1. Novsport
  2. Коментар
  3. ГОДИНАТА НА БОРБАТА: 23 медала, но само една олимпийска квота

ГОДИНАТА НА БОРБАТА: 23 медала, но само една олимпийска квота

Анализ на 2023 г.

ГОДИНАТА НА БОРБАТА: 23 медала, но само една олимпийска квота

Българската борба е спечелила 23 медала във всички възрасти за изминаващата година, като титлите са 4, сребърните отличия са 3, а бронзовите – 16.

Това отчетоха в края на годината от федерацията. Цифрите изглеждат добре, но зад тях се крие само една олимпийска квота. Тя е на натурализирания украинец Семен Новиков, завоювал бронз в категория до 87 кг. при класиците на Световното първенство в Белград. Факт, който е притеснителен на фона на олимпийските успехи на най-успешния ни в исторически план спорт. А почти всички отличия са завоювани в неолимпийски категории.

Към момента опасността да изпратим най-малката група на Олимпийските игри в Париж 2024 е напълно реална. В Токио българските борци бяха 7 от 18 възможни, което също бе най-малката ни група в този спорт. В Рио трите ни отбора имаха общо 11 представители (пак от 18 възможни).

Има и поправителни изпити, но те са далеч по-сложни. Остават двата квалификационни турнира: Европейския (април в Баку) и Световния (май в Истанбул). В Баку квоти вземат само финалистите в отделните категории, а в Турция - първите трима.

Дори чудото да се случи и да вземем поне 6 визи, с мъката, с която го правим трудно можем да очакваме дъжд от отличия в Париж. А и колкото по-късно се класираш за Олимпийските игри, толкова по-трудно може да се контролира спортната форма, която да бъде върхова в най-важния момент. 

ИМА ЛИ ПОВОДИ ЗА ОПТИМИЗЪМ?

„Олимпийската квота засега е една, но съм сигурен, че през следващата година ще има още . Най-важни са медалите от Олимпиадата“, заяви президентът на федерацията Христо Маринов.

Дано е прав, но по пътя, по който е тръгнал най-успешният ни спорт поводите за оптимизъм не са много.

Именно Семен Новиков, който спечели олимпийската квота, бе обявен и за най-добър борец у нас за годината. Украинецът с български паспорт стана също шампион на турнира „Никола Петров“.

Надеждите за бъдещето са свързани най-вече със сина на Армен Назарян – Едмонд, който направи уникален старт при мъжете с две европейски титли и сребърен медал от Световно още от 18-годишен. Той обаче все още няма олимпийска квота.

НАТУРАЛИЗИРАНИТЕ

През годината обаче се надигна сериозно недоволство заради множеството натурализирани състезатели и пренебрегването на българите.

Борбата е абсолютен рекордьор по натурализирани състезатели сред българските спортове! Което вече става обидно за легендарната ни школа. Списъкът е скандално дълъг - Семен Новиков, Ахмед Батаев, Рамазан Рамазанов, Али Умарпашаев, Муслим Амаев, Айк Мнацаканян, Ислам Адизов, Тарек Абделслам, Абу Муслим Амаев, Ахмед Магамаев, Ахмед Батаев, Салман Хидиров, който не успя да се състезава за националния отбор, защото гръмна с допинг и още много други, част от които дори още не са излизали на международния тепих.

Треньорите от клубовете изнемогват заради държавната политика и недоволстват, че състезателите, които все пак успяват да създадат после не получават шанс в националния отбор, а са ползвани само за спаринг партньори на чужденците.

Програмата за женската борба, която през последните години основно ни радва с успехи, създадена по времето на министър Красен Кралев вече я няма. А тя показа своята ефективност. Защото на последните Олимпийски игри и трите спечелени отличия бяха дамски.

НАДЕЖДИТЕ

Сега остава да стискаме палци за събуждането на българската борба, възраждане на българската школа, за още олимпийски квоти и да се молим за някой медал в Париж догодина.

В спортовете със силно влияние на съдиите върху крайния резултат, каквито са борба, бокс, художествена гимнастика е много важно да имаш силно международно лоби. Борбата имаше такова в лицето на покойния вече Цено Ценов, президент на Европейската федерация, Валентин Йорданов – един от най-титулуваните и тачени в световен план борци и Красен Кралев, който създаде контакти на най-високо ниво. Сега подобно мощно лоби няма. А е необходимо и важно!

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта