2. - Германия
  3. Шалке излъга Вердер за 1:0 в Гелзенкирхен

Шалке излъга Вердер за 1:0 в Гелзенкирхен

Шалке успя да озапти свирепия натиск на Вердер Бремен и запази крехката си преднина от един гол за да запише първа домакинска победа за 2009 г в мач от 19-я кръг на немската Бундеслига.

Шалке и Вердер Бремен изиграха вълнуващо и доста атрактивно първо полувреме. Двата тима показаха бърза, комбинативна и оспорвана игра.

Първоначалният превес в играта бе в полза на гостите на стадиона в Гелзенкирхен. „Бременските музиканти” и в частност крайният десен бранител Клеменс Фриц и неговият колега  в полузащитата Александрос Циолис реализираха главните офанзивни действия пред вратаря на домакините Мануел Нойер.

Уго Алмейда и Маркус Розенберг се нуждаеха от малко повече време за да влязат в ритъм. Вердер стоеше по-добре на терена, като в нетипично за него амплоа централният бранител на Вердер Роналдо Родригес бе в основата на най-опасните положения, които бяха създадени в наказателното поле на Шалке 04.

Като цяло след 25-ата минута и двата състава позагубиха голяма доза от набраната инерция, при което започнаха да преобладават грубите нарушения и накъсаната игра. В резултат на това жълти картони получиха Леван Кобиашвили от Шалке и Себастиан Бьониш от гостите.

Непосредствено след подновяване на играта Шалке наложи жесток натиск. След като спечелиха непряк свободен удар на границата на наказателното поле в 48-ата минута, Джеферсън Фарфан изпрати наглед хаотично центриране към морето от бели фланелки, но бранителят с номер 23 Бенедикт Хьоведес се извиси над опеката си и запрати коженото кълбо в далечния ъгъл зад Тим Вийзе.

Отсъствието на Пизаро и Диего си каза думата и футболистите на Томас Шааф загубиха първоначалната си решителност и идейност, но дори водейки в резултата Шалке продължаваше да бъде по-слабия тим на терена.

Вердер осъществяваше множество атаки, като в 55-ата минута „музикантите” имаха пълното право да изискат наказателен удар, който за тяхно съжаление не им бе отсъден, след като откъсващият се Уго Алмейда бе повален от бранител на Шалке.

„Сините” постепенно се затвориха в своята половина, а Вердер затвори обръча около наказателното поле на домакините. Нападателите Жералд Асамоа и влезлия на мястото на Хамит Алтънтоп, Кевин Курани останаха изолирани от полузащитата и доста често трябваше да се връщат зад централната линия за да печелят спорните топки.

До 80-ата минута удобни, но не прекалено опасни възможности изпуснаха Алмейда и Циолис. Впечатление в играта на Бремен правеше липсата на точно завършващо отиграване, което попречи на тима да се възползва от териториалното си превъзходство. Владението на топката не бе единствения показател, по който гостите доминираха „сините” броят на отправените изстрели по посока на Мануел Нойер бе в два пъти по-голям в сравнение с тези към Тим Вийзе.

Най-доброто положение за Вердер дойде в 83-ата минута, когато Уго Алмейда засече със страховито воле центриране от корнер. Топката срещна гърба на голмайстора Бенедикт Хьоведес и премина високо над вратата.

Пет минути след това Торстен Фрингс опита късмета си от 30 метра разстояние, но това бе по-скоро продиктувано от отчаянието в редиците на гостите, който явно изчерпаха идеите си пред Мануел Нойер. Тим Вийзе също стана част от нападението в заключителните две минути от срещата, но със сетни усилия Шалке запази минималната си преднина и за първи път тази година зарадва 60-те хиляди фена в Гелзенкирхен.

Трите точки в 19-я кръг на Бундеслигата отдалечи Шалке на 4 точки пред Вердер във временното класиране. Отборите заемат съответно девета и десета позиция в подреждането.

Голмайстори:

1:0 Хьоведес 48'

Стартови състави:

За Шалке:
Нойер, Рафиня, Хьоведес, Бордон, Вестерман, Джоунс, Кобиашвили, Ракитич (Енгелаар - 60'), Фарфан (Санчес - 83'), Алтънтоп (Курани - 46'), Асамоа.

За Вердер: Вийзе, Фриц, Мертезакер, Налдо (Нимайер - 74'), Бьониш (Пасанен - 66'), Фрингс, Циолис, Бауман, Йозил, Розенберг (Харник - 83), Алмейда.

Вердер с първи успех

Гостите от Бремен бият с 10 човека в Майнц

Байерн размаза Холщайн Кил, вкара цели шест попадения на опонента си (ВИДЕО)