3. Шок в Русия!!! "Сборная" аут от Световното, за сметка на скиорите от Словения

Шок в Русия!!! "Сборная" аут от Световното, за сметка на скиорите от Словения

Словения шокира футболна Европа и цял свят като се справи с Русия и се класира за Световното първенство в ЮАР идното лято. В бараж-реванш, словенските национали водени от бившия нападател на Литекс Миливое Новакович победиха „Сборная” с 1:0. Мачът се игра на 150 км от столицата Любляна, на стадион „Петрол Арена” в Марибор, а единственото попадение отбеляза Дедич в края на първата част.

Словения шокира футболна Европа и цял свят като се справи с Русия и се класира за Световното първенство в ЮАР идното лято.

В събота Русия победи с 2:1 в Москва, но именно попадението на Печник в 88-ата минута се оказа „златно” за словенците.

След 2:2 от двата мача, отборът на Словения ще играе на шампионата, благодарение на правилото за гол на чужд терен.

През първата част и двата тима имаха добри голови положения за гол. Най-опасен за руската врата бе Новакович, докато Аршавин, Билялетдинов постоянно тормозеха защитата в бяло. Миливое пропусна веднъж в 5-ата минута, а в 14-ата топката срещна напречната греда след рикошет в крак на руски защитник.

Стигна се до 44-ата минута, когато публиката на стадиона в Марибор избухна. Валтер Бирса центрира отдясно и Златко Дедич прониза Игор Акинфеев с удар от въздуха, попадайки в прегръдките на своите съотборници – 1:0 за Словения.

На почивката Гуус Хидинк направи корекции в своя състав и „Сборная” тръгна в атака. Александър Кержаков , Игор Денисов и Юри Жирков бяха близо до гола, но вратата на Самир Ханданович остана суха.

66-ата минута бе ключова в мача. Жирков стреля към словенската врата, а Кержаков, който замени на почивката Роман Павлюченко се опита да направи добавка. След нея стражът на домакините падна на тревата и главният рефер показа на голмайстора на Динамо (Москва) директен червен картон, който бе доста спорен.

Въпреки че останаха с 10 човека на терена, руснаците продължиха да търсят гола, а словенците атакуваха предимно чрез контраатаки. Хидинк пусна последния си коз – Павел Погребняк. Мачът се изнерви, а съдията Тере Хауге раздаваше картон след картон.

Още с първото си докосване той затрудни Ханданович, но ударът му с глава не намери целта.

В 84-ата минута Жирков остана сам срещу вратаря на словенците, но той отново спаси своя отбор. В последвалата контраатака пък Печник бе близо до втори гол, но топката профуча покрай вратата на Акинфеев.

В първата минута от продължението нервите на Жирков не издържаха и той се прибра в съблекалните след втори жълт картон.

Руските национали дадоха всичко от себе си, но останали 9 на терена не успяха да стигнат до гола, въпреки добър шанс, който се откри пред Василий Березутски в последните секунди.

Така Словения - държавата, която до скоро свързвахе повече с развитите си ски-алпийски дисциплини, отколкото с футбола, си осигури визи за ЮАР, докато Русия на Хидинк ще гледа Мондиал 2010 с дистанционно в ръка.

СЛОВЕНИЯ - РУСИЯ 1:0
(1:0) Дедич 44’

СЛОВЕНИЯ (4-4-2): Ханданович; Бречко, Шулер, Цезар, Йокич; Бирса (79’ Печник), Радосавльевич, Корен, Кирм; Дедич, Новакович
Селекционер: М. Кек

РУСИЯ (4-2-3-1): Акинфеев; Анюков, В. Березутски, Игнашевчи, Янбаев (46’ Семак); Денисов, Билялетдинов (77’ Погребняк); Зирянов, Аршавин, Жирков; Павлюченко (46’ Кержаков)
Селекционер: Г. Хидинк

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Бирса, Корен (С); Билялетдинов, Жирков, Денисов (Р)
ЧЕРВЕНИ КАРТОН: Кержаков (66'), Жирков (90’)