3. Шахтьор изпусна Вердер през първите 45 минути в Истанбул - 1:1

Шахтьор изпусна Вердер през първите 45 минути в Истанбул - 1:1

Вратарят на "миньорите" допусна левашки гол от фаул, Вийзе и късметът спасяват Вердер

Шахтьор (Донецк) и Вердер (Бремен) завършиха 1:1 първото полувреме от 38-ия последен финал за Купата на УЕФА, на „Шюкрю Сарачоолу” в Истанбул. Украинският тим игра далеч по-добре, но заради пропуски на Адриано и слабия вратар Пятов не можа да вземе аванс.

Още в началото на срещата Шахтьор имаше шанс да открие резултата, след като Жадсон изведе перфектно Луис Адриано сам срещу Вийзе, но бразилецът не можа да уцели вратата от около 13-14 метра. Това даде допълнителен импулс на украинския тим, който продължи да задъхва защитата на съперника с бързи атаки. Те обаче не доведоха до нещо сериозно, а първото по-опасно положение пред Пятов бе сътворено от Месут Йозил, който падна за дузпа, но реферът Канталехо правилно не се подведе на симулацията.

Именно, когато Вердер изравни играта, бе изненадан лошо от Луиш Адриано. Разван Рац подаде пас в предни позиции, Прьодл не внимаваше и позволи на Луис Адриано да се измъкне от опеката му и останал сам срещу Вийзе реализира технично за 1:0.  Бразилецът можеше да попари немците отново малко по-късно, но стреля над гредата след бърза атака отляво. Атаките на Шахтьор продължиха и Вилиан опита късмета си с удар по диагонала, който не затрудни Вийзе.

В 35-ата минута Вердер получиха фаул на около 25 метра от вратата, от който отбелязаха куриозен гол и се върнаха в мача. Налдо се засили и изстреля страхотна бомба към Пятов, а ръцете на украинския вратар се огънаха и той позволи на топката да се озове в мрежата, допускайки невероятна грешка – 1:1. Вратарят на тима от Донецк окончателно „наля гипса” след този гол и направи нова грешка, като увисна при центриране, а Писаро като по чудо не успя да вкара с глава.

В 41-ата минута полякът Мариуш Левандовски изстреля истински снаряд към Вийзе, а немският страж показа далеч различна класа от Пятов и с котешка пъргавина изби в корнер. Така след 45 минути много бърз и атрактивен футбол двата тима се оттеглиха на почивка при равенство 1:1