1. Novsport
  2. Коментар
  3. Любо Пенев, клетникът

Любо Пенев, клетникът

Националният селекционер се мъчи да сглоби силен национален отбор, но няма голям избор

Любо Пенев, клетникът
Добър треньор е този, чийто отбор има до­бри резултати. Мак­симата диктува из­гревите и залезите по футболната Земя. Добра игра срещу големи от­бори? Пълен стадион? Не, не... Без резултати няма истинско щастие в играта. А постиже­нията не зависят само от треньорския гений дори на Жозе Моуриньо или Пеп Гуардиола.

Ако гуруто на резултатите или маниакът на стила оглавят „Хан Крум" (село Могила), от­борът няма да влезе в Шам­пионската лига. Настрана фак­та, че клубчето с традиции в „Б" окръжна група на Шуменско не съществува от 90-те години още. Кажи-речи такава е съ­дбата и на националния отбор. Гине бавно от края на 90-те насам. Няма мат'риал.

Господата Пенев, Давид Родригес и Радослав Здравков влизат в ролята на обречени. Клетниците дирят чак до Китай талантливи, изградени, класни, доказани футболисти, достойни за род­ната фланелка, както Гаврош търси комат хляб. Личи от раз­рез на селекцията.

През 2013 г. Тодор Неделев вкара или подаде за близо 2/3 от головете на „Ботев". Момче­то е на 21 години и е смятано от мнозина за най-талантливия младок на България. Обаче през сезона Тошко няма и 1 минута в Бундеслигата за „Майнц". Там смятат, че фини­ят халф още няма динамика за Бундеслигата. Същият играч, година по-малък, вършеше чу­деса в „А" група и спасяваше „канарчетата" през мач. Неделев е типичен пример за разликата между родния елит и цивилизования футбо­лен свят. Пък и по принцип да­дена стока, ако не става за из­нос, значи не става. А Любо Пенев традиционно пълни здраво състава с мат'риал от „А" група. В селекцията за ма­ча с Хърватия 12 играят в странство, 13 - у дома.

Легионерската картинка на­право не е за писане, клавиа­турата трепери, слабите сърца да лапат валидол. Имаме 8 национали в елитни дивизии по света. За Неделев стана дума. Николай Михай­лов отиде в турския „Мерсин". Още няма шампионатен мач за втория в класирането, има един за купата.

Симеон Славчев премина в уважавания „Спортинг" (Лиса­бон), за да повтори съдбата на Неделев. В първенството има 1 мач (65 минути на терена) - на 27 август. А у нас 21 -годишният талант стана стрелец №4 на първенството с „Литекс" от по­зицията на вътрешен халф, което е рядка работа за футбо­ла.

Александър Тонев е в митич­ния „Селтик", но е записал ед­ва 2 титулярни участия. И се замеси в скандал с расизъм, за който е възможно да му пре­кратят договорите и да загуби примерно милион евро. Дано все пак в главата му преобла­дава футболът...

Актуалните родни легионери виреят само в Русия. Ка­питанът на национа­лите Ивелин По­пов е фурия в „Кубан", звезда с вече 3 гола за четвъртия във Висшата лига. Георги Миланов е железен в гранда ЦСКА, който е втори. Петър Занев е титуляр в „Амкар", 12-и от 16 тима.
Станислав Манолев още не е утвърден в третия в класиране­то „Динамо" (Москва), но по-често играе, отколкото търка пейката, вкара веднъж. Манолев обаче е десен за­щитник в Русия, а в национал­ния е халф-крило. Миланов е най-често вътрешен полуза­щитник в ЦСКА, а с родния екип - атакуващ. Т.е. кърпим офанзивата на България с играчи, които клубовете из­ползват за дефанзивна рабо­та...

Клетникът Пенев просто ня­ма избор. Иначе всеки треньор си мечтае за няколко Пелета в атаката и бекът да си е бек, а вътрешният халф - на мястото си...

А другите четирима легионери тънат из „Б" групите, та чак до Китай. Георги Илиев върви втори във втора лига с „Шъдзяджуан". Да извиняват в посолството на народната ре­публика, ако бъркаме името, но наскоро разбрахме, че има такъв отбор. От „Шъ..." (така е по-лесно за запомняне) е и на­ционалът Емил Гъргоров, сега контузен.

От немай-къде Пенев се при­нуди да товари 33-годишните кокали на двамата с безкрайни пътувания от Азия и адаптация към часови разлики.
За сравнение - Филип Лам се отказа от Бундестима на 30 го- дини, без да се налага да яха самолети от Пекин в името на родината.

Николай Бодуров е несме­няем във „Фулъм", но в Чемпиъншип, второто равнище на английския футбол. Отборът е 22-ри от 24 клуба и има най-слабата защита в лигата. Боду­ров е центра­лен бранител. Андрей Гълъбинов е добре с  Ливорно, втори в италианската „Се­рия  Б".  Обаче българинът не е добре - две титу­лярни участия в шампионата и един гол.. Но като нямаме централен нападател, се над­яваме да има пове­че голове за Бълга­рия, отколкото за клуба. Нищо чудно накрая да има и по­вече мачове за ро­дината в сравнение с Ливорно, известен главно с комунисти­ческата идеология на агитката си.

Четвъртият нацио­нал с марка „втора кла­са" (Гъргоров не се брои за мача) е Илиян Мицански. Нападателят е титуляр с 9 мача за „Карлсруе", девети във втора Бундеслига. Има 4 гола! Обаче 3 от тях вкара само в 1 мач. А за целия минал сезон отбеляза също 4 пъти в шам­пионата. Така че не е Диего Коща на България, не е.

Балансът? Четирима ритат добре в руския елит. Друго ка­ре тъне тъжно из други водещи дивизии. Останалите четири­ма се оправят някак из „Б" гру­пите по света.

Осемте халфове и нападате­ли общо са вкарали 9 шампионатни гола за сезона. За Геор­ги Илиев, с извинение, няма достоверна статистика, все пак е във лига на Китай.

Имаме 13 национали и от „А" група. Изборът на Пенев стиг­на до... резерва в „Лудогорец". Христо Златински има 3 титу­лярни мача от 11 възможни в „А" група. А и Александър Александров не е безспорен в тима на делиорманския колос.

Преди няколко години вете­ран от наш гранд каза в личен разговор при вестта за повик­вателна: „Аз в националния? А бе, щом до мен са опрели..."

Ами опираме, опираме до близо 34-годишните Веселин и Йордан Миневи. До 30-годишния Йордан Христов, който има един титулярен мач за Бълга­рия. Със същата визитка е и Апостол Попов (31 г.). А Алек­сандър Александров и Михаил Александров имат по 2-3 мача за България.
Войводата Пенев не може и да мечтае за Пеневата чета. За бомбастични легионери ка­то Христо Стоичков, Красимир Балъков, Йордан Лечков, Лю­бо Пенев и ко. Може само да си казва преди заспиване: „Ех, да имах една деветка като Любо Пенев..."

Вече няма как да лелеем u за Димитър Бербатов, Мартин Петров, Стилиян Пе­тров. Тяхното поколение хвана само един влак и проплака, че само три коня дърпат каляска­та. Сиреч, няма мат'риал...

Сега мечтата ни е Симеон и Тошко да заиграят, Тонев да прескочи изпитанията, някой талант да иде в чужбина, та да стане футболист.
Тъжна картинка. Но Любо и щабът му трябва да правят чу­деса с тези играчи България да не пада от Италия, Дания, Че­хия. Та често и да съжаляваме, че заради съдии сме ги изпус­нали.

Но... това е съдбата на трень­ора. И тя (почти) винаги е раз­лична от съдбата на средностатистическия индивид. В обикновения живот личната отговорност най-често е функ­ция на индивидуалните усилия или качества. Във футбола обстоятелствата властват деспо­тично над специалиста. Това не е максима, а футболен и жи­тейски закон. По който няма как Любо Пенев да е треньор на Любо Пенев.

Ростислав РУСЕВ, "Труд"
Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година