3. Валенсия спъна Барса по пътя към титлата - 2:2

Валенсия спъна Барса по пътя към титлата - 2:2

Виктор Валдес с нова решителна грешка във важен мач

Валенсия и Барса направиха 2:2 на „Местая” в голям и зрелищен мач. Каталунците поведоха с гол на Меси, Валенсия обърна мача след подадения на Мадуро и Пабло в края на първата част, а след страхотен натиск през втората част Барса все пак успя да стигне поне до равенството с гол на Анри в 86-ата минута.

Това бе първа загуба на точки за момчетата на Гуардиола от седем мача насам. Защитата на Барса също не бе допускала гол 673 минути, преди Мадуро да хвърли в екстаз 53 000 на „Местая”.

Дербито започна равностойно. На двата отбора не им трябваше много време за да се изучават, но играта се водеше предимно в центъра на терена, с лек превес на Барса.

В 15-ата минута Кейта подаде в наказателното поле към Иниеста, който намери Меси близо до малкия пеналт. Аржентинецът стреля, но ударът му с левия крак мина над гредата.

Голът за гостите обаче падна в 24-ата минута. Тогава след многоходова акция на Меси-Иниеста-Меси-Иниеста-Меси, топката в крайна сметка спря във вратата на Санчес. Двамата направиха смешна защитата на Валенсия и накрая аржентинецът необезпокояван вкара за 1:0.

Валенсия не можа да реагира първоначално и трудно изравни играта. Домакините имаха претенции за дузпа срещу Вия малко след гола на Меси, но реферът бе вдигнал флага за засада преди това и спорът се обезсмисли.
След като отборът на Валенсия обаче не можеше сам да вкара гол, често оказващият се център на внимание вратар Валдес отново излезе на предната линия.  След центриране от корнер в 43-ата минута стражът на Барса излезе неразчетено, топката мина като куршум през ръцете му и намиращият се под него Мадуро нямаше какво друго да направи освен да вкара - 1:1.

Играчите на Гуардиола, които не бяха получавали гол вече 11 часа, нямаха представа, че ги чака още една изненада. Секунди преди края на първата част Мата и Пабло също решиха да покажат какво могат. Вторият напредна остро през центъра и направи страхотно двойно подаване, преминавайки като на парад през Пуйол, за да вкара без проблеми на намиращия се в криза Валдес.

Втората част започна с твърдото намерение на гостите, че мачът не може без да се вземат точки. В първите десет минути Барса тотално натика противника си не само зад центъра. Всички играчи на Валенсия направиха вал пред наказателното поле.

В
51-ата минута Дани Алвеш стреля от много добра позиция над вратата. Няколко минути по-късно Иниеста се оказа много близо до гола, но не успя да засече едно хитро подаване на Меси. Малко по-късно Гуардиола реагира и пусна трети нападател – Анри. Две минути след смяната Санчес спаси страхотен удар на французина от около 25 метра.

Първата смислена на атака на Валенсия дойде по това време. Прилепите разчитаха на контри, в една от които Вия и компания бяха близо до гола на Валдес с решително пресичане на хитър пас, предотврати попадението.

След като влизането на Анри не се оказа достатъчно успешно, в 75-ата минута Гуардиола безцеремонно пусна още един нападател – Гудьонсен. Така в нападение мощта вече беше максимална.

Точно когато всички на „Местая” очакваха, че Валенсия ще успее да удържи победата, а самите играчи на Барса леко се поумориха да нападат толкова остро, падна в крайна сметка и голът.

След пряк свободен удар на около 50 метра вляво, топката бе центрирана към Меси. Аржентинецът обаче се размина с нея, вратарят Санчес изби, а в мелето Анри успя да намери с параболичен удар от рикошет рамките на празната врата. След попадението играчите на Валенсия искаха нарушение срещу техния страж, а отборът доигра с контузен вратар мача.

Така, след двубоя, Барселона има 82 точки, със седем повече от Реал (М), който утре има много тежко гостуване на Севиля. Домакините пък остават на четвърта позиция - на точка зад третия в Примера севилски тим.

Валенсия - Барселона 2:2