3. Вердер закърпи сезона с Купата на Германия след 1:0 над Байер

Вердер закърпи сезона с Купата на Германия след 1:0 над Байер

Вердер Бремен триумфира в турнира за Купата Германия с минимална и пестелива победа от 1:0 над Байер Леверкузен. Победният гол за „музикантите” отбеляза Месут Йозил в 58-ата минута на срещата, не без помощта на Диего. Вдъхновението на Вердер практически изигра последният си мач за тима, но за сметка на това имаше шанса да се сбогува подобаващо с почитателите си. В големият грешник за Байер се превърна деветката на тима Патрик Хелмес, който на два пъти пропусна да се разпише при 100 процентови положения

Вердер Бремен триумфира в турнира за Купата Германия с минимална и пестелива победа от 1:0 над Байер Леверкузен. Победният гол за „музикантите”  отбеляза Месут Йозил в 58-ата минута на срещата, не без помощта на Диего. Вдъхновението на Вердер практически изигра последният си мач за тима, но за сметка на това имаше шанса да се сбогува подобаващо с почитателите си. В големия грешник за Байер се превърна деветката на тима Патрик Хелмес, който на два пъти пропусна да се разпише при 100 процентови положения.

През първата част финалистите не показаха нищо, с което да засвидетелстват намерението си да спечелят втората по значимост титла в немския футбол. Първите 45 минути бяха белязани със спокойна игра. Като цяло Вердер бе съставът, който определяше игровото темпо и поради тази причина голяма част от по-интересните ситуации се разиграваха пред вратата на Рене Адлер. Голът за Вердер като че ли в повечето моменти висеше на косъм, докато нищо не вървеше в полза на Байер. Въпреки пасивността си през първата част най-удачното положение бе в полза на „аспирините”. Това се случи в 22-ата минута, когато Ренато Аугусто остави зад себе си цялата отбрана на „музикантите” и върна кълбото от крайната линия към малкото наказателно поле. Там изцяло непокрит бе Патрик Хелмес, който успя да достигне топката, но не и да стреля във вратата. Това, което трябваше да бъде 1:0 се размина на сантиметри със страничната греда.

До края на полувремето Вердер продължи да разчита на магията на Диего, който играеше практически последния си мач за състава на бремерите. Неговите центрирания и скрити пасове обаче не успяха да доведат до нарушаване на патовата ситуация. След почивката своеобразните гости на Олимпийския стадион в Берлин подновиха офанзивата си към вратата на Байер, което в крайна сметка се отплати. Именно Диего в 58-ата минута изведе Месут Йозил отляво, който не забави действията си и стреля от границата на наказателното поле. С намесата си Мануел Фридрих  не помогна особено на Адлер, отклонявайки неспасяемо изстрела на родения в Гелзенкирхен немец от турски произход.

Деветката на Байер Хелмес опропасти втора отлична възможност за гол по почти идентичен начин. Михал Кадлеч проправи път на Хелмес с добро центриране, но нападателят закъсня с включването си и остави топката да излезе извън пределите на терена. След получения гол в редиците на „аспирините” започна да се забелязва голяма доза паника и изнервеност – нещо обяснимо в подобен мач, който може да се яви спасителен за опропастения и за двата тима сезон.

В заключителните моменти Вердер предпочете да приеме играта в своята половина, а Леверкузен се хвърли с всички сили напред. В игра дори влезе гръцкият голмайстор Ангелос Харистеас, който подсили анонимната нападателна тройка на Кийслинг-Видал-Хелмес. Промяна в резултата обаче не настъпи, а Вердер спаси сезона, в който загуби борбата на почти всички фронтове. Титлата за „музикантите” е шеста поред след трофеите от 1961, 1991, 1994, 1999 и 2004. Абсолютен и непоклатим лидер в това отношение е Байерн Мюнхен с 14-те си отличия.

Байер Леверкузен – Вердер Бремен 0:1
0:1 Месут Йозил 58’

Стартови състави:

За Байер: Рене Адлер, Михал Кадлеч, Лукаш Синкевич, Мануел Фридрих, Гонсало Кастро (Ангелос Харистеас – 85’), Транкило Барнета, Симон Ролфес, Ренато Аугусто, Щефан Кийслинг, Артуро Видал (Тони Кроос – 85’), Патрик Хелмес;
Треньор: Бруно Лабадия;

За Вердер: Бремен: Тим Вийзе, Клеменс Фриц, Себастиян Прьодъл, Налдо, Себастиян Бьониш, Торстен Фрингс, Франк Бауман (Петер Нимайер – 60’), Месут Йозил (Александрос Циолис – 87’), Клаудио Пизаро, Диего, Уго  Алмейда (Маркус Розенберг – 91’);
Треньор: Томас Шааф;

Рефер: Д-р Хелмут Флайшер

Стадион: „Олипиящадион” – Берлин, 72 964 зрители.

Ето и всички носители на втория по значимост трофей в немския футбол!