3. Невъобразима драма на "Търф Муур", Тотнъм възкръсна в 118-ата минута

Невъобразима драма на "Търф Муур", Тотнъм възкръсна в 118-ата минута

Тотнъм се измъкна по изключително драматичен начин, след като изоставаше с 3:0 до 118-ата минута във втория полуфинален мач за Карлинг Къп срещу Бърнли

Тотнъм се измъкна по изключително драматичен начин, след като изоставаше с 3:0 до 118-ата минута във втория полуфинален мач за Карлинг Къп срещу Бърнли. Подобно на бъдещия си съперник на Уембли Манчестър Юнайтед, Тонъм държа почитателите си в напрежение през целия двубой, като нанесе решаващия си удар в последните две минути на двубоя.

„Търф Муур” бе домакин тази вечер на втория мач от полуфиналната фаза за Карлинг Къп между съсътавите на местния Бърнли и лондонския Тотнъм. Гостите навлязоха в срещата с обещаваща преднина от 4:1, заработена на „Уайт Харт Лейн”. Головата разлика може би бе единствената добра новина за „шпорите”, тъй като от състава за решаващия двубой отсъстваха титулярите Еурелио Гомес, Ледли Кинг, Ведран Чорлука и Аарън Ленън. Гарет Бейл и руският таран Роман Павлюченко.

В остъствието на редовните попълнение техните места на терена заеха Бен Олнуик, който тази вечер дебютира за Тотнъм, Крис Гънтър, Дейвид Бентли, Том Хъдълстоун, Майкъл Доусън и Беноа Асу – Екото.

“Убиецът на гиганти” Бърнли, който по пътя си към полуфиналите взе скалповете на отбори като Фулъм, Арсенал и Челси тази вечер бе лишен от отсъствието на капитана си Стивън Колдуел (наказание) и нападателят Стивън Томсън.

Залогът в двубоя бе среща с, елиминиралия Дарби Каунти, Манчестър Юнайтед на 1 януари на митичния стадион Уембли.

Домакините очаквано реализираха натиск в първоначалните моменти от срещата. Темпото не бе от най-добрите, а и грешните подавания бяха повече отколкото би се понравило на повечето зрители, но това бе обяснимо от явно лошите климатични условия, които бяха оставили своя отпечатък и върху състоянието на терена.

Бърнли бе господар на терена в първия половин час игра, докато Тотнъм рядко преминаваше пределите на своята половина. Предимството във владеенето на топката обаче не бе от голяма полза за Бърнли, тъй като състава не успя да материализира превъзходството си. На моменти Тотнъм се бранеше в пълен състав в собственото наказателно поле, но домакините не успяваха да създадат сериозни голови положения.

Най-интересната ситуация пред вратата на Тотнъм дойде в шестата минута, но парадоксално тя не бе дело на футболистите на Бърнли. Беноа Асу-Екото създаде голяма доза смут сред съотборниците си, след като за изненада на всички върна опасно топката към младия страж Олнуик от близо 30 метра растояние и за малко не си отбеляза автогол. Вратарят със сетни сили изби топката в ъглов удар, но най-странното бе, че реферът Марк Холси не отсъди пряк свободен удар за действията на Олнуик.

В крайна сметка оказаното напрежение си каза думата. Новакът Олнуик допусна сериозна грешка в отбрана и Блейк се оказа най-съобраителен. Попадението бе повече от заслужено, тъй като подобно на „Уайт Харт Лейн” Бърнли доминира всички събития през първото полувреме. Струва си обаче да се отбележи, че през първата част домакините играха по посока на вятъра, който също оказа своето влияние.

Може би един от основните пропуски в подредбата на Хари Реднап за днешния двубой бе избора на нападатели – нисичките Бентли и Дефоу намираха за изключително трудна борбата с противниковите бранители.

Домакините започнаха втората част отново като по-активния тим, но постепенно Тотнъм започна да се възползва от по-благоприятните условия, които създаваха въздушните течения на „Търф Муур”.

В 62-ата минута Тотнъм понесе нов застрашителен удар към вече и без това препълнения лазарет на тима. О’Хара се опита да потисне болката но след две минути се свлече на терена, болките в слабините доведоха до принудителна смяна, на негово място влезе Гарет Бейл. 3 минути по-късно нова смяна в тима на „шпорите” изведе възстановения Роман Павлюченко, който замени Лука Модрич.

В 73-ата минута Бърнли отправи сериозна заявка за второто свободно място във финала на Уембли с втори гол. Главна роля отново изигра Блейк, който навърза защитата на столичани и в момента, в който доближи линията за ъглов удар запрати центриране към Крис МакКан, който нямаше как да сбърка и запрати топката в мрежата за 2:0.

Бърнли демонстрира страхотна игра в заключителните 15 минути на срещата, притискайки буквално Тотнъм до стената. Резервата Родригес, който замени Гудьонсон, се превърна в герой за своя тим, отбелязвайки трето попадение във вратата на Олнуик. В 88-ата минута вратарят на Тотнъм направи нерачетено излизане и за ужас на съотборниците си изпъсна топката, Родригес видя удобната възможност и простреля гостите за трети пореден път.

Марк Холси отсъди три минути добавено време, в което никой от двата тима не успя да сътвори нещо решаващо. По невъобразимо драматичен начин вторият полуфинален двубой навлезе в продължения. Тук спора трябваше да се реши окончателно след две 15-минутни продължения, ако резултатът се бе запазил, то Бърнли щеше да продължи към финала за Карлинг Къп благодарение на гола си на „Уайт Харт Лейн”.

След кратката пауза играчите на Тотнъм се поокопитиха и започнаха да гледат смело към вратата на домакините. Свежото попълнение Таарабт внесе доста енергичност в играта на столичани, но не и реална полза от изпълненията си. Отбраната на Бърнли успя успешно да ограничи офанзивата на Тотнъм до изстрели от дълго разстояние.

В 103-ата минута златната резерва Джей Родригес пропиля прекалено удобна възможност, след като успешно проби от дясната страна той не пожела да подаде към оставения непокрит голмайстор Роби Блейк. Вместо това Родригес загуби владението на топката в директен сблъсък с Дидие Зокора.

Футболистите на Тотнъм дадоха старт на второто продължение. Комбинациите между Бентли, Павлюченко и Бейл започнаха да изглеждат все по-опасни и застрашителни за крехката преднина на Бърнли.

С изключение на няколко центрирания от страна на Павлюченко „шпорите” не създадоха реална голова опасност пред стражът Браян Йенсен.

След няколко неуспешни атаки Тотнъм сензационно и незаслужено, според присъстващите на „Търф Муур”, стигнаха до спасително попадение. Активизиралият се Роман Павлюченко се озова на точното място в точното време, засичайки пас на Беноа Асу Екото. С елегантен завършващ удар Пав сложи край на домакинските надежди в 118-ата минута. За да изравни общия резултат Бърнли се нуждаеше от още едно попадение, което щеше да доведе двубоя до изпълнение на дузпи - най-малкото, което заслужаваха за положените усилия и забележителните успехи в предишните кръгове на турнира.

„Шпорите” се измъкнаха от дупката с още един гол в 120-ата минута, дело на нападателното партньорство на Дефоу и Павлюченко. Руснакът изведе на чиста позиция английския национал, след като голяма част от домакините се бяха впуснали в търсене на четвърти гол.

Бърнли се окзаза на 2 минути и 45 секунди от Уембли, но в крайна сметка бе ограбен от 32-милионното нападателно дуо на Тотнъм.

Тотнъм ще срещне Манчестър Юнайтед на стадион Уембли. Датата е първи март, когато ще се реши първият голям трофей в Англия за тази година.

Стартови състави:

За Бърнли: Дженсън, Алекзандър, Дъф, Карлайл, Джордан (Калвенес – 39’), Елиът, Ийгълс, Гудьонсон (Родригес – 81’), МакКан, Блейк, Патерсън (Аде Акинбий – 101’)

За Тотнъм: Олнуик, Гънтър (Таарабт – 95’), Уудгейт, Доусън, Асу-Екото, Бентли, Зокора, Хъдълстоун, О'Хара (Бейл – 62’), Модрич (Павлюченко – 65’), Дефоу