двамата централни защитници в 71-ата минута и Жоел Велтман го бутна с рамо, което му донесе втори жълт картон и домакините останаха с 10 души.

Численото превъзходство си каза думата и резервата Педро само минута след влизането си на терена центрира за Меси, който засече точно за 2:0 и бе поздравен от съотборниците си за изравнения рекорд на Раул за голове в турнира (71).

До края Силесен спаси удар на Ракитич и Меси и попречи на аржентинеца да подобри рекорда.

В другия мач от групата ПСЖ победи АПОЕЛ (Никозия) с 1:0 с гол на Единсон Кавани още в 54-ата секунда.

Кавани реши и втория сблъсък между парижани и кипърския им съперник. Той вкара в края миналата седмица и донесе минимален успех за тима на Лоран Блан, а тази вечер го направи още в първата минута.

Златан Ибрахимович и Марко Верати не играха за френския шампион в този сблъсък.

Още в първата минута Кавани овладя центриране на Ван дер Вийл, обърна се и разстреля вратаря Пардо за 1:0 след 54 секунди игра.

10 минути по-късно АПОЕЛ трябваше да изравни, но Нуно Мораеш някак успя да не се разпише отблизо и би над целта, след като Сиригу бе избил удар с глава преди това.

Оттук насетне мачът се игра на една врата, но ПСЖ така и не вкара повече голове.

Кавани удари греда след плонж с глава, а Лавеци и Пасторе не успяха да направят точна добавка. Пардо пък спаси по страхотен начин шут на Лукас и извади изпод гредата.

След почивката вратарят на гостите отрази опит за прехвърлящ удар на Пасторе, а Кавани на два пъти стреля встрани, но нов гол не падна, а и нямаше нужда, защото ПСЖ и Барселона продължават напред.

ПСЖ (10 т.) и Барселона (9 т.) се класираха за осминафиналите и на теория още тази вечер.