1. Novsport
  2. Коментар
  3. ФИФА е грешна, но Мондиал с 48 участника е за добро

ФИФА е грешна, но Мондиал с 48 участника е за добро

Финансовата изгода е налице, за спортната ще трябва да почакаме

ФИФА е грешна, но Мондиал с 48 участника е за добро

ФИФА вече е изживявала това: обвинения в опит да по­правя нещо неразбалено, кри­тики за отвръщане от изпи­таното за сметка на неприемливото и нежеланото, твър­дения за жертване на каче­ството за сметка на количе­ството, предупреждения, че обичайно алчността е онова, което убива снасящата злат­ни яйца кокошка.

В края на 70-те нахъсаният нов президент Жоао Хавеланж се зарече да прекрати монопо­ла на Европа в квотите на све­товни финали и да включи по­вече отбори от Африка и Азия. И през 90-те, когато пов­тори номера си и разшири турнира от 24 тима до наглед проблемните 32.

И двете решения бяха по­срещнати на нож от онези -главно в Западна Европа, кои­то усетиха заплаха за привиле­гированата си позиция. Привлекателността на турнира, бе казано на ФИФА, е заплаше­на от размиването на конку­ренцията. Новите участници не биха били на нивото на ста­рите, а състезанието би изгу­било блясък и съответно феновете.

Откакто настоящият пре­зидент на ФИФА Джани Инфантино повдигна през октомври въпроса за ново разширение през 2026 г. от 32 на 48 отбо­ра, жалванията бяха същите. Излъчването на тиха увере­ност обаче подсказва, че той е знаел каква ще е развръзката. Историята на мондиалите е белязана от растежи и очаква­но на срещата на ръководно­то тяло на централата в Цю­рих станахме свидетели на по­редния от тях.

Няма как да не предизвика подозрение всяко твърдение на ФИФА, че действа, както гласи лозунгът ѝ, за доброто на играта. Това е цената, която тя трябва да плати за десетилетия на шуробаджанащина и алъш-вериш, следвани от години на показни арести и обвинения в коруп­ция. А в конкретния случай е и доста лесно да се съмняваш. Главният облагодетелстван от плана на Инфантино е са­мият той: разширението в полза предимно на страните от Африка, Азия и Карибите, е акт на патронаж направо от написания от Хавеланж и усъ­вършенстван от Сеп Блатер наръчник. Така голяма част от развиващите се футболно страни се вкарват в огромен дълг към Инфантино и бетони­рат позицията му.

Новият президент обаче не е единственият, комуто раз­ширението ще дойде добре. ФИФА изпрати на членовете на съвета си 6 последните сед­мици анализи на 5 варианта за бъдещи световни финали: 1) настоящият формат от 32 отбора; 2) турнир от 40 от­бора с 8 групи по 5; 3) с 40 от­бора, но 10 по 4; 4) 48 отбора с т.нар. плейин преди групова фаза от 32; 5) 48 отбора с 16 групи по 3 и допълнителен елиминационен кръг.

Макар документът изрич­но да отбелязваше, че ФИФА трябва да вземе решението си изцяло на „спортна" основа вместо на търговска, е трудно да повярваме, че е просто съвпадение това, че избра­ният единодушно модел - 16 групи по 3 отбора - е също и този, който проектира пълненето на касите на центра­лата с горница от $ 630 милиона.

Пари, които на теория мо­гат да бъдат използвани за по­добряването на футболната инфраструктура и да разпръс­нат малко от натрупваното от най-голямото спортно съ­битие на света състояние към всяко ъгълче на планетата.

В техническия си доклад за Мондиал '66 (с 16 отбора, пре­димно от Европа и Южна Аме­рика, един от Азия и нито един от Африка заради бойкот) селекционерът на Швей­цария Алфредо Фони написа, че надпреварата „ще постигне истинската си цел едва кога­то петте континента са справедливо представени, тъй като футболът е най-гло­балният спорт". Това целяха поправките в последните 40 г. - нулиране на стария дисбаланс между традиционните сили и развиващите се страни.

УЕФА има 54 членки. Тринай­сет от тях, плюс домакина Ру­сия, ще участват на Мондиал 2018. В африканската КАФ има 56 членки и само 5 квоти за нея. Азиатските 47 национал­ни федерации разполагат с че­тири квоти, колкото имат и 10-те члена на южноамерикан­ската конфедерация (б.р. - пе­тият играе бараж).

Макар съсредоточаването на качество в Европа и Южна Америка да е безспорно по-го­лямо, идеята за световни фи­нали само за най-най-добрите е споделяна на малко места по планетата. Трудно с ръка на сърцето може да се признае, че Африка и Азия са справедли­во представени. Турнирът не успява в сегашната си форма „да постигне истинската си цел" според Фони - да се пока­же като истински глобален спорт.

Това не означава, че в новия формат на Инфантино няма проблеми. Квалификационният процес в Европа и Южна Аме­рика със сигурност ще бъде ли­шен от малкото наличен дра­матизъм в настоящия фор­мат, макар че според мнозина загубата няма да е голяма. ФИФА призна, че наличието на нечетен брой отбори в групите не е идеално, а идеята при ра­венство в груповата фаза да се бият дузпи е анатемосана от повечето фенове. Започва­нето на мачове вече не в едно и също време увеличава риска от корупция накрая на групи­те. Наистина това изглежда сбъркано в сравнение с чисто­тата на настоящия формат.

Но е красноречиво, че дори на местата, където всеки ход на ФИФА е посрещан с крайно подозрение, проектът се възприема.

Делегатите от УЕФА на съ­вета показаха намерение за консенсус и това стана факт на вота. Все пак с новия фор­мат вече е почти невъзможно големите сили във всяка конфе­дерация да пропуснат Монди­ал.

Тънките детайли, разбира се, ще е по-трудно да се загла­дят. На този етап новият мо­дел дава на Европа 16 гаранти­рани места, на Африка - 9, на Азия - 8, на Северна и Южна Америка - по 6, а на Океания -един, с още две квоти след плейоф. Както УЕФА, повече­то конфедерации планират да изчакат да видят какво им е подготвено, преди да дада ппълното си одобрение.

Явно е настъпил моментът за нова промяна и турнирът трябва да започне да отразя­ва света на XXI век, а не на XX - и спортно, и генерално. Това правят мондиалите: растат, разширяват се, разцъфват и стават нещо друго. Днешни­те световни първенства не са в този си вид от памтивека, нито би трябвало да са. Няма нищо лошо в предния формат, но понякога, колко­то и трудно да е да го призна­ем, ФИФА е права да пред­приеме промяна.

Рори Смит, The New York Times

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Лудогорец пак ще напълни касите в efbet Лига

УЕФА вдигна драстично парите за "солидарни плащания"

Във футбола все още властва логиката

Дербито на Варна доказа, че някои закономерности не са подвластни на времето

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности