1. Novsport
  2. Коментар
  3. Марселиньо - любимец или фатален... №13

Марселиньо - любимец или фатален... №13

С него бразилците подгониха сърбите в националния ни отбор

Марселиньо - любимец или фатален... №13

13 е свещено число с много сила и власт, числото на съвършенството. Смята се и за фатално, носещо лош късмет. 13-ата буква в азбуката е "М" като Марселиньо. Бразилският атакуващ халф на Лудогорец ще стане 13-ият натурализиран чужденец, който ще облече екипа на българския национален отбор по футбол в приятелския мач с Португалия в Лейрия утре (22:45 ч.). Остава да видим дали "13-ият войн" ще е "Любимец 13" или фатален №13 за България.

 

В днешно време е модно чуждестранни футболисти да получават наш паспорт. Подбудите са известни. Така е не само в родината ни. Първият такъв ход в България е с давност от близо девет десетилетия.

 

Фридрих Клюд е име, което едва ли говори кой знае колко. Той е с волжско-немски произход, роден е в Киев, тогава Руската империя. Преселва се в България през 1919 година. Клюд играе на позицията дясно крило. Прави своя дебют с националната фланелка на 17 юли 1927 година срещу Турция (3:3), но е изваден още в 25-ата минута поради контузия. Заменен е от Велчо Стоянов (играл за АС 23 и Шипченски сокол Варна). Това остава и единственият мач за България на Клюд. После става част от съдийството в родния футбол. След края на Втората Световна война се връща в Германия (Хамбург).

 

Седем години по-късно натурализираме втория си чужденец. Това е вратарят Карел Буркерт. Чехословашкият страж идва у нас през 1933 г., за да пази за Левски, за който записва 7 мача. Те обаче са достатъчни, за да стане национал. За съжаление Буркерт изиграва само един двубой с фланелката на България в контролата срещу Югославия на 1 април 1934 година в Белград, спечелена с 3:2 от нашите. Той спасява куп положения и сръбският вестник "Време" възкликва: "Българите имат много добър вратар". Заради редица пречки и бюрократични спънки не успява да играе повече за трикольорите. След това вратарят става национал на Чехословакия и дори взема участие~в мач на световното през 1938 година във франция. Пази при загубата от Бразилия с 1:2 след продължения на четвъртфиналите.

 

Чак през 1948 година още един чуждестранен футболист на Левски облича екипа на България. Това е Амедео Клева. Той е защитник, роден в Италия през 1923-а. Играе за сините в периода 1942-1953. За 12 години защитникът записва 142 мача и оставя името си в историята на клуба. Преди това бранителят се състезава за друг софийски тим - Победа. Клева изиграва два мача за националния ни отбор за Балканската купа. Добрите му изяви не остават незабелязани и Милан предлага 20 000 долара за него. След анонимен донос, че е италиански шпионин, лежи 1530 дни в Софийския затвор. Бащата на футболиста, Джова-ни, е правел паметници при Централните софийски гробища. Синът завършва италианската гимназия в столицата, а сестра му е секретарка в посолството на Ботуша у нас.

 

Така минава половин век, преди отново да натурализираме иностранец. Това е сръбският защитник на Литекс Златомир Загорчич. Привлечен е от Христо Бонев и дебютира при тежката загуба от Полша с 0:3 през 1998-а в Бургас, в евроквалификация. Записва цели 23 двубоя за трикольорите. Именно сърбите са и най-много в тази своеобразна класация - петима. Освен Заги за България играят още Предраг Пажин, Зоран Янкович, Драголюб Симонович и вратарят Иван Чворович. Последните двама изиграват само по един двубой. Триото Загорчич, Пажин и Янкович е и с най-голям принос за отбора ни. Те натрупват над 80 мача за лъвовете (б.а. - Пажин е рекордьор с 31), а приносът им е значителен за последното ни класиране на голям форум - Евро 2004 в Португалия.

 

Така стигаме и до бразилската колония, която с Марселиньо сериозно подгонва сръбската. Атакуващият халф на Лудогорец е четвъртият от южноамериканската страна. Първият е Тиаго Силва, който е извикан от Христо Стоичков за контролата с Турция в София, спечелена с 3:1 през август 2005. Тогава левият бек е част от ЦСКА (58 мача и 6 гола), а преди това рита и за Литекс (74 двубоя и 4 попадения). Оказва се обаче, че Тиаго има мач за младежкия национален отбор на Бразилия през 1999 г. и не може да играе за България. 15 двубоя за трикольорите в периода 2006-2009 има друг ляв бек - Лусио Вагнер, който у нас играе за Левски (118 мача) и Черно море. Последният бразилец е Маркиньос. Той е част от селекциите на Лотар Матеус и Любослав Пенев.

 

Хърватин също е бил част от националния ни отбор. Централният защитник на Левски Игор Томашич, извикан при Стоичков, записва 18 двубоя.

 

Едни от въпросните играчи ще останат завинаги в историята ни, други едва ли ще бъдат запомнени. Интересното е, че всички тези футболисти са искали да играят за България и повечето спокойно може да кажем, че са носили родния дух в сърцето си. А в днешния бързоразвиващ се и глобали-зиран свят се оказва, че натурализирането всъщност не е чак толкова голям проблем и се прави с една-единствена цел - по-силен национален отбор. 

 

Росен Ангелов, "Тема спорт"

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Лудогорец пак ще напълни касите в efbet Лига

УЕФА вдигна драстично парите за "солидарни плащания"

Във футбола все още властва логиката

Дербито на Варна доказа, че някои закономерности не са подвластни на времето

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности