3. С три спасени дузпи Вийзе прати Вердер на финал за Купата на Германия

С три спасени дузпи Вийзе прати Вердер на финал за Купата на Германия

Вердер спечели 97-ото дерби не северна Германия и се класира за финала в турнира за Купата на Германия. Равенство от 1:1 в редовното време изковаха бранителят Пер Мертезакер и хърватският нападател Ивица Олич. Този резултат не бе нарушен до края на срещата, а 15-минутните продължения също се оказаха недостатъчни за отбелязването на нов гол. В герой за гостите се превърна Тим Вийзе, който направи един от най-запомнящите се мачове в кариерата си, спасявайки три от наказателните удари на „хамбургерите”. Вердер от своя страна постигна стопроцентова успеваемост в своите изпълнения, благодарение на което „музикантите” ще имат шанса да се реабилитират за слабото си представяне в Бундеслигата.

Съдбата на двата най-силно представящи се немски клуба през настоящия сезон на евротурнирите определено няма да бъде лека. Волята на жребия противопостави тези състави в полуфиналната фаза на турнирите за Купата на страната и за Купата на УЕФА. Два от най-малките административни региона в северна Германия, през предстоящите 19 дни, ще тръпнат под ударите на четирите мача, които ще изиграят представителите на Хамбург и Бремен. Само след седем дни „музикантите” и „хамбургерите” за първи път ще премерят сили в Европа, докато единият от финалистите в УЕФА ще бъде определен на 7 май. Само три дни след това на 10 май е твърде вероятно те да бъдат тези, които ще определят и новия шампион на Германия в дербито на 31-я кръг от Бундеслигата.

Бремен осъществи по-добрия старт на първото полувреме, отбелязвайки единствения гол през първите 45 минути. „Отговорността" за преднината пое Пер Мертезакер, който откри в полза на гостите в 11-ата минута. В редиците на Хамбург се забеляза явната липса на ритъм. В средата на постройката на Мартин Йол липсваше плеймейкър, който да направи връзката между „разпиляната” халфова линия и претрупаното нападение в лицето на Олич, Петрич и бездействащия Гереро. Явно бе, че отсъствието на намиращия се на резервната скамейка Троховски, който се появи през втората половина, оказа своя ефект.

Попадението за гостите падна в 11-ата минута и изненада по-голяма част от 56-хиляди зрители на „Нордбанк Арена”. След първоначалния натиск на играчите в бяло и червено, „музикантите” видяха вдъхновение в лицето на бразилския магьосник Диего. Десетката направи страхотно центриране след пряк свободен удар към лявата греда на Рост. Защитникът на Вердер Мертезакер изпревари противниците си и откри за 1:0 от пет метра разстояние. В оставащите минути до почивката гостите решиха да пазят преднината си, ограничавайки офанзивните действия в противниковата половина. Хамбург обаче не успя да създаде нищо по-опасно или запомнящо се в рамките на оставащите минути, а въпреки пасивността си гостите имаха възможността да удвоят преднината си в 29-ата минута. Йозил с 20-метров пас изведе бранителя Себастиян Бьониш на чиста позиция по лявото крило, но за щастие на Хамбург Рост предвиди действията на съперника и бързо покри ъгъла пред вратата си и отби топката в ъглов удар.

След почивката Мартин Йол замени Гереро с Йонатан Питройпа. Свежото попълнение се оказа и най-близо до изравнителното попадение. При остро центриране на Яролим отляво отбраната на Вердер не успя да реагира и непокритият в малкото наказателно поле Питройпа трябваше само да засече топката в мрежата на Вийзе. Това не се случи и след това играта се върна към първоначално уравновесеното си темпо.

Ивица Олич възстанови надеждите на Хамбург в 67-ата минута. Секунди след като Михаел Гравгаард едва не си отбеляза комичен автогол, бърза контраатака намери завършека си в протягащия се крак на хърватина. Първоначалният удар на Олич бе париран от Вийзе, но Ги Демел побърза да върне топката в пеналта. Силният му пас не позволи на бранителите на Вердер да реагират и Олич с плонж отклони кълбото в далечния ляв ъгъл на рамката за шестия си гол в тазгодишното издание на турнирната надпревара на Германия. След моментите на радост обаче Хамбург понесе нелек удар, тъй като Младен Петрич напусна терена с контузия в левия крак, която получи при сблъсък с Налдо.

В заключителните минути напрежението в срещата неусетно започна да се покачва. Въпреки, че Вердер полагаше всичките си усилия да се предпази от продълженията двата тима не дадоха особено отчетливи знаци, че срещата ще се реши в редовните 90 минути. Нервите, на които до този момент не бе дадена голяма гласност, взеха връх в 92-ата минута. Кратко преди сигнала на Кнут Кирхер Йозил се бе откъснал по лявото крило. Давид Яролим не намери начин да спре контрата на гостите и бе принуден да фаулира откъсващия се халф, като за деянието си той получи директен червен картон.

През първото продължение Хамбург и Вердер си размениха по една опасна ситуация, като за домакините възможността да се отличи имаше Жером Боатенг, който бе заменил контузения Петрич. Ивица Олич и Пьотър Троховски също се опитаха да комбинират пред пеналта на Вийзе, но Клеменс Фриц се представи на ниво. След кратката почивка Троховски имаше за какво да съжалява, след като не успя да се разпише от добра позиция на границата на малкото наказателно. Вердер също не остана задължен на съперника си. Налдо опита късмета си със свободен удар от 20 метра, но Рост се вкопчи в насоченото към левия му ъгъл кожено кълбо. Седем минути преди края резервата Маркус Розенберг и Месут Йозил направиха най-доброто, на което са способни, но ударите им не успяха да решат крайния изход на срещата. По време на двете 15-минутни продължения Хамбург стоеше далеч по-добре, отколкото през редовното време. Прегрупиралите се домакини дори не даваха знаци, че играят с човек по-малко. До „мирно” решение не се достигна и вторият финалист за Купата на Германия щеше да бъде определен в престрелка с наказателни удари.

Тим Вийзе се превърна в герой за Вердер при дузпите, спасявайки три от ударите на съперника. След като Матайсен реализира първия удар, Жером Боатенг, Ивица Олич и Марсел Янсен срещнаха стената, която стражът на Вердер бе изградил пред гол линията си. За финалиста, който на 30 май в Берлин ще спори с Байер Леверкузен за титлата, точни бяха Клаудио Пизаро, Месут Йозил и Торстен Фрингс.

Хамбург – Вердер 1:1 (1:3 при изпълнението на дузпи)
0:1 Пер Мертезакер 11’
1:1 Ивица Олич 67’

Стартови състави:

За Хамбург: Франк Рост, Ги Демел, Михаел Гравгаард, Йорис Матайсен, Марсел Янсен, Давид Яролим, Алекс Силва, Денис Аого, Ивица Олич, Хосе Паоло Гереро, Младен Петрич;
Наставник: Мартин Йол;

За Вердер: Тим Вийзе, Себастиян Бьониш, Налдо, Пер Мертезакер, Клеменс Фриц, Месут Йозил, Франк Бауман, Торстен Фрингс, Уго Алмейда, Диего, Клаудио Пизаро;
Наставник: Томас Шааф;

Рефер: Кнут Кирхер;