3. Вердер отстрани Сент Етиен от евротурнирите след 2:2 във Франция

Вердер отстрани Сент Етиен от евротурнирите след 2:2 във Франция

Сент Етиен не оправда очакванията на Томас Шааф за тежък двубой на „Жофроа Гишар”, след като Вердер отпътува за реванша срещу „зелените” с гол аванс от първaта среща на „Везерщадион”. Крайният резултат сочеше равенство 2:2, но домакините се представиха по отчайващо слаб начин, с което оправдаха класирането на Вердер за четвъртфиналите за Купата на УЕФА

Сент Етиен не оправда очакванията на Томас Шааф за тежък двубой на „Жофроа Гишар”, след като Вердер отпътува за реванша срещу „зелените” с гол аванс от първата среща на „Везерщадион”. Крайният резултат сочеше равенство 2:2, но домакините се представиха по отчайващо слаб начин, с което оправдаха класирането на Вердер в четвъртфиналите за Купата на УЕФА.

Сент Етиен не бе постигал пълен обрат в евротурнирите след като заличи преднината от един гол на холандския ПСВ през сезон 1979/80 във втория кръг на турнира за Купата на УЕФА. Тази традиция явно нямаше да се промени и тази вечер. Ален Перен по-рано днес бе призовал възпитаниците си да „играят за честта на фланелката”. Те изглежда бяха пропуснали тази част от мотивационната реч на специалиста, демонстрирайки нетипична за професионален футболен отбор дезориентация.

Гостите от Вердер бързо наложиха своята воля на „Жофроа Гишар” и още в 6-ата минута направиха решителна крачка към четвъртфиналите на турнира за Купата на УЕФА. Първият гол отбеляза бранителят Себастиян Продъл, който засече центриране от корнер на Торстен Фрингс. Задачата на Продъл в никакъв случай не бе трудна, тъй като незаинтересованата отбрана на „зелените” не го бе покрила и той заби с глава покрай безпомощния Жереми Жано.

Вердер продължи да контролира събитията на терена с особена лекота, докато играчите на Сент Етиен срещаха големи трудности в опитите си да застрашат вратата на Тим Вийзе. Две добри възможности бяха пропилени от самотния нападател Бафетимби Гоми, който не успя да овладее извеждащите подавания на съотборниците си от халфовата линия.

В 28-ата минута Петер Нимайер насочи атаката към лявото крило, където топката посрещна Месут Йозил. Той не се забави и центрира към наказателното поле, там „скандалният” и отново изцяло непокрит Клаудио Писаро, с деликатен плонж насочи коженото кълбо към десния ъгъл на вратата за 2:0. Към този момент интригата бе към своя край, а футболистите в зелено изглежда бяха загубили интерес към случващото се на терена. За първите 45 минути Сент Етиен не съумя да сътвори чисто голово положение, докато с еквивалента на половината от положените от тях усилия Вердер в голяма степен предреши крайния изход от срещата.

След почивката домакините излязоха с явно променена нагласа, което пролича още в първите секунди след подновяването на играта. Лявото крило Кевин Маралас се активизира и на няколко пъти притесни бранителите на Вердер, показвайки добра скорост и техника. Не той обаче изигра главната роля за гола, който отбелязаха домакините в 64-ата минута. Тим Вийзе даде обещаващ старт на една от редките атаки на „зелените”, след като в бързината сгреши с подаване към съотборник на границата на пеналта. След няколко хаотични изстрела топката попадна в Жофри Дьорни, който центрира към далечната лява греда. Там най-съобразителен се оказа защитникът на Сент Етиен Йохан Беналуан, който с глава отказа Вийзе за 1:2.

Вердер се заблуди с ограничаването на темпото, но гостите не забавиха отговора си. Писаро и Диего пропиляха златна възможност да приключат двубоя в 71-ата минута. Писаро заблуди вратаря Жано и от аут линията върна към своя колега Диего. Той се оказа пред опразнената врата, но ниско пласираният му изстрел бе париран на гол линията от Мустафа Байал.

В заключителните минути статистиката сочеше 60 процента от владението на топката в полза на Сент Етиен, но въпреки това те не оползотвориха малкото си положения. В последните секунди на срещата Вердер напълно бе свалил гарда си, което позволи на "зелените" да върнат още един гол за 2:2. В 92-ата минута резервата Себастиен Гракс получи страхотен пас от също така влезлият в игра през втората част Димитри Пайе. Гракс нахлу в пеналта и с прострелен изстрел към далечната лява греда изравни резултата. В крайна сметка и това не се оказа достатъчно да заличи актива от 3 гола на немския клуб, който стана първият класирал се за четвъртфиналната фаза в турнира за Купата на УЕФА.

Сент Етиен – Вердер Бремен 2:2
0:1 Себастиян Продъл 6’
0:2 Клаудио Писаро 28’
1:2 Йохан Беналуан 64’
2:2 Себастиен Гракс 90+2’

Стартови състави:

За Сент Етиен: Жереми Жано, Седрик Варо, Йохан Беналуан, Мустафа Байал Сал, Евстатиос Тавларидис, Давид Соже, Кевин Маралас, Йохан Окур, Дайсуке Мацуи, Жофри Дьорни, Бафетимби Гоми;
Треньор: Ален Перен;

За Вердер: Тим Вийзе, Себастиян Продъл, Пер Мертезакер, Налдо, Себастиян Бьониш, Торстен Фрингс, Петер Нимайер, Диего, Месут Йозил, Клаудио Писаро, Маркус Розенберг;