Верстапен все по-недостижим след триумф в Канада (ВИДЕО)

Льоклер докладва за "нещо странно" в болида си

Шестата победа през сезона изстреля Макс Верстапен далеч пред конкурентите в генералното класиране на Формула 1.

Пилотът на Ред Бул триумфира в Гран при на Канада след отпадане на Шарл Льоклер (Монако, Ферари). Ландо Норис (Великобритания, Макларън) пък зае второто място и по този начин съкрати пасива си от състезателя на Ферари на седем точки.

Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес) направи отличен старт на мократа настилка и запази първото си място от квалификацията, а зад него се нареди Ферстапен. Британският пилот на Мерцедес получи чист път пред себе си и си гарантира за известно време първото място срещу нидерландеца, който нямаше най-добрата видимост.

Хаас изненада всички и бе единственият отбор с гуми за мокро състезание, докато другите 18 болида заложиха на средната смес. Това даде резултат за американския тим и Кевин Магнусен (Дания) бързо се изкачи до петата позиция с изпреварване дори и срещу Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес), а Нико Хюлкенберг (Германия) попадна в топ 10. И на двамата обаче им се наложи да влязат за интермедиът скоро след това заради изсъхващия асфалт, което доведе до смъкване в подреждането.

Междувременно, Льоклер докладва за "нещо странно" в болида си и излезе от челната десетка, като проблемът бе в двигателя. Пилотът на Ферари бе твърде бавен на правите. Сайнс пък направи лош старт и остана 14-и във втората обиколка.

Кулминацията на състезанието бе около 20-ата обиколка. Ферстапен влезе в тревното покритие покрай втория завой и Ландо Норис се залепи зад опашката му, а изпреварването се случи четири обиколки по-късно. Пилотът на Макларън "летеше" по трасето в този период и мина дори пред Ръсъл малко преди последния завой в 22-та обиколка.

Само две обиколки по-късно отново се появиха капки дъжд, а катастрофа на Логан Сарджънт (САЩ, Уилямс) вкара всички в бокса за смяна на гуми. На Норис обаче това му отне една допълнителна обиколка, тъй като вече бе подминал питлейна, а това му коства първото място за сметка на Ферстапен и второто за сметка на Ръсъл.

Верстапен бързо си изгради солидна преднина на първа позиция, а това не бе променено и от вторите влизания в бокса. Норис бе по-бърз в този момент и записа два поредни рекорда на трасето, но не успя да се върне пред Верстапен след своето влизане. Той обаче спечели бързо директната битка с Ботас за второто място.

Нидерландецът финишира с 3.879 секунди пред Норис и записа шеста победа за сезона във Формула 1. Той вече има 194 точки в генералното класиране и увеличи драстично преднината си на върха, тъй като Ферари направи първото си двойно отпадане за сезона с техническите проблеми на Льоклер и катастрофа на Сайнс, който отнесе със себе си и Александър Албън (Тайланд, Уилямс).

Льоклер остава втори в класирането при пилотите със 138 точки и седем повече от Норис.

Джордж Ръсъл завърши на третото място и пред съотборника си Люис Хамилтън, а след него финишира Оскар Пиастри (Австралия, Макларън). Фернандо Алонсо (Испания) и Ланс Строл (Канада) заеха шестата и седмата позиция за Астън Мартин.

Верстапен пребори Норис в Барселона, Хамилтън отново на подиума (ВИДЕО)

Ръсел удържа четвъртото място срещу Леклер в последните завои

Люис останал доволен от прогреса на Мерцедес

7-кратният световен шампион беше най-бърз във втората свободна тренировка в Испания