3. Порто показа невероятна класа, но се смили над Шахтьор и спечели само с 2:1 (видео)

Апоел (Никозия) се добра до сензационна победа над руския шампион

Носителят на Лига Европа – Порто, стартира с успех участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига. „Драконите” напълно подчиниха гостуващия на „Ещадио До Драгао” Шахтьор (Донецк) и спечелиха сблъсъка от група "G" на Шампионската лига с 2:1. Украинците дори завършиха срещата с девет души, а домакините можеха да бият с много по-голяма разлика, но безумният брой пропуски бе основната причина крайният резултат да е 2:1.

Порто започна мача отлично, а в 9-ата минута домакините получиха правото да изпълнят 11-метров наказателен удар. С отговорността да даде аванс на тима си се нагърби Хълк. Играчът с номер 12 обаче нацели дясната греда на вратата на Олександър Рибка и по този начин нулевото равенство се запази. Вълнуващите моменти обаче не спряха дотук. Само 180 секунди след пропуска на нападателя на „драконите” от бялата точка гостите от Украйна вече имаха поводи за радост, защото водеха с 1:0. Автор на попадението за Шахтьор бе Луис Адриано, който се разписа от близко разстояние.

Порто обаче не показа по никакъв начин, че не е способен да излезе ситуацията и удвои усилията си в атака. В 28-ата минута „драконите” получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от повече от 20 метра от вратата на гостите. Зад топката застана грешникът до този момент – Хълк. Той обаче напълно изкупи вината си за пропуснатата дузпа, защото след изпълнението му резултатът вече бе 1:1. Нападателят на Порто отправи блестящ и много силен изстрел, като не остави никакъв шанс на Рибка, който се опита да избие, но се оказа безпомощен пред удара на бразилеца.

„Драконите” продължиха със силните изяви, а действията на гостите загрубяха и това оказа влияние в 40-ата минута, когато Ракитский извърши грубо нарушение и за тази своя проява видя картона с червен цвят. Шахтьор все пак успя да запази равенството до почивката и след 45 минути игра на „Ещадио До Драгао” резултатът бе 1:1.

Порто доминираше и в началото на втората част. „Драконите” започнаха много активно и само след пет минути игра вече водеха с 2:1 след комбинация между Джеймс Родригес и Клебер. Последният завърши атаката и по този начин домакините осъществиха пълен обрат и след 51 минути игра имаха предимство от един гол.

„Драконите” не спряха дотук и продължиха да търсят още попадения, като до 70-ата минута домакините бяха направили куп пропуски, а Шахтьор бе нанесъл едва един удар през втората част. Хълк, Жоао Моутиньо, Клебер и Джеймс Родригес пропиляваха ситуации с лекота и преднината на Порто от един гол продължаваше да се запазва. Отбраната на Шахтьор така и не допускаше попадение, а португалците влагаха доста усилия, за да направят аванса си по-комфортен.

В 80-ата минута украинците останаха с девет души на терена и това сложи край на интригата в мача. Чигринский извърши нарушение, след което видя за втори път картона с жълт цвят и пое по пътя към съблекалните. До края на двубоя Порто така и не успя да отбележи попадение, но запази преднината си и стартира участието си в Шампионска лига с победа.

В другия двубой от групата Апоел (Никозия) хвърли една от сензациите в днешния ден, надвивайки руския шампион - Зенит (Санкт Петербург), с 2:1 пред собствена публика. Кипърският тим направи всичко възможно, за да зарадва дошлите на стадиона свои привърженици с победа, и след като губеше с 0:1, достигна до пълния обрат и по този начин стартира участието си в Шампионската лига с доста важен успех.

Първата част бе без голове, но интересните моменти не липсваха. С пропуски за гостите се отличиха Ломбартс, Дани и Широков, докато добри възможности за Апоел не успяха да реализират Алмейда, Пинто и Тричковски.

През второто полувреме Зенит излезе напред в резултата в 63-ата минута, когато Константин Зирянов даде ценен аванс на тима си. Апоел обаче хвърли истинска бомба в периода 73-та-75-та минути, защото достигна до пълния обрат. Густаво Мандука успя да възстанови ремито, а само 120 секунди по-късно Апоел вече водеше и целият стадион бе на крака, след като Аилтон Алмейда също се разписа. До края на двубоя кипърският тим задържа преднината си и по този начин достигна до неочаквания за мнозина успех.

След изигравенето на първите мачове от група "G" Порто и Апоел имат по три точки и са на първите две места, докато третата и четвъртата позиция се полагат на Шахтьор и Зенит.