2. - Германия
  3. Празник на „Брухвег”, Майнц с грандиозна изненада

Празник на „Брухвег”, Майнц с грандиозна изненада

Аристид Банс изпрати Майнц 05 за първи път в историята си на полуфиналите за купата на Германия, изхвърляйки елитния Шалке по пътя си към финалната четворка.

Нападателят от Буркина Фасо не можеше да отбележи гола си в 88-ата минута в по-решаващ момент от този. След като първия двубой в Гелзенкирхен бе завършил при нулево равенство втородивизионният Майнц 05 реализира минималната разлика и мечтаната възможност, лишавайки Шалке от възможността да се пребори за третата си купа в новото хилядолетие. Крайният залог обаче е далеч по-голям, тъй като евентуално класиране за финала би гарантирало и участие в квалификационната фаза на евротурнирите.

Шалке пристигна в дома на Майнц – „Брухвег Щадион” като отборът, от който се очакваше да диктува събитията на терена. Това не се осъществи с пълна сила, тъй като фаворитите на Фред Рутен сътвориха най-опасните си положения от статични ситуации. Изненадващо в състава на Шалке до голяма степен липсваха офанзивата, непредвидимостта в действията и борбеността. Най-доброто положение за първите 45 минути бе осъществено от гостите. Централният бранител Младен Кръстаич, след ъглово центриране на Орландо Енгелаар разтърси напречната греда на Майнц в 40-ата минута.

Централният нападател на Шалке, Кевин Курани се бе озовал под опеката на бившия бранител на „сините” Нико Бунгерт и Николце Новески, които на практика неутрализираха тарана на гостите. Поради тази причина той бе заменен на почивката от Халил Алтънтоп.

Рутен се бе доверил на почти същата постройка, която бе победила Айнтрахт Франкфурт с 2:1 в последния кръг на Бундеслигата, но стабилната отбрана и безгрешният тази вечер страж Димо Вахе отказаха почти всички подстъпи от страна на Шалке.

В 88-ата минута дойде и заветният момент за домакините. Хелер изпълни пряк свободен удар от средата на терена в наказателното поле на гостите. Топката като че ли зависна във въздуха, а отбраната на „сините” не успя да набере нужната височина при отскока за въздушната борба. Кълбото попадна точно на крака на Банс, който се разписа от пет метра във вратата на Мануел Нойер.

Четвъртфиналните двубой за Купата на Германия продължават утре от 19:45 ч българско време, когато двойките на Волфсбург – Вердер, СВ Веен Висбаден – Хамбург и Байер Леверкузен – Байерн Мюнхен ще определят останалите три претендента за трофея.

Майнц 05 – Шалке 1:0 (0:0)
1:0 Банс 88’

Стартови състави:

За Майнц: Вахе, Хогланд, Бунгерт, Новески, Пекович, Хелер, Кархан, Фойлнер (Нойщетер – 75’), Бъкли (Сото – 66), Банс, Балиак (Свенсон – 90’).
Треньор: Йорн Андерсен

За Шалке: Нойер, Рафиня, Бордон, Кръстаич, Кобиашвили, Вестерман, Джоунс, Енгелаар (Ракитич – 64’), Фарфан, Курани (Алтънтоп – 46’), Санчес.
Треньор: Фред Рутен

Рефер: Д-р Феликс Брих

Стадион: „Брухвег Щадион” – 20 300 зрители.
Байерн пази Нойер

Вратарят под въпрос до последно

Вердер с първи успех

Гостите от Бремен бият с 10 човека в Майнц

Байерн размаза Холщайн Кил, вкара цели шест попадения на опонента си (ВИДЕО)